دلیل به خواب رفتن دست ها

فرادید| احتمالاً همه ما هر از گاهی احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی در بازوها یا پاهای خود را تجربه کرده ایم. این زمانی اتفاق می افتد که بیش از حد می نشینیم یا می ایستیم. همچنین می توانید این احساس را به صورت گزگز یا حتی گزگز در دست ها بیان کنید. می توان آن را به عنوان احساس سوزش یا “خواب آلودگی” توصیف کرد.

علاوه بر سوزش، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، درد یا ضعف در بازوها و پاهای خود یا اطراف آن داشته باشید. خواب آلودگی یا بی حسی دست و پا می تواند در اثر عوامل و شرایط مختلفی مانند فشار، آسیب عصبی و غیره ایجاد شود. ممکن است باعث خواب آلودگی شود.

بی حسی در بازوها و پاها نشانه طیف گسترده ای از بیماری ها یا اختلالات است که یا جریان خون را محدود می کند یا به اعصاب آسیب می رساند. بی حسی موقت انگشتان می تواند ناشی از انواع فعالیت ها مانند فعالیت های حرکتی ظریف (نقاشی)، حرکات تکراری و خواب نامناسب یک دست باشد که فشار زیادی بر یک یا چند اعصاب وارد می کند.

بی حسی دست یا بی حسی مچ دست یا کف دست نیز به دلیل بیماری هایی مانند سندرم تونل کارپال، فتق دیسک گردن و ستون فقرات استخوانی است که بر روی عصب خاصی فشار می آورد. پارگی دیسک گردن باعث درد گردن، بازو درد، درد شانه، بی حسی و گزگز در بازو و بازو می شود و بنابراین درمان دیسک گردن باید انجام شود.

بی حسی در مچ دست و کف دست نیز ممکن است شامل بی حسی در دست یا بی حسی در انگشتان باشد. بیهوشی انگشت کوچک و انگشت حلقه پشت و کف دست می تواند ناشی از گیر افتادن یا فشرده شدن عصب در اندام تحتانی باشد که احتمالاً به دلیل مشکلات مفصل آرنج است، دست نیز فشرده می شود. بی حسی و زمزمه دست در ناحیه شست، سبابه و نیمی از انگشت حلقه تا حد زیادی به دلیل مشکلات عصب مدیان و ناشی از سندرم تونل کارپال است.

  جزئیات افزایش دستمزد و مزایای کارگران در سال 1401

سندرم تونل کارپال معمولاً به تدریج ایجاد می شود و علائمی مانند احساس سوزش در کف پا، خارش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها، بی حسی انگشتان یا کف دست دارد. گاهی اوقات این علائم بیشتر در شب احساس می شود و افراد هنگام خواب با علائمی از خواب بیدار می شوند. بسیاری از افراد برای رهایی از این علائم احساس نیاز به دست دادن دارند.

تعدادی از علائم در بیماران مبتلا به دیسک گردن شامل علائم فشار بر ریشه های عصبی و علائم بسیار خطرناک تر و جدی تر فشار بر نخاع است. در دیسک گردن، علائم فشار روی ریشه های عصبی گردن شامل انتشار از گردن و شانه ها به بازوها، سپس آرنج ها و خواب آلودگی، صدا و بی حسی دست ها است.

چه چیزی باعث کم خوابی می شود؟

خواب آلودگی چیست؟

پارشیا یک احساس سوزش یا سوزش است که اغلب در دست ها و پاها رخ می دهد. برخی افراد خواب آلودگی را با گزگز، گزگز یا بی حسی توصیف می کنند. یکی دیگر از توصیفات رایج این است که این منطقه غیرفعال است.

دلیل به خواب رفتن دست ها

اکثر مردم هر از گاهی و به درجات مختلف دچار خواب آلودگی می شوند. بیشتر اوقات، فرم صورت باعث خوابیدن دست ها می شود. به عنوان مثال، شاید دلیل به خواب رفتن در بازو این باشد که فرد دراز کشیده است تا اعصاب دست و پا فشرده شود. علل خواب آلودگی معمولاً زمانی رخ می دهد که عصب تحت فشار مداوم باشد.

این شرایط پزشکی نیز می تواند دلیلی برای به خواب رفتن باشد:

سندرم تونل کارپال

سندرم تونل کارپال یا سندرم تونل کارپال بسیار شایع است. این سندرم زمانی رخ می دهد که فعالیت هایی مانند نوشتن یا نواختن پیانو فشار زیادی بر عصب مدیان وارد کند. این عصب در امتداد بازو و از طریق مچ دست حرکت می کند.

  عکس/ ماشین طلایی رضاشاه در موزه

این سندرم می‌تواند باعث درد و بی‌حسی در دست‌ها و بازوها شود، اما یکی از اولین علائم خواب‌آلودگی است که اغلب شب‌ها در دست‌ها و مچ‌ها رخ می‌دهد، زیرا افراد اغلب با مچ‌های خمیده به خواب می‌روند.

این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندرم تونل کارپال هستند:

 • کسانی که کارشان حرکات تکراری انگشت است، مانند تایپ کردن یا کار با ماشین.
 • زنان باردار؛
 • کسانی که تعادل مایعات در بدن خود ندارند.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض آسیب عصبی هستند و اصطلاح پزشکی این عارضه نوروپاتی دیابتی است. این وضعیت زمانی رخ می دهد که سطوح بالای قند و چربی در خون به مرور زمان به انتهای عصبی آسیب می رساند.

نوروپاتی دیابتی معمولاً باعث بی حسی و گزگز در پاها می شود. البته ممکن است هم دست و هم بازو را درگیر کند.

کمبود ویتامین B

کمبود ویتامین B می تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند. از جمله کم خونی و ختنه اندام. این احساس زمزمه مانند احساس سوزن سوزن شدن در بازو است و می تواند گیج کننده باشد.

این افراد در معرض خطر کمبود ویتامین B1 هستند:

 • گیاهخواران؛
 • افراد بالای 50 سال؛
 • افراد مبتلا به برخی اختلالات گوارشی، مانند بیماری سلیاک یا بیماری التهابی روده (IBD).

سایر علل نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی آسیب به اعصابی است که بر اندام ها تأثیر می گذارد. نوروپاتی دیابتی یکی از انواع آن است. اما عوامل دیگری می توانند باعث آسیب عصبی شوند که می تواند منجر به بی حسی در دست ها، بازوها یا پاها شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی عبارتند از:

 • برخی از انواع آسیب ها؛
 • الکلیسم یا اعتیاد به الکل؛
 • اختلالات خود ایمنی؛
 • برخی از داروها، مانند داروهای شیمی درمانی؛
 • اختلالات مغز استخوان؛
 • عفونت هایی مانند بیماری لایم یا ایدز؛
 • تومورهایی که به اعصاب خاصی فشار وارد می کنند.

آماس

بیهوشی و صدا ممکن است اولین نشانه مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس باشد. این علائم معمولا روی صورت تاثیر می گذارد. اما بسته به محل آسیب نخاعی که ناشی از التهاب است، ممکن است فرد دچار بی حسی و گزگز در بازوها و پاها شود.

ضربه

حملات ایسکمیک گذرا (تشنج) نیز می تواند باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن دست شود.
حمله ایسکمیک گذرا زمانی رخ می دهد که چیزی به طور موقت جریان خون به مغز را مسدود کند. کارشناسان این حملات را نشانه هشدار دهنده سکته مغزی می دانند.

سکته‌های گذرا و حملات ایسکمیک می‌توانند بر عملکرد اعصاب تأثیر بگذارند و می‌توانند باعث تغییراتی از جمله سوزن سوزن شدن در بازوها و پاها و همچنین بدتر شدن گزگز یا درد شوند.

از خوابیدن روی دست ها جلوگیری کنید

علت کم خوابی هر چه باشد، می توان از آن پیشگیری کرد. برای مثال، خوابیدن در وضعیت آرام‌تر می‌تواند مفید باشد. اگر سندرم تونل کارپال دارید، آتل بندی یا ورزش می تواند موثر باشد.

اگر کمبود ویتامین B دلیل خواب آلودگی باشد، پزشک ممکن است مکمل های مناسب یا تغییرات رژیم غذایی را تجویز کند.

چه چیزی باعث کم خوابی می شود؟

نتیجه

خواب‌آلودگی دست‌ها مشکل شایعی است، مخصوصاً در شب، زیرا احتمال دارد که فرد در وضعیتی بخوابد که به یکی از اعصاب او فشار وارد کند. اما اگر فرد دائماً این احساس را تجربه می کند، باید به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر موارد زیر را داشته باشد:

 • اختلال بینایی؛
 • بی حسی یا بی حسی صورت؛
 • مشکلات گفتاری؛
 • مشکل در حفظ تعادل، مانند راه رفتن؛
 • ضعف یا درد غیر منطقی.

اگر فکر می کنید خواب آلودگی شما به دلیل مشکلات پزشکی، دارویی یا الکلی است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

  قتل یک جوان 30 میلیون تومانی

دیدگاهتان را بنویسید