دلایل کاهش قیمت دلار

قیمت دلار در دو هفته اخیر 1700 تن کاهش یافته است. این روزها اخبار مثبت از مذاکرات، تغییر انتظارات فعالان و افزایش عرضه و احتمال آزادسازی ارزهای بلوکه شده، قیمت دلار را تحت فشار قرار داد.

نرخ ارز که در شرایط مثبت و اخبار منتشر شده از مذاکرات هسته ای طی روزهای گذشته روند کاهشی خود را آغاز کرده است. او به بازیکنان بازار ارز نشان داد که قصد ندارد روی 29 و 30 هزار متوقف شود. کانال تومان و با روند نزولی به سمت اعداد پایین تری می رود.

روز گذشته شنبه 18 دی ماه، نرخ ارز در بازار آزاد تهران به روند کاهشی خود ادامه داد. دلار که در آخر هفته گذشته و با تلاش بازرگانان رو به رشد به 28 هزار و 900 تن رسید، در ابتدای ساعات کاری اولین روز هفته با قیمت 28 هزار و 600 تن معامله شد.

این قیمت در ادامه معاملات روزانه باز هم کاهش یافت و ظهر شنبه معامله گران از نرخ 28 هزار و 500 تنی صحبت کردند. در نهایت قیمت دلار در پایان روز شنبه با 500 تن کاهش نسبت به تعطیلات هفته گذشته و به رقم 28 هزار و 400 تن به پایان رسید.

سه فشار بر قیمت دلار

معامله گران ارز تهرانی مدت هاست که عادت کرده اند در کانال های 29 و 30 هزار تومانی معامله کنند. برخی حتی به افزایش قیمت دلار در ماه های پایانی امسال اشاره کردند که با آغاز روند نزولی اخیر نرخ ارز، معادله را بر هم زد.

به گفته برخی کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز در تهران، فشار فروش و جو روانی حاکم بر بازار بسیار شدیدتر از میل معامله گران است و با توجه به شرایط کنونی وین، نرخ ارز در حال حاضر پایین است.

  تاثیر آویشن در درمان سرفه

تحلیلگران با تحلیل نمودار سه هفته اخیر دلار بر این باورند که نرخ ارز تصمیم به کاهش قیمت گرفته است و آینده بازار ممکن است حداقل تا زمانی که نتیجه دقیق مذاکرات هسته ای وین مشخص نشود، روند نزولی خود را ادامه دهد.

سه دلیل کاهش قیمت دلار

اما کارشناسان بازار سه دلیل را برای افزایش فشار فروش عنوان می کنند. این افراد اخبار منتشر شده از سوی ستاد مذاکره را دلیل اول روند نزولی کنونی بازار ارز می دانند.

از ابتدای ژانویه و با آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین، تعداد اخبار مثبت منتشر شده از سوی منابع نزدیک به مذاکرات بسیار بیشتر از سیگنال‌های منفی بوده و در نتیجه موضوع اهمیت قابل توجهی داشته است. تاثیر بر کاهش اخیر نرخ ارز.

از سوی دیگر، احتمال آزادسازی منابع دلاری بلوکه شده ایران از کره و عراق در کنار اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در راستای سیاست های تقویت بازار در ماه های آینده، همگی نشان از افزایش عرضه دلار در ایران دارد. بازار ارز دلیل مهم کاهش نرخ ارز در هفته های اخیر است.

اما سومین و مهمترین دلیل کاهش قیمت دلار را می توان در مفهوم انتظارات جستجو کرد. گردآوری اخبار، مطالب و مشاهدات از روند قیمت دلار در روزهای اخیر توانسته است انتظارات مردم و بازار ارز را در روزها و هفته های آینده به شدت پایین بیاورد که باعث افزایش عرضه معاملات خرد در بازار شده است. آنها در تلاش برای تخلیه سرمایه هستند. واقعی، حداقل در کوتاه مدت.

قیمت سکه تمام بهار آزادی که هفته گذشته با از دست دادن حمایت 13 میلیونی خود روند نزولی جدیدی را آغاز کرد، در روز شنبه 18 دی ماه 150 هزار تن در مقایسه با روز پنجشنبه 12 میلیون و 750 هزار تنی کاهش یافت. روز شنبه هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1796 دلار معامله شد.

  با این غذاها اشتهای شما کور می شود!

دیدگاهتان را بنویسید