دلار چگونه سقوط می کند؟

فرادید| با رسیدن قیمت دلار به 28 هزار و 500 تن، بیشترین حجم اسکناس آمریکا در 6 ماه گذشته به ثبت رسیده است. تحلیلگران معتقدند با عبور از مقاومت روانی 28300 جلدی، تقاضا برای دلار در بازار ارز افزایش یافته است. با این حال، اقتصاددانان معتقدند که قیمت دلار تابع رفتار نظارتی نیست و کاهش آن مستلزم رفع برخی موانع است.

به گزارش فرادید؛ بررسی ها نشان می دهد که شاخص دلار سه ماهه به طور متوسط ​​27 هزار و 523 تن است. این میزان در شش ماه گذشته عدد 25 هزار و 837 تن را نشان می دهد.

همچنین برای اولین بار از سال گذشته قیمت دلار از کانال 28 هزار و 400 تنی عبور کرد.

پیش از این، در 5 نوامبر سال گذشته، دلار از 28500 جلد مقاومت روانی عبور کرد. اما اکنون تحلیلگران فنی معتقدند پس از عبور از مقاومت 28 هزار و 500 تنی، رسیدن به مرز 29 هزار تن در گام اول دور از انتظار نیست.

علاوه بر این فعالان بازار می گویند از روز گذشته و همزمان با شکسته شدن مقاومت روانی 28 هزار و 300 تنی، تقاضا برای دلار در بازار افزایش یافته است.

دلار چگونه سقوط می کند؟

چرا دلار در حال افزایش است؟

دلار در ماه گذشته افزایش یافته است. این روند قبلاً تشدید شده است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تمدید مذاکرات و لغو تحریم ها باعث افزایش تقاضا در بازار ارز شده است.

علاوه بر این، داده های کلان اقتصادی نشان می دهد که نقدینگی و پایه پولی در ماه های اخیر افزایش یافته است.

  جدایی پیکه و شکیرا پس از 12 سال!

هیئت رئیسه مجلس یازدهم می گوید مقایسه مرداد امسال با مرداد سال گذشته نشان می دهد که شاهد افزایش 39 و 42 درصدی حجم نقدینگی و رشد پایه پولی هستیم.

بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی حجم نقدینگی در مرداد 1400 به 4 هزار میلیارد تن و پایه پولی به 515 هزار میلیارد تن رسید. یعنی در این یک ماه 146 هزار میلیارد تن به نقدینگی کشور اضافه شده است.

با این حساب روزانه 4800 میلیارد تن، 200 میلیارد تن در ساعت و 3.3 میلیارد تن در دقیقه به آن افزوده می شود.

در چنین شرایطی جای تعجب نیست که بسیاری از این پول های موجود در جامعه صرف خرید دلار شود. مشکلی که مانع عرضه دلار در بازار می شود و تمایل به افزایش قیمت دلار را تشدید می کند.

دلار چگونه سقوط می کند؟
برای کاهش قیمت دلار چه باید کرد؟

به گفته کارشناسان اقتصادی، برای تضعیف روند صعودی قیمت اسکناس آمریکا، وام های دولت از بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه باید کاهش یابد. البته دولت دوازدهم و سیزدهم برای کاهش وام ها، اوراق قرضه فروختند، موضوعی که بدهی دولت را افزایش داد و در درازمدت دولت ها را ورشکسته و ناتوان از پرداخت بدهی های خود کرد.

اما کارشناسان اقتصادی امیدوارند با احیای برجام، فروش نفت ایران بار دیگر بتواند کسری بودجه دولت را جبران کند.

آنها می گویند اگر تیم مذاکره کننده دولت سیزدهم در آذرماه برای رفع تحریم ها و احیای برجام به توافق برسد، در کوتاه مدت دلار فروشان بیشتر می شود و خریداران برای مدتی از خرید منصرف می شوند.

  پرتره زیبا از چهره جذاب مهتاب کرامتی + عکس

در بلندمدت درآمدهای دولت از صادرات نفتی و غیرنفتی نیز افزایش خواهد یافت. در چنین شرایطی نیاز دولت به استقراض از بانک مرکزی کاهش می یابد. در نتیجه نقدینگی کمتری تولید می شود و افزایش پایه پولی کنترل می شود.

البته اگر این اتفاق نیفتد، کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند تا پایان سال دلار در کانال 30 هزار تنی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید