دلار وارد کانال 30 هزار تنی شد؟!

اسکناس آمریکا پیش از آغاز رسمی مذاکرات هسته ای رشد محدودی داشت. دلار روز یکشنبه ۱۳۰ تن افزایش قیمت داشت و در محدوده ۲۹ هزار و ۱۸۰ تن قرار گرفت.

محدوده 29 هزار و 200 تن مقاومت قابل توجهی است که در صورت عبور از دلار فضا برای تقاضای بیشتر بازار باز می شود. این نظری است که برخی از تحلیلگران در روزهای اخیر بیان کرده اند.

دلار برای مقاومت حساس

این در حالی است که برخی معامله گران بر این باورند که بیشتر نوسانات ارز پیش از پایان مذاکرات هسته ای هیجانی و موقتی خواهد بود. برخی معتقدند حتی اگر مذاکرات هسته ای به پایان نرسد، بازارساز با عرضه زیاد ارز از ورود اسکناس های آمریکا به کانال 30 هزار تومانی جلوگیری می کند.

گروهی دیگر معتقدند تعدادی از تجار به دلیل احتمال توافق هسته ای خرید ارز خود را به تعویق انداخته اند. در واقع از دیدگاه این گروه، عدم توافق، زمینه را برای ورود تقاضای تاخیری به بازار فراهم می کند.

اما وضعیت بازار ارز از این منظر پیچیده تر به نظر می رسد. ممکن است توافق موقت بین طرفین حاصل شود.

نیازی به توافق نیست، اما امیدها برای دستیابی به توافق در دوره های آتی همچنان زنده خواهد بود. اتفاق ناخوشایند برای بازار ارز عدم توافق و همچنین از بین رفتن امید به دستیابی به توافق هسته ای در دوره های آینده است.

این در حالی است که تعدادی از فعالان بر این باورند که با توقف فروش ارز سهمیه ای، دست بازارسازان برای مداخله در بازار ارز بیشتر شده است. اوایل هفته جاری بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای از فروش ارز در صرافی های زیر 25 جایگاه خبر داد. در این لیست 25 تایی خبری از فروش ارز سهمیه ای نبود.

  مسکن های ضد التهابی خطر درد مزمن را افزایش می دهند

به این ترتیب می توان گفت که بازارساز پرداخت ارز سهمیه ای را به صورت چراغ کم نور متوقف کرده است. در هفته های اخیر اختلاف قیمت فزاینده بین ارزهای صرافی های منتخب و بازار آزاد منجر به تشکیل صف های بزرگ در بازار ارز شده است.

در این شرایط بازارساز بخشی از ذخایر ارزی خود را با قیمت های پایین عرضه می کند. برخی فعالان معتقدند با توقف فروش ارز سهمیه‌ای، بازارساز می‌تواند ذخایر خود را مستقیماً با قیمت‌های بالاتر روانه بازار آزاد ارز کند.

در واقع برخی از فعالان بر این باورند که عرضه ارز به زودی افزایش خواهد یافت. گروهی دیگر معتقدند کاهش ارز سهمیه ای ممکن است به دلیل کمبود ذخایر باشد. به نظر می رسد بازار هنوز آثار تصمیم بازارساز مبنی بر کاهش فروش ارز سهمیه ای را جمع بندی نکرده و در شرایط کنونی بیشتر بر مذاکرات هسته ای متمرکز شده است که باید از امروز پس از ماه ها از سر گرفته شود.

در صورت انتشار اخبار مثبت در روزهای آتی مذاکرات، دلار به طور موقت حداقل 29 هزار تن ضرر خواهد کرد.

البته برخی معامله گران معتقدند که بازار نسبت به شرایط معامله احتمالی نیز حساس است. توافقی که بخش قابل توجهی از ارزهای بلوکه شده ایران را آزاد نکند، انتظارات رو به کاهش فعالان ارز را برآورده نخواهد کرد. در روزی که دلار اندکی افزایش یافت، سکه امامی نیز از مرز 12 میلیون و 600 هزار تن گذشت.

فلز گرانبهای داخلی دیروز 50 هزار تن افزایش یافت و در محدوده 12 میلیون و 620 هزار تن قرار گرفت. اگر امروز یک اونس طلا افزایش یابد، جا برای افزایش بیشتر سکه وجود دارد.

  بازار سهام در چهارراه سیاست

دیدگاهتان را بنویسید