دلار عقب نشینی کرد!

شاخص نرخ ارز از سقف قیمتی 33 هزار و 150 تن بازگشت و به 32 هزار و 950 تن رسید. پس از نوسانات محسوس نرخ دلار آزاد در دو هفته گذشته، روز گذشته نرخ ارز دستخوش تعدیل شد و به آخرین پله های کانال 32 هزار تومان بازگشت.

برخی از کارشناسان بازار ارز معتقدند بازگشت دلار ممکن است ناشی از واکنش بازار به اظهارات روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی باشد.

علی صالح آبادی دیروز در نشست با جمعی از صرافان با ابراز امیدواری نسبت به ذخایر ارزی کشور اذعان داشت: با توجه به افزایش قیمت نفت و فروش نفت و محصولات پتروشیمی، منابع ارزی کشور در بهترین وضعیت تاریخ قرار دارد.

از سوی دیگر در این جلسه سیاست های پولی جدیدی مطرح شد که طی آن صادرکنندگان می توانند دارایی های ارزی خود را با قیمت توافقی به صرافی ها عرضه کنند.

دیروز دوشنبه 23 خردادماه دلار آزاد در بازار تهران کاهش یافت. پس از افزایش چشمگیر نرخ این ارز در معاملات از روزهای ابتدایی هفته جاری و رسیدن به قله تاریخی 33 هزار و 150 تومان، روز گذشته نرخ این ارز به کانال 32 هزار تومان بازگشت.

در معاملات اولیه روز دوشنبه، هر برگ اسکناس دلار آزاد با 10 جلد کاهش نسبت به نرخ روز یکشنبه 33 هزار و 140 جلدی آغاز شد. پس از چند ساعت معاملات بازار دیروز، این نرخ ارز کاهش یافت و به مرز دو کانال 32 و 33 هزار تنی رسید.

بعدازظهر دوشنبه بود که نرخ اسکناس آمریکا پس از حضور یک روزه در کانال بالاتر به آخرین پله کانال 32 هزار تومانی بازگشت و تا پایان روز در آن پله نوسان داشت. به گفته بسیاری از فعالان ارزی، این توقف روند صعودی شاخص نرخ ارز ممکن است ناشی از سیاست های جدید پولی موسسات برای ایجاد بازار باشد.

  مدیر عامل بانک ملی ایران با بزرگان شعر و مراجع تقلید دیدار کرد

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در دیدار با تعدادی از صرافان بازار تهران با اشاره به افزایش درآمدهای حاصل از صنایع نفت و پتروشیمی کشور گفت: تعادل خوبی در بازار ایجاد کنید.

صالح آبادی در این خصوص ادامه داد: هیچ گاه در تاریخ بانک مرکزی به این میزان اسکناس که الان در بانک داریم نداشتیم. ما آماده پوشش هر بازاری هستیم که تقاضای واقعی دارد.

از سوی دیگر، بر اساس سیاست های جدید این نهاد بازار، صادرکنندگان و دارندگان اسکناس خارجی می توانند دارایی های ارزی خود را در صرافی ها به قیمت توافقی بفروشند تا با افزایش حجم اسکناس در صرافی ها، بخشی از تقاضای بازار را تامین کنند. . به گفته کارشناسان بازار تهران، در صورت ورود این اسکناس ها به چرخه بازار، نرخ ارز برای معاملات آزاد می تواند کاهش نسبی داشته باشد.

واکنش سکه به اصلاح قیمت دلار

دیروز سکه قرمز با طرح جدید در بازار تهران روندی مشابه روند قیمت دلار را دنبال کرد. هر قطعه از این فلز گرانبها که به دلیل نوسانات قیمت ارز وارد کانال 16 میلیون تنی شده بود، روز گذشته به سطوح پایین قیمتی کانال بازگشت.

در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات شب گذشته با حدود 420 هزار تن کاهش به 15 میلیون و 970 هزار تن رسید. یکی از نکات قابل توجه بازار سکه و طلا در روز گذشته، افزایش چشمگیر درصد سکه حبابی برای سه ماهه بود.

تفاوت بین ارزش ذاتی یک سکه و نرخ ارز معامله شده در بازار را حباب قیمت آن کالا می گویند. تخمین زده می شود که درصد بادکنک در هر ربع سکه بهار آزادی از 2 میلیون و 470 تا 2 میلیون و 520 هزار تن برسد.

  رکورد قیمت بنزین در بریتانیا همزمان با بحران اوکراین است

دیدگاهتان را بنویسید