دلار در یک شیب نزولی قرار دارد

با تصمیم جدید بانک مرکزی به جز صادرکنندگان، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند در صرافی ها با نرخ توافقی ارز خرید و فروش کنند، تصمیمی که می تواند باعث ورود ارزهای داخلی به بازار شود.

بازارساز بانک مرکزی پس از حضور دلار در بالاترین سطح خود در روزهای معاملاتی هفته گذشته، سیاست های پولی خود را تغییر داد. بر اساس سیاست‌های جدید، صرافی‌های آزاد می‌توانند با خرید دارایی‌های ارزی اشخاص حقیقی و حقوقی با قیمت توافقی به عرضه‌کنندگان بازار بپیوندند.

برخی کارشناسان ارزی بر این باورند که حضور دلار در شیب نزولی ناشی از چراغ سبز جدید بانک مرکزی است و در صورت تداوم چنین سیاست هایی و قدرت بیشتر برای تعیین قیمت بازار، شدت نوسانات قیمتی در بازار ارز افزایش می یابد. کاهش خواهد یافت.

مصطفی کمریووا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نیز روز پنجشنبه از افزایش یک میلیون و 620 هزار دلاری حجم اسکناس در بازار پس از اجرای سیاست های تسهیل گری بانک مرکزی خبر داد.

هفته سوم خرداد هفته مهمی برای نرخ دلار بود. در نخستین روزهای هفته جاری هر برگ اسکناس دلار با افزایش قیمت به سقف تاریخی خود رسید و در سطح قیمتی 33 هزار و 150 تن فروخته شد. اما پس از تغییر نهادها برای ایجاد بازار و اعتبار بیشتر به روند بازار، دلار شروع به کاهش کرد.

در راستای این روند، دلار طی 3 روز از اوج خود به 31 هزار و 900 تن کاهش یافت. آخر هفته ها دلار بود، اما تحولات زیادی وجود داشت. هر اسکناس دلار آزاد در معاملات اولیه روز پنجشنبه 26 خرداد، در روزهای میانی هفته به روند نزولی خود ادامه داد.

  اینفوگرافیک / علائم اعتیاد به قند

اگر هر کانال قیمتی را به 10 پله مساوی تقسیم کنیم، پنج شنبه گذشته دلار حتی تا پله های ششم و هفتم 31 کانال کاهش یافت. اما عصر آن روز قیمت دلار وارد روند صعودی شد و به آخرین پله های کانال بازگشت.

در نهایت قیمت هر دلار در معاملات پنجشنبه شب حدود 100 تومان نسبت به نرخ 31 هزار و 800 تومانی روز چهارشنبه کاهش یافت.

سیاست جدید بانک مرکزی در ابتدا محدود به صادرکنندگان بود و تنها این افراد می توانستند دارایی های ارزی خود را به صرافی ها عرضه کنند. اما بر اساس قانون جدید نه تنها صادرکنندگان، بلکه همه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند هر ارزی را که می خواهند در صرافی ها به قیمت توافقی بفروشند.

به گفته رئیس کانون صرافی ها، رقم توافق شده برای فروش دلار در محدوده 30 هزار تا 30 هزار و 300 تن است. به گفته بسیاری از تحلیلگران ارزی در بازار تهران، هرچه تعداد قوانین فیلتر کننده عرضه و تقاضا در معاملات ارزی در تهران کمتر باشد، دوره نوسانات نرخ ارز مشخص تر خواهد بود.

برخی از اقتصاددانان معتقدند اگر مانعی در روند طبیعی عرضه و تقاضا برای یک محصول وجود نداشته باشد، قیمت محصول در بازار به تعادل نسبی می رسد و در نتیجه شوک قیمتی قابل توجهی در قیمت این محصول ایجاد نمی شود. . کالاها

در سال های گذشته روند بازار به طور طبیعی با تعیین چند نرخ مختلف مبادله ای در معاملات ارزی و از سوی دیگر با خواندن غیررسمی معاملات ارزی آزاد از سوی بانک مرکزی شکل نمی گرفت، اما اکنون در صورت تسهیل سیاست های معاملاتی بازار، این روند ادامه دارد. امیدواریم از شدت نوسانات نرخ ارز کاسته شود.

  ویدئو/ حامد لاک با هواداران خداحافظی کرد

دیدگاهتان را بنویسید