دلار در مرز 27 هزار تن

نرخ دلار سیستم بازار شامل حرکت به مرز 27000 تن بود. پس از رشد خریداران در روزهای پایانی بازار ارز، دیروز قیمت هر اسکناس دلار در سامانه بازار با 261 تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه شنبه به 26 هزار و 945 تومان رسید.

بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران معتقدند افزایش نرخ اسکناس آمریکا در سامانه های رسمی معاملات ارزی ممکن است ناشی از تغییر سیاست های ارزی نهادهای بازارساز باشد. با کنترل نرخ ارز و جلوگیری از نوسانات قابل توجه، می توانند به آرامی نرخ ارز را با نرخ تورم متعادل کنند و از تفاوت نرخ رسمی ارز با نرخ های تعیین شده در معاملات غیررسمی بازار جلوگیری کنند.

از سوی دیگر در معاملات بازار طلا، نرخ سکه باز هم کاهش قیمت داشت. پس از بازگشت قیمت سکه امامی از پله های میانه کانال 15 میلیون تومان در روزهای میانی هفته گذشته، قیمت این قطعه فلز گرانبها در پله دهم کانال 14 میلیون تومان ایستاد.

روز گذشته قیمت سکه طلا در بازار تهران در حال کاهش بود. هر قطعه سکه تمام بهار نیز با حدود 50 هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه شنبه 14 میلیون و 950 هزار تومان فعالیت خود را آغاز کرد. به گفته بسیاری از تحلیلگران بازار ارز، عوامل مختلفی ممکن است در بروز روند نزولی نرخ سکه در روز گذشته دخیل باشند.

به طور کلی ارزش ذاتی سکه طلا در بازار ایران از ضرب سه عامل «نرخ اونس طلای جهانی»، «نرخ ارز بازار آزاد» و «نسبت تبدیل اونس به گرم» به دست می‌آید.

  خانه سبز؛ روزهای بهتر برای محیط زیست

تفاوت بین ارزش به دست آمده به عنوان ارزش ذاتی و نرخ ارز معامله شده در بازار را حباب قیمت سکه نیز می گویند. در نتیجه به استثنای عامل سوم که ارزش ذاتی سکه است که رقم ثابت 0.2353 است، ممکن است مشکلات دیگری در تغییر نرخ سکه در بازار تهران موثر باشد.

به عنوان مثال با ثبات اونس جهانی طلا و افزایش نرخ ارز در معاملات غیررسمی، روند قیمت سکه نیز افزایش می یابد و یا در موارد دیگر با ثبات اونس و نرخ ارز، تغییراتی در عرضه رخ می دهد. و تقاضای سکه باعث افزایش یا کاهش حباب قیمتی می شود.سرمایه باعث ایجاد تغییرات در نرخ ارز سکه می شود.

در بازار روزهای اخیر کاهش نسبی قیمت جهانی اونس طلا به همراه کاهش تقاضا را می توان دلیل بازگشت سکه از کانال قیمت 15 میلیون تومانی دانست. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا در بازار دیروز با حدود 80 هزار تن کاهش نسبت به نرخ روز سه شنبه به 14 میلیون و 920 هزار تن رسید.

روز چهارشنبه نمودار قیمت دلار در سامانه های معاملات رسمی ارز باز هم افزایش یافت. هر دلار در سامانه بازار روز گذشته با ۲۶۱ تن افزایش به ۲۶ هزار و ۹۴۵ تن رسید و در آستانه ورود به کانال قیمتی ۲۷ هزار دلاری قرار گرفت.

کارشناسان ارزی تهران همچنین از تغییر سیاست های بازار برای همگام سازی نرخ ارز با تورم صحبت کردند. بر اساس آمار رسمی منتشر شده در اواخر اردیبهشت، تورم نقطه به نقطه 39.3 درصد برآورد شده است.

  مهدی کامیار معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت نفت ایرانول شد / توجه جدی به تحقیق و توسعه دانش بنیان

کارشناسان نیز با استناد به این رقم معتقدند نرخ دلار در بازار تهران باید برای همگامی با تورم افزایش یابد و بازارسازان در روزهای اخیر با افزایش کنترل شده نرخ ارز در تلاش هستند تا از افزایش چشمگیر آن جلوگیری کنند. نوسانات این بازار

نمودار قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید