دلار در محدوده حساس

دلار در 2 روز اول هفته افزایش یافت و بالاتر از محدوده بحرانی قرار گرفت. با افزایش تقاضا در روز یکشنبه، اسکناس ایالات متحده توانست به محدوده 27900 تن برسد.

به گفته فعالان، بازار ارز در برهه حساسی قرار دارد; زیرا در صورت تثبیت دلار در بالای محدوده 27800 تن، امکان ورود خریداران بیشتری به بازار وجود دارد. به گفته فعالان، نگرانی در مورد آینده مذاکرات هسته ای و لغو تحریم ها مهم ترین عوامل افزایش خرید است.

زمان حساس در بازار دلار

روز یکشنبه دلار در بالای محدوده مهم 27800 تن باقی ماند. به گفته تحلیلگران، در صورت تثبیت اسکناس آمریکا بالاتر از محدوده مذکور، خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد و این ارز را به مقاومت 28300 تنی می رساند. در چنین شرایطی برخی از فعالان بر این باورند که بازار ارز به وضعیت بحرانی و سرنوشت سازی رسیده است.

مبتکر بازار ارز در هفته های اخیر سعی کرده با عرضه ارز از نوسانات عمده بازار جلوگیری کند و در این زمینه تا حدودی موفق بوده است. حداقل در 80 روز گذشته، دلار به ندرت خارج از کانال 27 هزار تومانی نوسان داشته است.

این در حالی است که در روزهای اخیر سطح تقاضای بازار اندکی افزایش یافته و در صورت تداوم این وضعیت، احتمال شکسته شدن کانال 28 هزار تومانی وجود دارد. روند دلار در روز یکشنبه نیز افزایش تقاضا را نشان داد.

اسکناس آمریکا روز یکشنبه 60 تن افزایش یافت و به قیمت 28 هزار و 800 تن رسید. دلار نیز روز شنبه 180 تن افزایش یافت.

  تاخیر در روند پیری با پیاده روی سریع

به گفته فعالان، نگرانی از آینده مذاکرات هسته ای و لغو تحریم ها مهم ترین عواملی است که باعث افزایش خرید در بازار ارز شده است. به عنوان مثال، دیروز تعدادی از بازیگران ارز، سخنان برخی مقامات آمریکایی مانند تد کروز را برجسته کردند.

گفته می شود تد کروز جمهوری خواه در اجلاس جمهوری خواهان یهودی گفته است که حتی اگر بایدن با ایران موافق باشد، به محض خروج کنگره در انتخابات آتی، ما آن را ترک خواهیم کرد.

پیشتر کروز گفته بود بایدن هیچ اختیار قانونی برای تضمین ایران مبنی بر عدم خروج آمریکا از توافق هسته ای آینده ندارد مگر اینکه چنین توافقی در سنا تصویب شود و به یک معاهده تبدیل شود.

برخی از فعالان نیز بر این باورند که واکنش محتاطانه رئیس جمهور آمریکا به مذاکرات هسته ای با ایران دلیل افزایش خرید در بازار است. رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره موضع فعلی خود در مورد مذاکرات وین و طرح جایگزین برای شکست مذاکرات گفت: در حال حاضر درباره ایران اظهار نظر نمی کنم.

افزایش قیمت دلار در روز یکشنبه نیز باعث تحریک خرید در بازار سکه شد. فلز گرانبهای داخلی دیروز از مرز 12 میلیون تومان عبور کرد و با 180 هزار تومان رشد به 12 میلیون و 160 هزار تومان رسید. اگر سکه از مقاومت 12 میلیون و 200 هزار تنی عبور کند، با تقاضای بیشتری از سوی تقاضا مواجه خواهد شد.

اما اگر فلز گرانبهای داخلی از مقاومت فوق عبور نکند، امکان بازگشت سکه به ابتدای کانال 12 میلیون تومانی وجود خواهد داشت. سکه در 2 روز ابتدایی هفته جاری نزدیک به 400 هزار تن افزایش قیمت داشت و ممکن است برخی معامله گران بخواهند از خریدهای قبلی خود استفاده کنند.

  مخلفت زینعفان با صفحة قنوم ملاصل بر سیگرهای کاری شرکت های کند ملیتی

این در حالی است که تعدادی از معامله گران آینده بازار سکه را منوط به روند قیمت دلار می دانند. برخی فعالان بر این باورند که اگر دلار به بالای ۲۸ هزار تن برسد، سکه امامی به رشد خود ادامه خواهد داد. با این حال، بازگشت اسکناس های آمریکا به زیر محدوده 27800 تن می تواند قدرت نیروهای رو به کاهش را در بازار سکه افزایش دهد.

در این میان برخی قماربازان نیز نگاه ویژه ای به رفتار اونس طلا در این هفته دارند. اگر اونس طلا به بیش از 1820 دلار برسد، قدرت بازار سکه افزایش خواهد یافت. افزایش اونس طلا در 2 روز پایانی هفته گذشته یکی از مهم ترین دلایل افزایش قیمت سکه در اوایل هفته جاری بود.

دیدگاهتان را بنویسید