دلار در حد حساس

در ابتدای اولین روز هفته بازار ارز با قدرت فروشندگان آغاز شد. این در حالی است که پس از سقوط دلار در مدت کوتاهی به زیر 28 هزار و 100 تن، خریداران وارد بازار شدند و اجازه ندادند دلار به زیر آستانه بحرانی 28 هزار تنی برسد.

مقاومت معامله گران در مرز حساس 28 هزار تومان و افزایش خرید باعث شد تا ساعت 15 اسکناس های آمریکا تا محدوده 28 هزار و 160 تومان بالا برود. این قیمت 10 تن بیشتر از قیمت روز پنجشنبه بود.

تغییر موقعیت بازار دلار

فعالان می گویند که معامله گران در مورد ارزش آتی دلار سردرگم هستند و به دلیل عدم اطمینان از آینده بازار، به سرعت در حال تغییر موقعیت معاملاتی خود هستند. تغییر سریع موضع معامله گران منجر به نوسانات بیشتر دلار در اولین روز هفته نسبت به روزهای گذشته شد.

علاوه بر این، روز گذشته بازار ارز با سیگنال های متناقضی مواجه شد که برخی از معامله گران را به خرید ترغیب کرد، در حالی که اخبار مثبت باعث فعال شدن معامله گران در بازار شد.

یکی از عواملی که باعث افزایش قیمت دلار در روز گذشته شد، نبود دلار در شهر مرزی هرات افغانستان بود. قیمت بالای دلار در شهرهای مرزی به طور کلی افزایش انتظارات در بازار ارز را تقویت می کند. در مقابل، در اوایل روز، معامله گران فارکس بیشتر با این تحلیل مانور دادند که توافق موقت بین ایران و ایالات متحده ممکن است به زودی حاصل شود.

برخی از بازرگانان می گویند که با وجود تنش های فزاینده بین ایران و ایالات متحده، ایالات متحده ممکن است تلاش کند به یک توافق کوتاه مدت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای دست یابد. در همین حال اکسیوس نیوز گزارش می دهد که توافق موقت در دستور کار دولت بایدن قرار دارد.

  خداحافظی اینستاگرام پرسپولیس با علی شجاعی + عکس

دو منبع آمریکایی به این سایت گفتند که ایده پیشنهادی آمریکایی‌ها در دیدار جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با همتای اسرائیلی‌اش، این بود که آمریکا و متحدانش بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران را در ازای تعلیق موقت بخش‌هایی از ایران آزاد کنند. هسته ای آن یا اعمال تحریم بر تجارت کالاهای بشردوستانه.

تاثیر نااطمینانی دلار بر بازار سکه

بلاتکلیفی بازار دلار باعث شده تا فعالان بازار سکه محتاط باشند و به آب نپرند. در فضای مبهم بازار ارز، ریزش قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی مورد توجه دلالان سکه قرار گرفت. طلای جهانی جمعه شب خط مهم 1850 دلاری را از دست داد و همین عامل باعث افزایش فروش سکه در روز شنبه شد.

فشار فروش فلزات گرانبها در بازار داخلی باعث شد سکه 70 هزار تن از ارزش خود را از دست بدهد و در محدوده 12 میلیون و 400 هزار تن قرار گیرد. اگر دلار در روز یکشنبه افزایش قابل توجهی نداشته باشد، سکه حتی می تواند به کانال 12 میلیون و 300 هزار تنی سرازیر شود.

علاوه بر این، به گفته فعالان، خط طلای 1850 انسی 1850 اونس از اهمیت ذهنی بالایی برای فعالان بازار سکه برخوردار است. به عبارت دیگر، از دست دادن این خط، انتظارات معامله گران سکه را برای کاهش بیشتر اونس طلا افزایش داد.

برخی فعالان اعلام کردند که فروش در بازار سکه نیز در معاملات پشت صحنه روز شنبه افزایش یافت که منجر به معامله این فلز گرانبها حتی در محدوده 12 میلیون و 300 هزار تن شد.

دیدگاهتان را بنویسید