دلار تا کانال 26 هزار تنی سقوط کرد

دلار دیروز پس از 5 ماه و نیم به کانال 26 هزار تومان بازگشت و از هسته سخت معاملات ماه های اخیر خود عبور کرد. کانال ۲۷ هزار تومانی به هسته ای محکم برای معاملات دلار تبدیل شد که برای عبور از آن نیاز به اخبار جدی داشت.

به نظر می رسد خبر بازگشت آزادسازی هسته ای ایران و گذار به فینال اخبار مذاکرات هسته ای، دلار را تحت فشار قرار داده تا از هسته سخت خود عبور کند و در نهایت به میانه های کانال 26 هزار تومانی برسد.

دلار در اولین روز هفته جدید وقفه قابل توجهی در کانال داشت. شاخص بازار ارز پس از 5 ماه به کانال 26 هزار تومان بازگشت و از هسته سخت کانال 27 هزار تومانی عبور کرد. تحقیقات میدانی در بازار ارز روز شنبه از کاهش شدید تقاضا برای اسکناس آمریکا خبر داد.

معامله گران عمده ارز در تهران نیز به فروشندگان پیوسته اند تا دارایی های دلاری خود را تخلیه کنند تا از زیان ناشی از اختلال در کانال جلوگیری کنند. اخبار مثبت از مذاکرات احیای برجام را می توان مهم ترین عامل در شکستن کانال دلار در روز گذشته دانست.

فضای سیاسی روز شنبه رسانه ها از لغو برخی تحریم ها علیه ایران خبر داد. از سوی دیگر، دیروز میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات هسته ای وین، با اذعان به اینکه مذاکرات وین به مرحله نهایی خود رسیده است، خواستار لغو تعدادی از تحریم های هسته ای شد.

قیمت دلار شنبه شب به 26 هزار و 700 تن رسید که نسبت به قیمت اولیه بازار آن روز 200 تن افزایش داشت.

  دلیل بوی بد جاروبرقی Society 24

دیروز شنبه 18 بهمن ماه بازار ارز در تهران با شوک نزولی شروع به کار کرد. شاخص نرخ ارز که طی سه هفته گذشته چندین بار برای عبور از هسته سخت کانال 27 هزار تومانی تلاش کرده است، با آغاز اولین ساعات کاری روز شنبه نه تنها از سطح حمایتی 27 هزار و 500 تومانی عبور کرد، بلکه قیمت خود را کاهش داد. با 600 جلد نسبت به قیمت روز پنجشنبه 14 بهمن ماه در سطح قیمت 26900 جلد معامله می شود.

معامله گران ارز تهران که در دی ماه سال جاری با تجربه مشابه متحمل زیان های نسبتا زیادی شده بودند، روز گذشته نیز جلوی روند نزولی را نگرفتند و سعی کردند با عرضه منابع دلاری خود در بازار، با روند نزولی مقابله کنند. اما مشاهدات هسته مرکزی بازار ارز نشان می دهد که هیچ خریداری برای سطوح قیمتی کانال 26 هزار تومانی وجود ندارد.

تعداد معدودی از خریداران روز شنبه در بازار با شیطنت‌های شیطنت‌آمیز برای خرید اسکناس‌های آمریکایی قیمت‌هایی در حدود 25 هزار تومان عرضه کردند که در نتیجه فروشندگان حداقل فعلا از پاسخگویی به این پیشنهادها خودداری کردند.

برخی از تحلیلگران بازار ارز با بررسی فضای مرکزی بازار معتقدند انتظارات جامعه و معامله گران در آینده نزدیک از بازار ارز تهران به شدت در حال کاهش است. در نهایت قیمت اسکناس آمریکا در پایان ساعت کاری روز شنبه با 900 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پنجشنبه به سطح 26 هزار و 600 تومان رسید. اما تجارت فردا نیز بر سطوح پایین تر متمرکز بود.

اخبار سیاسی منتشر شده در روز شنبه به گفته بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان ارزی مهمترین عامل تغییر کانال دلار در آن روز بود. رسانه های خارجی بامداد شنبه از لغو برخی تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران خبر دادند.

  شناسایی زیرگونه های جدید تاج در چین

به گفته تحلیلگران سیاسی داخلی و خارجی، لغو این سلسله تحریم‌ها که موانع مهمی برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران در جامعه بین‌المللی بود، می‌تواند نشان‌دهنده رویکرد نزدیک‌تر به توافق جدید بین ایران و قدرت‌های جهانی باشد. تحلیلگران بازار ارز تهران با استناد به نظرات قبلی مبنی بر اینکه دلار برای عبور از کانال 27 هزار تومانی نیاز به اخبار قوی تری از مذاکرات وین دارد، اذعان داشتند که اخبار روز گذشته در یک سری اخبار دیده می شود شکستن کانال بازار ارز. .

سکه امامی نیز در روز کانال شکنی دلار با عبور از خط حمایتی 12 میلیون تومانی وارد کانال 11 میلیون تومانی شد. قیمت هر قطعه سکه امامی روز شنبه با 345 هزار تن کاهش نسبت به روز پنجشنبه به 11 میلیون و 900 هزار تن رسید.

روند قیمت دلار و سکه

دیدگاهتان را بنویسید