دلار به کانال 28 بازگشت

با وجود اخبار مثبت روز گذشته در بازار ارز تهران، دلار بار دیگر در کانال 28 هزار تنی به سمت سطوح بالاتر قیمت حرکت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته در یک کنفرانس خبری گفت که دولت آمریکا به آینده مذاکرات هسته ای وین امیدوار است. وی همچنین گفت که اگر دولت ایران گامی متقابل بردارد راه های زیادی برای دستیابی به توافق دوجانبه وجود ندارد.

وی در حاشیه دیدار با سناتورها در مجلس سنا گفت: قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی از ابتدا یک اشتباه راهبردی بود. حال معضل بازار دیروز این است که با وجود سیگنال های مثبت منتشر شده در اخبار سیاسی، چرا شاخص ارز با روندی رو به رشد وارد کانال 28 هزار تومانی شد؟

دیروز چهارشنبه 7 اردیبهشت ماه بازار ارز شاهد تحرکات فزاینده ای در نرخ اسکناس آمریکا بود. دلار که در روز سه شنبه برای افزایش تقاضا در اثر کاهش قیمت سکه توانست ساعت ها در سطح قیمتی 28 هزار تن معامله شود، دیروز در اولین گام این کانال به پایان رسید.

این ارز در معاملات صبح دیروز با حدود 80 حجم کاهش نسبت به آخرین نرخ روز سه شنبه 27 هزار و 900 حجم فروخته شد. اما طولی نکشید که روند بازار فروکش کرد و در معاملات صبح دیروز دیروز دلار موفق شد برای سومین بار در سال جاری وارد کانال 28 هزار تومانی شود.

این روند صعودی ادامه داشت تا اینکه نرخ این ارز به سقف قیمتی 28 هزار و 200 تومان رسید، اما پس از این برخورد روند متوقف شد و دلار در محدوده قیمتی 28 هزار و 100 تا 28 هزار و 200 تومان شروع به نوسان کرد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار دیروز با 120 تومان افزایش از نرخ روز سه شنبه به 28 هزار و 100 تومان رسید.

  بانک رفاه کارگران از توسعه اشتغال در استان فارس حمایت می کند

فضای سیاسی روز گذشته رسانه ها حاوی سیگنال های مثبت و مساعدی برای بازار ارز بود. روز گذشته وزارت امور خارجه آمریکا به سوالات اعضای سنای آمریکا پاسخ داد.

ند پرایس، سخنگوی دولت آمریکا نسبت به آینده مذاکرات هسته ای وین ابراز امیدواری کرد و گفت که در صورت حل اختلاف دوجانبه ایران و آمریکا، دو کشور می توانند بازگردند. بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، همچنین گنجاندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه های تروریستی را اشتباهی راهبردی برای مقامات آمریکایی خواند.

در این میان سوال اکثریت فعالان ارزی این است که چرا با وجود انتشار این سیگنال ها قیمت دلار در حال افزایش است؟

برخی از تحلیلگران بازار ارز در پاسخ به این سوال به نبود اخبار قطعی اشاره کرده و از افزایش اخبار در دو فاز مثبت و منفی مذاکرات هسته ای وین خبر می دهند. به گفته این افراد، در چند روز اخیر انواع سیگنال های مثبت و منفی در چارچوب این جلسات منتشر شده و چنین اخباری تاثیر قبلی خود را بر روند بازار از دست داده است.

به همین دلیل برای مشاهده واکنش های مثبت یا منفی نرخ دلار به این جلسات، قطعا باید منتظر اخباری مانند خبر بازگشت دو کشور به پایتخت اتریش بود. البته برخی از این کارشناسان نیز پایان ماه مبارک رمضان و از سرگیری برخی معاملات عمده را عاملی برای افزایش تقاضا و افزایش قیمت دلار می دانند.

در بازار داخلی سکه و طلا نیز با وجود کاهش قیمت جهانی اونس طلا و حضور آن در کانال 1800 دلاری، سکه تغییر محسوسی نداشت و از 13 میلیون تومان در روز سه شنبه، 40 هزار تن به پایان رسید. پدر

  آیا انسان باعث ناپدید شدن ماموت های پشمالو شده است؟

نمودار قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید