دلار به کانال 27 هزار تومان برمی گردد؟!

پس از افزایش قیمت 200 تومانی در اولین روز هفته، قیمت اسکناس آمریکایی به مرز کانال های 27 و 28 هزار تومانی بازگشت.

شاخص بازار ارز در دو هفته گذشته در نرخ جدید تعادلی متوقف شد. کارشناسان بازار ارز از عدم کشش قیمت دلار در سطوح بالاتر یا پایین تر صحبت کردند. تا زمانی که اخبار جدیدی از بازار ارز از مذاکرات هسته ای وین نرسد، به نظر نمی رسد دلار تمایلی به تغییر کانال داشته باشد.

سکه امامی نیز با توقف طولانی در کانال 12 میلیون تومانی در میانه این کانال قیمت تعادلی خود را تثبیت کرد. اسکناس آمریکا در دومین روز هفته جاری 28 هزار تن معامله می شود.

دلار در مرز 28 است

دیروز یکشنبه 11 بهمن ماه، دلار با کاهش قیمت در بازار آزاد تهران کار خود را آغاز کرد. قیمت ساعات اولیه در بازار دیروز با 150 تن کاهش نسبت به روز شنبه 150 هزار تن تعیین شد. این کاهش قیمت ها در طول روز ادامه داشت. در اواسط ساعات کاری دیروز قیمت دلار به کانال 27 هزار تن و سطح قیمتی 27 هزار و 950 تن رسید.

اما در نهایت دلار در پایان ساعت کاری روز یکشنبه نتوانست قیمت خود را زیر 28 هزار تن تثبیت کند و در همان محدوده ارقام 28 هزار تا 28 هزار و 50 تن به کار خود پایان دادند.

کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز در تهران، کاهش قیمت دلار را ناشی از تعادل روز گذشته ناشی از عدم کشش صعودی ارز برای سطوح بالاتر قیمتی می دانند.

این افراد نیز در خواندن تلاش های روز شنبه دلار در روز شنبه ناکام ماندند و معتقد بودند که این ارز طی حدود دو هفته بین سقف مقاومتی 28 هزار و 300 تنی و کف حمایتی 27 هزار و 500 تنی تثبیت شده است و عبور از این کریدور نیازمند خبر است. مولد جریان مهم و قابل اعتماد است.

  چرا برخی از افراد به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا نمی شوند؟

در نتیجه با تحلیل این کارشناسان مشخص می شود در صورت تداوم فضای رسانه ای مذاکرات هسته ای در روزهای آینده، قیمت اسکناس آمریکا ممکن است روزهای بیشتری در مرز 27 و 28 هزار تنی استراحت کند.

از سوی دیگر برخی دیگر از کارشناسان بازار ارز تهران با اشاره به تلاش های بیهوده شاخص بازار ارز برای افزایش و کاهش قیمت ها در هفته های اخیر، معتقدند قیمت دلار در بازار تعادل مناسبی دارد.

این افراد همچنین بر این باورند که حتی در صورت انتشار اخبار مهم و هدفمند از فضای سیاست خارجی کشور، دلار ممکن است عملکرد قابل توجهی از خود نشان ندهد و در نهایت با دور شدن از کانال ۲۸ هزار تومانی وسط کانال ۲۷ هزار تومانی دچار نوسان شود. این نظریه با استناد به عدم تمایل بسیاری از کاندیداهای ارزی به خرید در این بازار، معتقد است که حجم دقیق عرضه و تقاضا را نمی توان با سکوت خبری مذاکرات هسته ای سنجید و بنابراین نمی توان قیمت فعلی را تعادل واقعی دانست. . این افراد همچنین در تایید نظرات خود به کاهش چشمگیر حجم مبادلات در بازار ارز تهران طی دو ماه گذشته اشاره کردند.

در نهایت اواخر روز یکشنبه، دلار با 200 تن کاهش نسبت به قیمت روز شنبه، به 28 هزار تن رسید. این در حالی است که نرخ های پیشنهادی معامله گران ارز تهران برای معاملات فردا از 27 هزار و 950 تا 28 هزار و 100 جلد بود.

هر قطعه سکه امامی روز یکشنبه در بازار تهران با 90 هزار تن تخفیف نسبت به نرخ روز شنبه 12 میلیون و 360 هزار تن معامله شد.

  تصاویر/ اصفهان در عصر قاجار

دیدگاهتان را بنویسید