دلار به سمت پایین حرکت می کند

در روزهای اخیر به نقل از مقامات دولتی گفته می شود که عدم حضور مذاکره کنندگان فرانسوی می تواند تاثیر مثبتی بر پیشرفت توافق برجام داشته باشد. به نظر می رسد در دور جدید مذاکرات، اظهارات فرانسوی ها بیشتر معطوف به بازار و بازیگران اقتصادی باشد.

این اظهارات می تواند در روزهای آتی زمینه مهمی برای بازار ارز باشد تا در مذاکرات آتی در صورت غیبت یا حضور کمرنگ تیم مذاکره کننده فرانسوی، مذاکرات بتواند به سمت جلو حرکت کند و بازتاب خارجی داشته باشد. معاملات مبادله ای

حرکت دلار فرانسه را ببینید

دلار که اوایل هفته جاری به کانال 29 هزار تنی بازگشت، در روز یکشنبه 5 دی ماه در بازار ارز ایران به کاهش قیمت خود ادامه داد و به سطح قیمتی 29 هزار و 850 تن رسید.

اوایل هفته جاری با انتشار اخبار جدیدی از مذاکرات هسته ای کاهش قیمت دلار آغاز شد. این خبر که نشان از جدیت ایران در احیای توافق برجام دارد، در روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری توانست تاثیر بسزایی در بازار ارز داشته باشد.

تحلیلگران بازار ارز بر این باورند که سفر رئیس جمهور به مسکو یک گام مثبت جدی به سوی توافق جدید است. این در حالی است که آخرین اخبار دور قبلی مذاکرات از پیشرفت پروژه های جدید در غیبت دو روزه تیم مذاکره کننده فرانسوی موفق شد پیش بینی های جدیدی از آینده بازار ارز داشته باشد.

به گزارش ایرنا، غیبت دو روزه تیم مذاکره کننده فرانسوی در گذشته می توانست به پیشبرد توافق بر سر پیش نویس جدید مذاکرات کمک کند که با بازگشت تیم مذاکره کننده از کنفرانس لیورپول، این توافق با اختلال نسبی مواجه شد.

  وام بیش از 414 میلیارد ریال برای کودکان از بانک سینا

اما تحلیلگران بر این باورند که در صورت عدم حضور مکرر فرانسه یا مداخله کوچک در دور جدید مذاکرات، روند دستیابی به توافق سرعت می گیرد و این می تواند بر روند قیمت دلار تاثیر بگذارد.

روز یکشنبه 5 دی ماه، بازار ارز از روز شنبه با قیمت 29 هزار و 800 تن بر اساس معاملات خطی آغاز به کار کرد; این رقم در طول روز با نوسانات 20 تا 30 جلدی همراه بود. در معاملات روز یکشنبه قیمت به 29780 تن رسید. اگرچه اسکناس آمریکا توانست از کف ۲۹۸۰۰ تنی عبور کند، اما قیمت زیر آن کف قابل تثبیت نبود.

در نهایت دلار روز یکشنبه با حدود 29 هزار و 850 تن بسته شد. اما انتظارات معامله گران برای روزهای آینده نامشخص بود. زیرا برخی فعالان ارزی پیش بینی قیمت دلار را برای میانگین روزهای هفته با قیمت روز یکشنبه مطابقت می دهند.

این خود ممکن است مانع از کاهش ارزش دلار در روزهای آینده شود. روز یکشنبه تجارت در خلیج فارس نیز با کاهش نسبی نرخ ارز مواجه شد. قیمت درهم اوایل هفته جاری در بازار آزاد با 80 تن کاهش نسبت به روزهای پایانی هفته گذشته، 8170 تن معامله شد.

سکه تمام بهار آزادی دیروز با 50 هزار تن افزایش به قیمت 13 میلیون و 100 هزار تن رسید. سکه که روز شنبه در بازار با کاهش ارزش دلار همراه بود و با کاهش 120 هزار تنی نسبت به روزهای پایانی هفته قبل مواجه شد، روز یکشنبه به میانگین قیمت خود در هفته های گذشته رسید. هر گرم طلای 18 عیار روز یکشنبه معادل یک میلیون و 296 هزار تن معامله شد.

  مهمترین حملات تروریستی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید