دلار به سمت بالا حرکت می کند

دلار به کاهش ادامه نداد. اسکناس آمریکا که با انتشار خبر آغاز مذاکرات هسته ای تا مرز 27 هزار و 600 تن عقب نشینی کرد، در اولین روز هفته موفق شد بیش از 27 هزار و 800 تن نفوذ کند.
روز شنبه دلار 180 تن افزایش یافت و در محدوده 27 هزار و 850 تن قرار گرفت.

به گفته فعالان، عامل مهمی در تغییر انتظارات معامله گران ارز است. از آخرین ساعات روز پنجشنبه، برخی از معامله گران تلاش کردند بر این باور بازار تاکید کنند که دستیابی به توافق هسته ای و لغو تحریم ها بسیار دشوار خواهد بود.

برای تأیید ایمان خود از اخبار گوناگون استفاده می کردند. برخی به شکست اخیر دموکرات ها در انتخابات ایالتی آمریکا اشاره کردند و برخی دیگر معتقد بودند که ایالات متحده درخواست ایران را به عنوان تضمینی برای خروج از برجام نمی پذیرد.

برخی از فعالان همچنین گفتند که بر اساس نامه ای که روز پنجشنبه به کاخ سفید ارسال شد، جمهوری خواهان کنگره فشارها را بر دولت بایدن برای کنار گذاشتن دیپلماسی با ایران در پی حملات اخیر پهپادها به پایگاه نظامی آمریکا در سوریه از سر می گیرند. البته این ادعای آمریکایی ها ثابت نشده است.

کارشناسان داخلی نیز اخیرا نسبت به بازگشت آنها به برجام ابراز نگرانی کرده اند. به عنوان مثال یک کارشناس مسائل بین المللی درباره محتوای مذاکرات احیای برجام خاطرنشان کرد: تیم مذاکره کننده باید بداند که بازگشت آمریکا به برجام برای استفاده از مکانیسم ماشه خطرناک است.

با توجه به این مشکلات، برخی از معامله گران معتقدند که به نتیجه رسیدن مذاکرات آسان نخواهد بود و به همین دلیل ترجیح داده اند در اولین روز هفته در موقعیتی نباشند که فروش نداشته باشند. علاوه بر این، برخی از تجار پیشنهاد می کنند که ممکن است پیش از آغاز مذاکرات، قطعنامه ای علیه ایران در جلسه شورای حاکم صادر شود که می تواند بر مذاکرات هسته ای تاثیر بگذارد.

  جناب خان به لبش آواز می خواند! + فیلم

فرانسه اخیرا اعلام کرده است که این کشور و شرکای آن می توانند در نشست بعدی آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران اقدام کنند.

در حالی که برخی از فعالان تغییر انتظارات برخی از تحلیلگران سیاسی را تاثیری بر افزایش قیمت دلار می دانستند، برخی دیگر معتقد بودند که نوسان سازها قبل از شروع مذاکرات سعی داشتند دلارهای خود را با قیمت های بالاتر بفروشند.

آنها معتقدند با شروع مذاکرات هسته ای، قیمت دلار کاهش می یابد، بنابراین در شرایط فعلی و قبل از شروع مذاکرات، بهتر است قیمت دلار را تا حد امکان بالا ببریم و خود را برای فروش از بالا آماده کنیم. .

البته به نظر می رسد که مبتکر بازار ارز تمایلی به پذیرش قیمت دلار بالای محدوده 28 هزار و 300 تنی ندارد. حداقل در سال 1400، بازارساز در برابر نوسانات دلار بالاتر از این محدوده مقاومت کرد.

افزایش قیمت دلار در روز شنبه نیز تمایل به خرید سکه در بازار را تقویت کرد. سکه امامی در اولین روز هفته با 160 هزار تن افزایش قیمت به 11 میلیون و 980 هزار تن رسید. به گفته فعالان، رشد دلار نقش محرکی در افزایش قیمت سکه داشته است، اما دلیل اصلی گرانی این فلز گرانبهای داخلی، افزایش قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی است.

طلای جهانی در آخر هفته موفق شد نزدیک به 60 دلار افزایش قیمت و نزدیک به محدوده 1820 دلار را تجربه کند.

دیدگاهتان را بنویسید