دلار به سمت بالا حرکت می کند

دیروز دو اتفاق مهم در بازار ارز رخ داد. قیمت دلار در بازار داخلی از یک سو توانست از مرز بحرانی 28 هزار و 500 تن عبور کند و از سوی دیگر سکه امامی مرز 12 میلیون و 500 هزار تن را از دست داد.

عامل مهمی که منجر به حرکت نامتناسب دلار و سکه شد، کاهش قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی بود. طلای جهانی از بعدازظهر روز دوشنبه روند نزولی داشته و حتی ارزش بحرانی 1800 دلار را از دست داده است.

به دلیل چنین کاهشی، سکه در روز سه شنبه با مشکل مواجه شد و در نهایت تحت فشار فروشندگان، در عرض 15 ساعت 120 هزار تن از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 12 میلیون و 460 هزار تن قرار گرفت.

لحظات حساس در بازار دلار

مهمترین عاملی که مانع از کاهش بیشتر سکه شد، افزایش قیمت دلار در بازار داخلی بود. اسکناس آمریکا دیروز 130 تن افزایش یافت و به قیمت 28 هزار و 560 تن رسید. اکثر تحلیلگران ارزی معتقدند که دلار به لحظه حساسی رسیده است و ماندن در بالای محدوده 28500 تا 28800 تن می تواند راه را برای ورود خریداران جدید به بازار هموار کند.

این در حالی است که بازگشت اسکناس های آمریکا به زیر سطح 28500 تن انتظارات برای افزایش را کاهش می دهد.

به نظر می رسد در شرایط کنونی بازار بیشتر به اخبار حساس است تا تحلیل و وضعیت بنیادی اقتصاد. نتیجه سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران یکی از مهم ترین متغیرهایی است که نوسانات دلار در روزهای آینده را تحت تاثیر قرار می دهد.

  آخرین جزئیات سهمیه بنزین نوروزی

در پی این موضوع، توجه معامله گران ارز به مذاکرات هسته ای در 17 آذرماه معطوف خواهد شد. اگر اخبار مثبت قبل از مذاکرات هسته ای یا سفر گروسی منتشر شود، احتمال سقوط دلار وجود دارد. با این حال، در صورت عدم انتشار اخبار مثبت، احتمال افزایش قیمت دلار وجود دارد.

ورود سکه به بازار دلار

برخی از فعالان بر این باور بودند که قیمت دلار در روزهای آینده ادامه نخواهد داشت. این گروه معتقدند رشد دلار در روز سه شنبه ناشی از ورود موقت فعالان سکه به بازار دلار است. برخی معامله گران مدعی شدند که دلالان سکه برای جبران افت قیمت اونس طلا وارد بازار ارز شده اند و با خرید دلار تا حدودی مانع از افت شدید سکه شده اند. در واقع، اپراتورهای سکه از اهرم دلار برای جبران افت هر اونس طلا استفاده کردند.

با توجه به تعدیل بازیکنان با اونس طلا، معامله گران تمایلی به خرید دلار در روزهای آینده برای جبران اونس ندارند. معامله گران سکه از سقوط اونس طلا در روز سه شنبه شوکه شدند، زیرا این اتفاق در خارج از ساعات رسمی بازار داخلی رخ داد و معامله گران بازار داخلی مجبور شدند خود را با این رویداد صبح سه شنبه هماهنگ کنند.

بسیاری از بازیکنان روز دوشنبه این فلز گرانبها را برای روز سه شنبه خریدند و طبیعی بود که تلاش کنند از طریق رشد دلار ضرر خود را کاهش دهند. یکی دیگر از عواملی که در روزهای اخیر بر رشد دلار تاثیر گذاشته، ورود تقاضای آربیتراژ به بازار است.

صرافی های بانکی در روزهای اخیر دلار را با قیمت های بسیار پایین تری نسبت به بازار آزاد می فروشند و همین امر باعث شده تا مردم برای کسب سود بیشتر از صرافی های بانکی خرید کنند.

  قتل یک مرد جوان؛ پایان شوم کری خوانی

دیدگاهتان را بنویسید