دلار بالاترین قیمت را ثبت کرد!

در بازار ارز بی رغبتی دلالان برای فروش دلار شرایط عرضه را با مشکل مواجه کرده است. اسکناس آمریکا دیروز توانست به مرز 31 هزار تن نزدیک شود و به بالاترین قیمت از اواخر مهرماه رسیده است.

به گفته فعالان، پس از پایان مذاکرات هسته ای، دلالان برای فروش ارز تردید دارند و ورود محتاطانه و هیجانی تقاضا به بازار، تغییرات قیمت ها را تشدید کرده است.

توقف ارز برای معامله گران بازار

در سومین روز هفته خبری از فروشندگان ارز در بازار نبود که زمینه ساز دومین جهش دلار در هفته جاری شد. روز دوشنبه اسکناس آمریکا 450 تن افزایش یافت و در محدوده 30800 تن قرار گرفت. دلار روز شنبه 800 تن افزایش قیمت داشت.

فعالان می گویند افزایش ارزش دلار باعث شده بسیاری از معامله گران تمایلی به ارائه ارز نداشته باشند. در واقع، معامله گران نگران فروش ارز خود و سپس از دست دادن پول با افزایش قیمت هستند.

گویا در برخی مقاطع شنبه و دوشنبه حتی قیمت دلار بدون ثبت معامله خاصی افزایش می یابد. در این شرایط، اگر معامله گر ارز خود را بفروشد، ممکن است مجبور شود ارز فروخته شده خود را با قیمت های بسیار بالاتری خریداری و جایگزین کند.

توقف عرضه دلار توسط فعالان ارزی، بازارساز را به تنها عرضه کننده بازار تبدیل کرد. همچنین ادعا می شود که بازارساز رسمی ترین و واقعی ترین تقاضا را برآورده می کند. به این ترتیب تقاضای محتاطانه و سفته بازانه ای که در روزهای اخیر وارد بازار شده است، توانسته در روزهای توقف عرضه دلاری، راه را برای جهش قابل توجه قیمت ها هموار کند.

  ادامه جنجال طارمی و اسکوچیچ; مهاجم تیم ملی برمی گردد؟

دیروز در آخرین ساعات روز حتی قیمت دلار در بازار پشتیبان توانست به 30 هزار و 900 تن برسد و شاید معامله گران بتوانند از مرز 31 هزار تن عبور کنند.

رشد 5 درصدی دلار در 3 روز

پنج شنبه گذشته دلار 29350 تن بود. اما طی 3 روز کاری نه تنها توانست مرز 30 هزار تومان را بشکند، بلکه روز دوشنبه به مرز 31 هزار تومان نیز رسید. دلار در 3 روز کاری این هفته موفق شد در مجموع رشدی نزدیک به 1500 تن معادل رشد 5 درصدی را گزارش دهد.

چنین رشدی از یک سو وسوسه خرید ارز برای تازه واردان را تشدید کرد و از سوی دیگر به کمبود فروشنده در بازار منجر شد.

ثبت نام، درهم در دلار

یکی از عوامل مهمی که باعث افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر شد، افزایش چشمگیر قیمت حواله به درهم بود. درهم ابتدا توانست از خط بسیار حساس 8000 جلد عبور کند و سپس دیروز در محدوده 8400 حجم معامله شد. با 8400 تن، ارزش دلار در بازار داخلی حتی ممکن است از 31000 تن هم فراتر رود.

برخی از فعالان بر این باورند که بازارساز می تواند برای کنترل قیمت دلار، عرضه حواله ها را به درهم مدیریت کند. این در حالی است که برخی دیگر از فعالان، افزایش قیمت دلار را ناشی از متغیرهای سیاسی می دانند.

به گفته آنها ورود اخبار مثبت به بازار می تواند زمینه ساز تغییر انتظارات و فشار بر فروش در بازار باشد. بسیاری از مردم در روزهای اخیر از خرید دلار منتفع شده اند و احتمالاً انتظارات خود را تغییر داده و به سرعت از فروش ارز سود خواهند برد.

  آمار فوت شدگان از تاج امروز 1400/08/29

با این حال، اگر دلار از مرز 32000 تن عبور کند و بالای محدوده 32000 تن تثبیت شود، جا برای تقاضای بیشتر بازار وجود دارد. افزایش قیمت دلار موجب افزایش قیمت سکه امامی در روز دوشنبه شد. سکه دیروز موفق شد ۲۲۰ هزار تن رشد کند و در محدوده ۱۳ میلیون و ۲۷۰ هزار تن قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید