دلار از مرز 30000 تن عبور کرد

دیروز اسکناس آمریکا از مرز 30000 تن عبور کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که تاجران به مدت 29 روز متوالی در کانال 29 هزار تنی و در محدوده 29 هزار و 700 تا 29 هزار و 900 گیر افتاده بودند.

برخی از فعالان اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه را در تغییر انتظارات فعالان نرخ ارز موثر می دانند. حاتب زاده گفت: پس از احراز میزان خسارت وارده به سایت کرج و محکومیت عامل، می توانیم پس از بررسی های فنی و امنیتی مجوز نصب دوربین ها را صادر کنیم.

این موضع از این جهت مهم بود که هفته گذشته ایران بدون هیچ پیش شرطی اعلام کرد که می خواهد دوربین های آژانس را در سایت کرج نصب کند. این خبر در آن زمان برخی از معامله گران را به عقب نشینی از موقعیت بازار و تقویت جهت گیری فروشندگان در بازار سوق داد. این از روند قیمت دلار در هفته گذشته مشهود بود.

شکستن مرز روانی دلار

این ارز نه تنها از مرز 30 هزار تومان عبور کرد، بلکه برای چند روز متوالی در محدوده 29 هزار و 700 تا 29 هزار و 900 تومان معامله شد. در حالی که برخی از فعالان سخنگوی وزارت امور خارجه را مسئول افزایش قیمت دلار می دانند، برخی دیگر می گویند تغییرات تقاضا برای بخش حواله بر رشد اسکناس آمریکا تأثیر می گذارد.

درهم دیروز در مقاطع بالاتر از 8250 حجم معامله شد. در این سطح از قیمت حواله به درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می تواند بالای محدوده 30 هزار و 300 تن باشد. علاوه بر این دیروز ارزش دلار در کشورهای همسایه نیز روندی صعودی داشت که انتظارات معامله گران را تحت تاثیر قرار داد.

  واکنش های عجیب علیرضا دبیر در مواجهه با سیاست

برخی فعالان نیز معتقد بودند که از پایان دور هفتم مذاکرات هسته ای هیچ خبر مثبت یا منفی به بازار ارسال نشده است و این فضای ابهام و بی اطلاعی باعث بازگشت برخی خریداران به بازار شده است.

آغاز روند صعودی در بازار ارز

دیروز دوشنبه 29 آذر 1400 بازار ارز در فضای بی اطلاعی از مذاکرات به کار خود ادامه داد. در همان ابتدای معاملات، کاهش ها آغاز شد و قیمت دلار را به 29 هزار و 800 تن رساند.

این روند نزولی و نوسانات حدود 12 ساعت ظهر تا سرعت 29 هزار و 800 تن ادامه داشت. از ساعت 12 ظهر روند دلار تغییر کرد در حالی که در ساعت 14 با قدرت خریداران سقف مقاومتی 30 هزار تنی شکسته شد و شاهد نرخ 30 هزار و 90 تنی بودیم.

در نهایت دلار ساعت 16 در محدوده 30 هزار و 130 تن به کار خود پایان داد که 210 تن بیشتر از روز یکشنبه است.

علاوه بر این عوامل افزایشی، با ادامه روند کاهش ارزش معامله گران در ترکیه، برخی از معامله گران همچنان معتقدند که این متغیر منجر به افزایش خرید داخلی شده است. تقاضا برای دلار با کاهش ارزش پوند در ترکیه افزایش خواهد یافت که می تواند بر بازار داخلی تاثیر بگذارد.

قیمت سکه نیز از رقیب دیروز خود عقب نماند و توانست صعودی را طی کند. فلز گرانبهای داخلی دیروز 80 هزار تن افزایش یافت و توانست در محدوده 13 میلیون و 140 هزار تن قرار گیرد. این افزایش قیمت زمانی رخ داد که فروشندگان روز یکشنبه بر بازار مسلط شدند.

  ایمن ترین فرودگاه های جهان Society 24

به گفته فعالان، افزایش قیمت دلار مهمترین عاملی است که باعث افزایش سطح خرید سکه در روز دوشنبه شد.

دیدگاهتان را بنویسید