دغدغه نمایش 300: ایجاد امید ملی؟!

451848 743 خبر مرکزی

احسان هوشمند| آخر هفته شب را با خانواده ام در کنسرت سیساد گذراندم. کنسرت و نمایشی باشکوه از زیبایی های موسیقی ایرانی با حضور ستارگانی چون سهراب پورناظری، تهمورس پورناظری و رضا بهرام که با نمایش بسیار خوبی از چهره های شناخته شده سینما و تئاتر کشور این اثر هنری فاخر را تقدیم مخاطبان خود کردند.

استقبال باشکوه و پرشمار مخاطب نشان از علاقه گروه زیادی از ایرانیان به گذراندن اوقات فراغت خود در فضاهای فرهنگی دارد. متأسفانه در دهه های اخیر نهادهای دولتی متولی فرهنگ و رسانه ملی آن را ندیدند و جدی نگرفتند.

این کنسرت اجرای 300 اثر هنری از سهراب پورنظری است که با صرف هزینه های مالی فراوان و حضور عوامل متعدد هنری، تدارکاتی، فنی و نمایشی روی صحنه می رود. تسلط سهراب در ساخت موسیقی و نبوغ و عشق چشمگیر او به نواختن سازهای مختلف، زیبایی موسیقایی قطعه را دو چندان کرده است.

متن نمایش مشتمل بر 300 اثر تاثیرگذار است که محمد رحمانیان نویسنده و کارگردان تئاتر موفق شد بر اساس آثار “ری بردبری” نویسنده و شاعر مشهور آمریکایی گردآوری کند. رحمانیان در این اثر هنری داستانی هماهنگ، زیبا و پرکشش نوشت و بخشی از هماهنگی ساختار متن با نمایش و موسیقی از همین ویژگی اثر ناشی می شود.

آهنگسازی سهراب و تهمورث پورناظری با همکاری چند تن از نوازندگان مطرح کشور و خوانندگی رضا بهرام، سهراب پورنظیری و نوید واحدی و همراهی دلنیا آرام و بازیگری هنرمندانی چون جواد عزتی، ماهور الوند. مهران غفوریان، طناز طباطبایی و حضور بصری استاد علی نصیریان و استاد رضا کیانیان به کارگردانی و بازیگری امیر جدیدی و تهیه کنندگی حسین توتونچیان از ویژگی های این اثر هنری است. موسیقی فاخر این اثر هنری با ابیاتی از مولوی، خیام، سیمین بهبهانی، حسین منزوی و … تنظیم شده است.

  دزدها به پل صدر رفتند؟

1- سهراب پورناظری هنرمند برجسته و صاحب موسیقی کشور به درستی دغدغه های خود را بیان کرد: مدت هاست که تمام فعالیت هایم را وقف مسئله ایران کرده ام و اولویت آهنگسازی، نوازندگی و خلق هر پروژه ای است. موقعیت ایران، بنابراین در این عصر اطلاعات درهم، می‌توانم پروژه‌هایی خلق کنم که به مردم ایران، زبان فارسی و شاهنامه و فرهنگ شایسته آن را یادآوری کند.»

سیساد یکی از مشهورترین آثاری است که در سالهای اخیر به وضوح و آشکارا ایران و تمامیت تمدنی، فرهنگی و ارضی آن را مبنای فعالیت هنری قرار داده است.

کنسرت سی که در سال 1395 با حضور هنرمندان همایون شجریان و سهراب پورناظری در سعد آباد اجرا شد نیز بر اساس سه داستان از شاهنامه حکیم طوس ابوالقاسم فردوسی و در ادامه با محوریت اصلی و واضح ایران برگزار شد. و ایران سرنوشت و فرهنگ و تمدن ایرانی بر یکپارچگی آن بنا شده است.

در این کنسرت و نمایش حمله مغول به نیشابور، کشتار وحشیانه مردم نیشابور، تلاش مغول ها برای تخریب میراث فرهنگی و تمدنی ایران و تلاش مغول ها برای سوزاندن کتاب در کتابخانه های نیشابور. به عنوان بخش مهمی از ایران و تجربه تلخ ایرانیان، موضوع اصلی داستان است که رحمانیان به عنوان نویسنده آن را به خوبی گردآوری کرده است.

معرفی آثار و شخصیت های فرهنگی، ادبی و تاریخی ایرانی چون خدا نامک، عطار، خیام، طبری، نظامی گنجوی، فردوسی و دیگر بزرگان با پیشینه این اثر هنری، شوق شناخت و خواندن این آثار را در مخاطب و تبلیغی موثر و هنرمندانه برای کتابخوانی است و البته ایرانیان با غرور تمدنی و فرهنگی ایران آشنا هستند.

  میکاپ جذاب و تاثیرگذار رضا کیانیان

تاریخ تلخ ایران در زمان حمله مغول و دشواری های پیچیده ای که ایرانیان برای رویارویی با مغولان که بنیان های تمدنی و فرهنگی ایران را هدف قرار داده بودند، تمایل ایرانیان به رویارویی با دشمنان میهن و هوشیاری ایرانیان برای حفظ و حراست. میراث تمدنی و فرهنگی آنها، از جمله زبان تمدن. و مشترک همه ایرانیان زبان فارسی و آثار گرانبهایی چون شاهنامه فردوسی است و در نهایت کاشتن بذر امید در میان ایرانیان با نمایش 300 کودکی که شاهنامه را به دل و یادشان جاودان سپردند از زیبایی های این امر است. اثر هنری

حتی در طراحی صحنه و چیدمان محل برگزاری کنسرت، دغدغه پورنظری برای مخاطبان و حاضران مشهود است. بخشی از این انتخاب هوشمندانه، نامگذاری صندلی مخاطب یا سفیدکننده است.

بیستون (در کرمانشاه)، آرتاویل (نام تاریخی اردبیل و به معنای قانون نظم آفرینش در میان ایرانیان)، اورامان (یا هورامان بخشی از استان های کردستان و کرمانشاه در غرب کشور)، هاترا ( نام شهری در استان نینوا در عراق که یکی از معدود شهرهایی است که بقایای دوره اشکانیان توسط داعش سوزانده شد، نخجوان، اران (نام اصلی و تاریخی کشور که اکنون به نام جمهوری آذربایجان)، توس، پارسه، پاسارگاد، تیسفون، مهرستان، شوش و پنجشیر نام‌هایی هستند که برای این مکان‌ها انتخاب شده‌اند.

دعوت از 4000 نفر از افسران محترم معاونت درمان و پزشکی کشور برای حضور در این جشن باشکوه. کنسرت 300 کنسرتی و اجرای ویژه برای عزیزانی که در دوران کرونا زحمت کشیدند، از دیگر جلوه های انرژی بخش و ملی گرایانه این رویداد فرهنگی است که توسط عوامل دخیل برگزار شد.

  ما به هر ستیزه جویی پاسخ می دهیم

اعلام آمادگی سهراب پورناظری برای اجرای رایگان 300 در ورزشگاه آزادی تا هموطنان بیشتری بتوانند از این اثر هنری استفاده کنند و اجرای این اثر در شهرها و دیگر مناطق کشور فرصتی برای مسولان کشور برای کمک فرهنگی است. فضای کشور با پذیرش این درخواست

2- وجود 300 اثر هنری موسیقی و هنرهای نمایشی که نه تنها به ایران و اعتلای فرهنگ ایرانی علاقه دارند و شور و امید ملی را ایجاد می کنند. این امید و شور ملی نیاز امروز و فردای کشوری است که در دهه های اخیر با فشارها و رنج های سختی مواجه بوده است. از جمله هزینه های سنگین جانی و اقتصادی در جنگ تحمیلی و پس از آن تحریم ها و امروز در نابسامانی های اقتصادی و حاکمیتی و پیامدهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن که سختی های بسیاری را بر ایرانیان تحمیل کرده است.

خروج و مهاجرت تعداد قابل توجهی از نخبگان و صاحبان دانش و تجربه یا سرمایه از کشور و مواجهه با مشکلات عمده و ساختاری اقتصادی نتیجه این وضعیت است. در شرایط خاص امروز ایران، همه وطن پرستان ایرانی با مسئولیت های سخت ملی روبرو هستند.

این در حالی است که نهادهای متولی فرهنگ، آموزش مردمی، آموزش عالی و رسانه ملی این فرصت را برای دشمنان کشور و رقبای منطقه ای فراهم کرده اند تا برخی اقدامات جذب نیرو در داخل کشور انجام دهند.

بر همه وطن پرستان، دلسوزان و دلسوزان، هنرمندان، اندیشمندان، نویسندگان، صاحب نظران و صاحبان سرمایه لازم است بیش از پیش برای اعتلای ایران همکاری کنند و از این وضعیت دشوار بیرون بیایند و بیش از گذشته برای ملت ایران گام بردارند. رفاه ایرانیان

دیدگاهتان را بنویسید