دعوت رئیس قوه قضائیه از ائمه جمعه

حجت الاسلام محسنی آژه ای طی سخنرانی در بیست و پنجمین مجلس شورای ملی ائمه جمعه این کشور با گرامیداشت ایام پایانی ماه مبارک ذی الحجه و روز مبخله، جایگاه و اساس نماز جمعه را مورد تاکید قرار داد و اعلام کرد: نماز جمعه مبنای روشنگری، وحدت و آگاهی است. نماز جمعه یک نماز سیاسی، مذهبی، فرهنگی و اجتماعی است و جایگاهی است که یکی از بزرگترین تأثیرات را بین مردم و مسئولین دارد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: نماز جمعه مکان و پایگاهی است که می تواند در ایجاد آرامش و ایجاد امید بیشتر و بالا بردن شعور مردم و ایجاد وحدت بین مردم نقش و تأثیر داشته باشد. علاوه بر این، نماز جمعه به عنوان یک واسطه عالی در شفاف سازی برنامه های کشور و نظام عمل می کند.

دعوت رئیس قوه قضائیه از ائمه جمعه

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه آن طور که باید حمایت های لازم از مکان و اساس نماز جمعه صورت نگرفت، تصریح کرد: نماز جمعه از بسیاری جهات ظرفیت عظیمی محسوب می شود اما متاسفانه نتوانسته ایم از این عظیم استفاده کنیم. ظرفیت برای راه خوب بنابراین همه باید برای ارتقای جایگاه و اساس نماز جمعه تلاش کنیم.

محسنی آژه ای در ادامه با اشاره به اهمیت نظام قضایی و اهمیت جایگاه قضاوت خاطرنشان کرد: اگر دستگاه قضایی قوی، مستقل و صحیح باشد از بسیاری انحرافات و نارسایی ها و وقوع جرایم پیشگیری و پیشگیری می شود و اگر دستگاه قضایی باشد. نظام در تراز نظام قضایی اسلامی است، می تواند حقوق هر مظلومی را از ظالم حفظ کند و دست هر متجاوزی را به جان و مال و وسعت مردم و ارزش های الهی کوتاه کند و خائنان و متجاوزان را مجازات کند.

رئیس قوه قضائیه مهم ترین سرمایه قوه قضائیه را نیروی انسانی اعم از قضات و مسئولان عنوان کرد و اظهار داشت: ما بر اساس توان و ظرفیت خود در قوه قضائیه شبانه روز کار می کنیم و از شما ائمه جمعه نیز درخواست داریم. ما از شما می خواهیم که ما را در انجام هر چه بهتر ماموریت های محوله یاری کنید.

محسنی آژه ای تصریح کرد: من هدفی جز خدمت به مردم و نظام ندارم و با توجه به اینکه در دهه پنجم انقلاب هستیم بسیاری از اشتباهات دیگر مورد قبول ما نیست. بنابراین باید برای خدمت شایسته به نظام و مردم به یکدیگر کمک کنیم.

رئیس کل دادگستری در ادامه با بیان اولویت های قوه قضائیه در دوره اخیر گفت: تلاش می کنم تا حد امکان آرامش در جامعه حاکم شود و قوه قضاییه پناهگاه و پناه مردم باشد و کمک بیشتری به مردم کند. طبقات و بخش های ضعیف

  باز کردن شبکه ای که در آن همه عوامل زن هستند

قاضی القدات با اشاره به وظیفه و مسئولیت نظارتی قوه قضائیه و به ویژه سازمان بازرسی کل کشور گفت: در دوره گذشته به سازمان بازرسی کل کشور تاکید کردم که به اجرای قوانین مصوب در کشور توجه کند و در صورت مؤسسه ای که به اعمال قانون مصوب توجه لازم را ندارد، باید سریعاً موضوع را پیگیری کند و به تذکر محض بسنده نکند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: پرهیز از قانون ضد ارزشی است و توجه به اجرای قانون از اولویت های ما در قوه قضائیه است و این اعتقاد راسخ داریم که به دلیل تلاش هایی که برای تصویب می کنیم. یک قانون، قانون مذکور باید اجرا شود.» و در صورت وجود ایراد نسبت به اصلاح آن اقدام کنید.

رئیس قوه قضائیه همچنین به وظایف و تکالیف دیوان عدالت اداری به عنوان یکی از شعبات دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: به دیوان عدالت اداری تاکید کردم که اگر مقامی در جایگاه قانونی خود تخلفی انجام دهد یا موجب ظلم به یک فرد شود. عضو جامعه، مشکل را به طور دقیق و سریع حل می کند. وقتی در مورد قانون شکنی یا دور زدن چند مسئول بررسی دقیق و همه جانبه انجام شود، درس عبرتی برای بسیاری از مسئولان خواهد بود که نباید قانون شکنی کنند و از قانون دوری کنند و حقوق مردم را رعایت کنند.

رئیس کل دادگستری در ادامه به تعاملات مطلوب قوه قضائیه با دولت و مجلس در این مدت اشاره کرد و تصریح کرد: اگر اشتباهی از سوی دولت و کارمندی صورت گرفته است، نباید چشم خود را ببندیم و این دور زدن است. چشم کور کمک خواهد کرد. این دولت نیست، اما باید هشدار دهیم یا با مشکل برخورد کنیم. اما این بدان معنا نیست که ما هر روز دعوا کنیم، زیرا مردم از این اختلافات رنج می برند و از ما مسئولان انتظار دارند دست در دست هم مشکلات کشور را حل کنیم.

وی افزود: امروز رئیس جمهور ما فردی مردمی، ولایی و سازنده است. بنابراین ما باید با او همکاری کنیم. البته این همکاری به این معنا نیست که اگر در جایی تعهدی داریم، آن تعهد را نادیده بگیریم.

رئیس قوه قضائیه همچنین گفت: در قوه قضاییه طی 13 ماه گذشته بیشترین تعامل را با نمایندگان مردم داشته ایم و تقریباً با تمام کمیته ها و فراکسیون های مجلس جلساتی داشته ایم.

وی افزود: فکر می کنم اگر مراکز و مراجع قضایی ایراداتی دارند این ایرادات از چشم نمایندگان مردم و شما ائمه جمعه پنهان نباشد لذا به شما ائمه جمعه پیشنهاد می کنم به مراکز مراجعه کنید و مقامات قضایی و زندان ها وقتی این پیشنهاد را به نمایندگان مردم ارائه کردم.

  حضور مخبر در مناطق آسیب دیده امامزاده داوود

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: امروز مردم دچار ابتذال و ناهنجاری های اجتماعی هستند و از برخی تبعیض ها، فسادها و ناکارآمدی های مسئولان ما در سطوح مختلف گلایه دارند. امروزه مردم از برخی رانت ها و فسادهایی که منجر به ایجاد شکاف طبقاتی و مخدوش شدن عدالت اجتماعی می شود، شکایت دارند. مردم از اینکه زندگی کارمندان با زندگی سایر طبقات جامعه متفاوت است ناراحت هستند. اگر ما مسئولان در این شرایط از برگزاری مراسم نامناسب و غیرضروری استفاده کنیم، مردم ناراضی خواهند بود.

رئیس قوه قضائیه این پیشنهاد را به مسئولان شورای سیاسی ائمه جمعه و ائمه جمعه سراسر کشور ارائه کرد که با تشکیل کارگروه هایی در هر شهرستان با مشارکت و حضور ضابطان قضایی و سایر مسئولان ذیربط نسبت به رفع مشکلات و معضلات ویژه اقدام کنند. این شهر و مردم این شهر اولویت ها را ترسیم کنید، تصمیم بگیرید.

رئیس قوه قضائیه در خاتمه با اشاره به توسعه انتصاب و گزینش قضات در قوه قضائیه گفت: در حال حاضر 500 دانشجوی ممتاز را برای برگزاری دوره های فشرده انتخاب کرده ایم که مراحل آموزشی تعدادی از آنها آغاز شده است. در این زمینه ائمه جمعه از سراسر کشور می توانند به ما کمک کنند.

همچنین در این مراسم حجت الاسلام حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری امام جمعه کشور طی سخنانی برگزاری اجلاس سراسری ائمه جمعه کشور پس از ایام کرونا را اتفاق مبارکی دانست و گفت: امیدواریم که ، که یکی از برکات تجمع ائمه جمعه در تهران و نگاه به مسائل اصلی و وضعیت کنونی کشور برافراشتن بیش از گذشته پرچم نماز جمعه در سراسر کشور است.

وی با اشاره به جایگاه رفیع قوه قضائیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، گفت: قوه قضاییه یکی از ارکان اصلی اداره کشور و مأموریت های بزرگی چون عدالت خواهی، حفظ حقوق عامه، مبارزه قاطعانه با فساد و تامین امنیت است. آزادی های قانونی بر عهده این شعبه می باشد.

رئیس شورای سیاست گذاری امام جمعه کشور قوه قضائیه را دارای توانمندی های ویژه و منحصر به فردی مانند سمت دادستان و سازمان بازرسی دانست و گفت: این توانمندی های قوه قضائیه می تواند نقش بسزایی در اجرای قوانین داشته باشد. و پیشرفت برنامه های عمومی کشور.

حاج علی اکبری در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: خوشحالیم که در این برهه حساس و حساس از تاریخ انقلاب اسلامی پس از تصدی ریاست حجت الاسلام والمسلمین رئیس قوه قضاییه خداوند متعال به ما عنایت فرموده و اکنون رئیس قوه قضائیه یک شخصیت است.» ایشان به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی فردی مؤمن، انقلابی، پرتلاش، مردمی و به دور از تشریفات هستند که دست برتر را بر منتقدان دارند. با بهره مندی از تجربیات ارزنده دانش عمیق و سابقه درخشان در دستگاه قضایی و همچنین آشنایی با زوایای دستگاه قضایی.

  ویدئو/ مرجانه گلچین چگونه بازیگر شد؟!

وی افزود: لازم است تعبیر دیگری درباره آقای محسنی عده ای بیان کنم و بگویم رئیس فعلی قوه قضائیه قهرمان نماز جمعه و از دوستداران نماز جمعه است. آقای محسنی آژه ای از جمله کسانی است که چه در تهران و چه در شهرستان ها به موقع در نماز جمعه شرکت می کند.

حاج علی اکبری همچنین گفت: امیدواریم با همت رئیس قوه قضائیه و سایر ضابطان و کارکنان قوه قضاییه سند اصلاحات قضایی به طور کامل اجرایی شود.

رئیس شورای تعیین خط مشی ائمه جمعه کشور ضمن قدردانی صمیمانه از مواضع صریح و شفاف حجت الاسلام والمسلمین محسنی آژه ای در عرصه های مختلف و نیز کمک های جدی و عملی رئیس قوه قضائیه در وی تصریح کرد: اقدامات و رویکردهای قوه قضائیه در دوران تحول و تعالی، امیدهای بسیاری را ایجاد کرده است و امیدواریم قوه قضائیه به خوبی عمل کند. استفاده از شبکه گسترده، قابل اعتماد و موثر ائمه جمعه کشور برای پیشبرد طرح های تحول.

وی خاطرنشان کرد: مجموعه ائمه جمعه سراسر کشور به عنوان ناظر بر قوه قضائیه با اشتیاق و تمایل به هرگونه همکاری برای تحقق آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی در حوزه های قضایی از جمله پیشگیری از وقوع جرم حل اختلاف و کاهش تعداد پرونده ها، اطلاعیه هایی تهیه می شود

همچنین حجت الاسلام عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان با بیان این پرسش که چگونه ستاد امر به معروف و نهی از منکر با دستگاه قضایی، «بومی سازی عدالت»، «ضرورت صیانت از دستگاه قضایی است. دستاوردهای دو سال اخیر قوه قضائیه و همچنین «رسیدن به وضعیت معادن».

حجت الاسلام دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس ضمن قدردانی از خدمات قوه قضائیه در دوران تحول و تعالی، به بیان نکات و دیدگاه های خود در خصوص موضوعاتی همچون «انتخاب قضات»، «ارائه آموزش همگانی» پرداخت. در زمینه پیشگیری از وقوع جرم» و «ترویج فناوری های نوین در دستگاه قضایی به ویژه در حوزه تکریم ارباب رجوع».

همچنین حجت الاسلام شاهرخی نماینده ولی فقیه در استان لرستان ضمن قدردانی از زحمات بی شائبه رئیس و کارکنان قوه قضاییه در دوران تحول و تعالی، از «کُند شدن رویه» نوشت. «نیاز به ایجاد امید در جامعه نسبت به دستگاه قضایی»، «مقابله با اراذل و اوباش مسلح»، «تورم، بیکاری و عدم رونق کسب و کار» و «تعطیلی برخی واحدهای تولیدی».

همچنین در این مراسم از فعالیت های قوه قضائیه برای استقرار میز خدمت قضایی در تعدادی از اماکن اقامه نماز جمعه قدردانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید