دستگیره های نجومی بیشتر برق در حال حرکت

اظهارات مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران نشان می دهد که بر اساس برنامه ای در دولت که مراحل کارشناسی آن به پایان رسیده و در انتظار تصویب هیات وزیران است، تعرفه برق برای مشترکان پرمصرف بیش از دو برابر افزایش می یابد. مقدار برق با نرخی معادل هزینه محاسبه می شود.

کمبود برق پدیده‌ای بود که در سال جاری در بخش خانگی مشهود بود و نگرانی‌هایی را در مورد نیاز به بهبود زیرساخت‌ها و مدل قیمت هزینه‌های برق ایجاد کرد. در همین راستا، ایرنا پنجم شهریورماه به نقل از مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از افزایش تعرفه برق برای مصرف کنندگان پرمصرف و نصف شدن سود یارانه برق خبر داد.

مشخصات 4 گروه کلی برق

با توجه به دسته بندی های موجود، مشترکین برق معمولا به چهار دسته کم مصرف، خوب مصرف، پرمصرف و بسیار پرمصرف تقسیم می شوند. در مناطق عادی (یعنی کشورهای غیر گرمسیری) افراد کم مصرف کسانی هستند که کمتر از 100 کیلووات ساعت برق در ماه مصرف می کنند و بنابراین هزینه برق آنها رایگان است.

مصرف کنندگان خوب بین 100 تا 300 کیلووات ساعت مصرف می کنند و قبض برق آنها تا 30000 تن تخمین زده می شود.

پرمصرف هایی هستند که ماهیانه بین 300 تا 600 کیلووات ساعت برق مصرف می کنند اما با مصرف بسیار بالا که اخیراً برخی از آنها در ماه های اخیر خبرساز شده اند و از 30 میلیون مشترک خانگی 850000 نفر (معادل) می باشند. تخمین زده می شود که کمتر از 3 درصد از کل مصرف کنندگان برق خانگی بیش از دو برابر استاندارد مصرف می کنند، یعنی. بیش از 600 کیلووات ساعت در ماه

  "مارمولک سیاه"؛ یک داستان جنایی جذاب از ژاپن

یارانه 5000 میلیاردی با 3 درصد به مدت 6 ماه!

بر اساس گزارشی که در شهریور ماه ذکر شد، رجبی مشهدی با بیان اینکه تعرفه برق دوبرابر الگوی مصرف مشترکان پرمصرف از 300 تن به 800 تن افزایش یافته است، گفت: حتی با تعرفه های جدید، این مشترکان افزایش خواهند یافت. از یارانه های کلان

وی گفت: میزان برق مصرفی گروه پرمصرف (بیش از دو برابر الگوی مصرف) از ابتدای امسال تاکنون 5 میلیارد کیلووات ساعت برآورد شده است. با توجه به اینکه میانگین قیمت برق در کشور حدود 1300 تا 1400 تن بوده است، به طوری که مشترکین با مصرف بالا در مدت شش ماه، تنها برای مصرف بیش از حد، دو برابر مصرف می کنند که معادل 5 میلیارد تن از خزانه است.

این در حالی است که با افزایش قیمت پله های پرمصرف، 2500 میلیارد تن فولاد صرف مابه التفاوت قیمت و فروش می شود که پیش از این از منابع دولتی پرداخت می شد و به صورت یارانه ای پرداخت می شد. مشترکین پرمصرف

طرح کاهش یارانه برق پرمصرف در دستور کار دولت قرار دارد

با توجه به این موضوع، رجبی مشهدی روز گذشته طرحی را اعلام کرد که هدف آن کاهش یارانه مصرف‌کنندگان پرمصرف است.

وی گفت: پیرو بند 8 قانون بودجه سال 1400 برای اصلاح تعرفه های مشترکان خانگی، مراحل کارشناسی این طرح به پایان رسیده است. “قیمت محاسبه خواهد شد.” به این ترتیب به نظر می رسد در صورت تصویب این طرح از سوی دولت، تعرفه مازاد مصرف این گروه از 800 تن به نرخ های بالای هزار و 300 تن افزایش یابد.

  شورش دزدان در سرزمین خاموش

منبع: روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید