دستکاری طبیعت، بارش و مدیریت حوادث؟!

421573 343 خبر مرکزی

مهدی زارع| بارندگی در جنوب ایران به ویژه هرمزگان، جنوب کرمان و سواحل دریای مکران موجب جاری شدن سیل شده است. از شامگاه چهارشنبه نهم دی ماه، هزار و 400 سامانه سودانی وارد استان های جنوبی ایران شده و در روزهای اخیر فعال بوده اند که پیش بینی ها حاکی از فعال بودن آن ها حوالی پنجشنبه 16 دی ماه است.

بیشترین بارندگی در روزهای یکشنبه و دوشنبه رخ داد که البته بیشترین میزان بارش در روز سه شنبه 14 دی ماه پیش بینی می شود. این در حالی است که مناطق هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان که در معرض خشکسالی شدید قرار دارند، از 28 دی ماه شاهد بارش شدید باران بوده اند.

دو سال پیش، دقیقاً در همان زمان، بارندگی در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان نسبت به ۱۱۳ روز اول سال پرباران قبل از آن پنج روز افزایش داشت. در کرمان و سیستان و بلوچستان سیل خسارات قابل توجهی برجای گذاشت.

اکنون در آذر ماه سال 1400 در استان هرمزگان جزیره کشم یکی از مناطقی بود که سیل شدیدی در آن رخ داد. مردم شهر قدیم کشم از چند روز گذشته تلاش کرده اند تا با نصب شمع های جلویی از ورود آب سیلاب به منازل خود پیشگیری کنند. نیروهای خدماتی برای مقاومت در برابر سیل آمادگی نسبی داشتند.

در کشم و بندرعباس هر سه مدرسه ابتدایی و متوسطه دوم در شش نوبت صبح و عصر در سراسر شهر به دلیل آبگرفتگی تعطیل شد. از روز یکشنبه تمامی فعالیت های دریایی تعطیل است. سیل همچنین روستاهای جزیره کشم را درنوردید.

  اینفوگرافیک/ از رژیم اتکینز چه باید کرد و چه نباید کرد

سامانه هوایی سودان در کرمان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و فارس بیشترین بارندگی را تاکنون داشته است. در غرب کرمان بارش تجمعی 70 میلی‌متر، در جنوب 110 میلی‌متر و در شمال 35 میلی‌متر بارندگی موجب وقوع سیل و سیل شد.

در کوه های مرتفع هم برف می بارید. در چابهار روز دوشنبه باران معتدل و دمای تا 24 درجه سانتیگراد با احتمال 88 درصد، روز سه شنبه هوا ابری همراه با بارش سیل آسا به احتمال 89 درصد است. افزایش بارندگی در جنوب کشور پس از ورود سامانه بارشی منجر به وقوع سیلاب ناگهانی در جنوب کشور می شود.

در جزایر تنگه هرمز و خلیج فارس، سواحل دریای عمان، نیمه جنوبی فارس، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان بارندگی موجب طغیان رودخانه ها و طغیان رودخانه ها شده است.

سازمان هواشناسی روز شنبه 12 دی ماه در استان های بوشهر، هرمزگان، کرمان و فارس هشدار قرمز داد و از بارش سیل آسا در روز یکشنبه و تداوم آن همراه با رعد و برق، تگرگ و وزش باد شدید خبر داد. خطرات این شرایط هواشناسی طغیان رودخانه ها و سیلاب، طغیان گسترده معابر شهری، احتمال آبگرفتگی منازل در نقاط شیبدار، روان آب، راه بندان، لغزندگی و کاهش دید در جاده ها، احتمال ریزش پل ها و بسته شدن و خسارت جاده ها است. . تبدیل به محصولات کشاورزی می شود.

در استان های جنوبی سیستان و بلوچستان و کرمان بارش باران و سیل دو محور اصلی و یک محور فرعی در جنوب استان را مسدود کرد. محورهای اصلی زهکلوت به ایرانشهر، کلکسورک به کهنوج و جاده های فرعی آبشار مظفرآباد و بیجن آباد در رودبار جنوبی مسدود شد.

  آیا بازگرداندن «طرح دفاعی» به دادگاه به معنای تایید است؟!

سیلاب در اکثر رودخانه های فصلی هفت شهرستان جنوبی استان کرمان گزارش شده است. بیشترین بارندگی در این منطقه یکشنبه شب بوده و منجر به تشکیل ستاد بحران اداره کل راهداری جنوب کرمان شد.

چقدر طبیعت را دستکاری کرده‌ایم، سیل‌ها را بسته‌ایم یا سواحل رودخانه‌ها را بازسازی کرده‌ایم، می‌تواند بر سیل‌ها و توپوگرافی یک منطقه تأثیر بگذارد. خشکسالی و بارندگی با تغییرات آب و هوایی مرتبط هستند.

با تغییر اقلیم، آب و هوا مختل شده و همزمان با خشکسالی شدید، سیل رخ می دهد. مدیریت بحران باید شامل پیشگیری از سیل «پیشگیری از حوادث» باشد، اما به‌نظر می‌رسد به جای شناخت خطرات و تلاش برای کاهش مواجهه افراد و دارایی‌ها در معرض خطرات، همچنان در حال مدیریت حادثه هستند (48 تا 24 ساعت قبل). بر اساس اخطار سازمان هواشناسی) و سپس مدیریت واکنش (پاسخ) بر اساس امداد و نجات. چنین کاری هنوز هم بسیار مضر و معیوب است.

دیدگاهتان را بنویسید