دستور پرداخت فوری یارانه ها صادر شد

آخرین وعده پرداخت یارانه جدید مربوط به دیدار وزیر اقتصاد با برخی از اقتصاددانان اسلامی بود. جایی که احسان خاندوزی به صراحت اعلام کرد که مشکلات اقتصادی راه حل فوری ندارد و تنها راه حل فوری در کوتاه مدت پرداخت یارانه نقدی است.

هندوزی در این نشست که در دانشگاه کوم برگزار شد، گفت: برای حل مشکلات باید جامعه را برای اصلاحات موثر و مثمر ثمر آماده کرد و این امر زمان بر است. بنابراین راه حل فوری جز پرداخت یارانه نقدی نداریم! البته تصمیمات بلندمدت سال آینده نتیجه خواهد داد.

اما مشخص نیست یارانه نقدی فوری یعنی چه. یارانه نقدی حذف 4200 تنی یا یارانه بنزین در قشم و کیش اجرا می شود و به نظر می رسد این ایده متعلق به محسن رضایی باشد.

اما آنچه مشخص است رئیس دولت برنامه ای برای حل مشکلات اقتصادی ایران ندارد و چهره های اقتصادی در هیئت دولت با پرداخت یارانه های جدید درصدد رفع بخشی از مشکلات اقتصادی هستند. اما حتی برای یارانه ها هم نظر یکسانی ندارند.

تمام یارانه های دولتی پرداخت نشده!

ابراهیم رئیسی در تبلیغات انتخاباتی قول پرداخت یارانه داد که گفته می شود از آذر ماه 1400 پرداخت می شود و وام پیدا شده رایگان نبوده و به صورت کارت اعتباری بوده و مردم پس از دریافت آن باید اقساط ماهانه را پرداخت می کردند.

اندکی بعد، در آبان ماه، محسن رضایی، معاون اقتصادی دولت، خبر خوش آذرماه را فاش کرد و بعداً فاش کرد که قصد پرداخت یارانه جدید احتمالاً در قالب یارانه بنزین را داشته است. محسن رضایی گفت: با پرداخت این یارانه کل یارانه های دریافتی از یک خانواده چهار نفره به 800 هزار تن می رسد.

  عکس / قاب جالب از موبایل آل پاچینو!

اما بعدها مشخص شد که بخشی از یارانه احتمالاً به صورت کارت اعتباری برای خرید کالاهای اساسی بوده است.

اندکی بعد در نامه ای محرمانه با امضای معاون اقتصادی رئیس جمهور (محسن رضایی) از طرح تغییر سهمیه بنزین خبر داد. برنامه این بود که به جای خودرو، بنزین بپردازند. سپس گفته شد که هر کد ملی ماهیانه از 15 تا 20 لیتر 1500 تن بنزین دریافت می کند. یعنی هر کد ملی ماهیانه 30 هزار تن یارانه دریافت می کند که می تواند از آن برای خرید بنزین یا خریدهای دیگر استفاده کند.

این طرح باید به صورت پایلوت در کیش و کشم اجرا شود و سپس در سراسر کشور گسترش یابد. با این حال، لحظه اجرای آن هنوز مشخص نیست. اما از ابتدای دی ماه زمزمه افزایش یارانه ها شنیده می شود. معلوم نبود یارانه چقدر است. اما وزارت اقتصاد و معاون وزیر اقتصاد گفتند که این یارانه با یارانه معیشتی دی ماه پرداخت می شود. ولی آن اتفاق نیفتاد.

دولت نمی تواند یارانه پرداخت کند؟

در حال حاضر نیز هندوزی وعده پرداخت فوری یارانه را داده و گفته است که این تنها راهی است که دولت می تواند مشکلات را حل کند.

اما نرخ تورم در ایران به 43 درصد رسیده است و پرداخت چنین یارانه ای نمی تواند افزایش تورم و شکاف بین هزینه و درآمد خانوارها را پر کند. به همین دلیل است که کارشناسان اقتصادی معتقدند راهبرد دولت باید مهار تورم و افزایش قدرت خرید مردم باشد نه اینکه صرفاً یارانه ها را افزایش دهد.

  حمایت علیرضا قربانی از اعتراضات مردم سنندج + عکس

زیرا در اقتصادی با تورم 43 درصدی، یارانه دردی را دوا نمی کند و مانند مسکن موقت است که خود می تواند مشکلات دیگری ایجاد کند.

از سوی دیگر به نظر می رسد یارانه تنها ایده اقتصادی دولت جدید باشد. اما مشکل این است که دولت نمی تواند یارانه جدید را پرداخت کند یا در اجرا و تامین مالی آن مشکلات جدی وجود دارد.

همچنین در لایحه بودجه مشخص شده است که دولت حتی نمی تواند حقوق کارمندان خود را پرداخت کند. پیش از این دولت در این لایحه به سازمان برنامه اجازه داده است تا حقوق ماهانه کارکنان خود را – در صورت بروز مشکل – از محل یارانه پرداخت و ظرف 10 روز آن را مسترد کند. از سوی دیگر این بحث مطرح می شود که بخشی از وام یارانه ای را می توان از حقوق بانک مرکزی تامین کرد.

این موارد نشان می دهد که دولت می خواهد یارانه بدهد اما نه اعتماد دارد و نه توان اجرای پروژه های مرتبط را دارد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید