دستاوردهای نشست سه جانبه تهران به نقل از روزنامه الاخبار

آیت الله سید ابراهیم رئیس رئیس جمهور ایران به همراه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیروز (سه شنبه) نشست سه جانبه در تهران برگزار شد.

روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی گزارش داد که بر خلاف ابتکارات قبلی روسیه و ایران، تهران با حمایت مسکو گام های اساسی برای باز کردن درهای بسته بین دمشق و آنکارا از طریق مسیری روشن و متعادل برداشته است که به نظر می رسد به نفع همه طرف ها باشد. نحوه دیدار رجب طیب اردوغان با سیدعلی خامنه ای پس از اقدامات دیپلماتیک ایران، با سفر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به تهران و دیدار با رهبر انقلاب در اردیبهشت ماه گذشته، و تلاش ایران برای کاهش تنش و عملیات تهدید نظامی آنکارا در شمال سوریه نقطه عطفی است.

الاخبار افزود: به نظر می رسد جلسات مذکور در تهران راه را برای این عملیات نظامی از سوی ترکیه بسته است، به ویژه اینکه سید علی خامنه ای خطاب به اردوغان تاکید کرد که امنیت شما در گرو امنیت سوریه است. برآوردهای میدانی نیز نزدیک به همین جهت است. روز گذشته روسیه فرمانده نیروهای خود را برای دیدار با فرمانده «ق.س.د» (نیروهای دموکراتیک سوریه) به سوریه اعزام کرد و بر اساس اطلاعات الاخبار، این نیروها موافقت اولیه خود را با عقب نشینی کامل از «m4» اعلام کردند. «مسیر و تحویل آن به ارتش سوریه؛ موضوعی که به نظر می رسد به تثبیت واقعیت میدانی جدید منجر شده و دیگر هیچ بهانه ای برای آنکارا برای عملیات نظامی در شمال سوریه وجود ندارد.

  رشد 270 درصدی سود انباشته از سهام بانک توریست

این روزنامه می افزاید: تقریباً قطعی است که نتایج نشست سه جانبه روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه درباره سرنوشت عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، احتمال شروع یا تأخیر آن، مناطق احتمالی درگیری و شرایط ترکیه برای تاخیر یا لغو تضمین شده است. اقدامات مشترک روسیه و ایران در شب نشست سطح بالا برای کنار گذاشتن اختلافات و تثبیت واقعیت زمینی جدید در شمال سوریه انجام شد. به احتمال زیاد روسیه و ایران ترکیه را از آخرین تحرکات در شمال سوریه و طرح جدید استقرار ارتش سوریه در منطقه تل رفعت تا منباخ، عین العرب و عین عیسی مطلع کرده اند تا آنکارا را متقاعد کنند که لغو عملیات نظامی

الاخبار همچنین گزارش داد که در این دیدار در تهران تمایل ایران برای آشتی بین دمشق و آنکارا بر اساس ایده تقویت همکاری های امنیتی، کنار گذاشتن اختلافات و بازگشت تدریجی به روابط دوجانبه مشهود بود، به ویژه اینکه شاخص ها نشان می دهد تهران از سوی سوریه برای تکمیل این تلاش ها چراغ سبز نشان داده شده است.این موضوعی است که در دیدار فیصل المقداد وزیر امور خارجه سوریه با همتای ایرانی خود حسین امیرعبداللهیان برای اطلاع از نتایج مذاکرات با ترکیه مورد تاکید قرار گرفت.

دستاوردهای نشست سه جانبه در تهران به نقل از روزنامه

این روزنامه می‌افزاید: روس‌ها به همراه همتایان سوری و ایرانی خود مجموعه‌ای از اقدامات واقعی برای منصرف کردن ترکیه از عملیات نظامی در شمال سوریه از جمله اعزام نیروهای کمکی به خطوط تماس در رقه و حلب انجام داده‌اند و نیروهای دموکراتیک سوریه تسریع کردند. برای استقرار نیروهای بیشتر در امتداد مرزها، ضمن ادامه تلاش ها برای متقاعد کردن منطقه خودمختار برای خروج کامل از نوار مرزی و پیشنهاد افزایش گشت های میدانی مشترک. روسیه به همین جا بسنده نکرد، بلکه تلاش کرد تا عملیات استقرار ارتش سوریه در مسیر M4 را تکمیل کند تا به ترک ها اطمینان دهد که این مسیر مطابق با اجرای توافق سوچی، عاری از نیروهای SDF است، به جای اینکه از آنکارا بخواهد به تعهدات خود عمل کند. وظایف در ادلب روسیه تسلط ارتش سوریه بر بخش جاده بین‌المللی از ریف تا رقه را عاملی تضمین کننده برای جلوگیری از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه می‌داند و نامه مهمی از آنکارا می‌داند که به تعهدات خود در اخراج تروریست‌ها و خلع سلاح آنها در عادل ریف عمل کند. و گشایش جاده حلب – لاذقیه و حلب – حماه برای کاروان های غیرنظامی و تجاری.

  اختلاف بر سر سبزیجات سرخ شده

دیدگاهتان را بنویسید