در مورد روابط عاطفی خوب چه باید کرد و چه نباید کرد

فرادید| روابط عاطفی با فراز و نشیب های زیادی همراه است. حتما این جمله معروف را شنیده اید که در یک رابطه عاطفی شما و شریک عاطفی تان در یک قایق هستید. با توجه به این مثال، اگر بخواهیم ارتباط عاطفی با قایق شناور روی آب و شما و کشور دیگر را با ساکنان این قایق مقایسه کنیم، باید همیشه در نظر داشته باشید که اگرچه این سفر جذابیت های زیادی خواهد داشت، اما باید بدانیم. که دریا همیشه ساکت نخواهد بود.

گاهی باید خود را برای دریاهای طوفانی و شرایط سخت آماده کنیم. ما باید همیشه به جهت حرکت قایق توجه کنیم تا از مسیر اصلی منحرف نشویم و همچنین باید به یاد داشته باشیم که هر دو در قایق هستیم و برای رسیدن به هدف خود به کمک یکدیگر نیاز داریم. . به همین دلیل در زیر راه هایی برای تقویت رابطه و گرم نگه داشتن ارتباط عاطفی را بررسی خواهیم کرد.

در زندگی روزمره دخالت نکنید

مردم به طور غریزی بیشتر به پدیده های پیچیده و مبهم توجه می کنند تا یک موقعیت ساده و یکنواخت. روزهای اول آشنایی نیز با توجه به اینکه طرفین جنبه های ناشناخته زیادی نسبت به یکدیگر دارند، توجه زیادی را به یکدیگر نشان می دهد. با گذشت زمان، اگرچه این ناآگاهی جای خود را به شناخت عمیق خواهد داد، اما همیشه باید مراقب بود که این شناخت عمیق منجر به تکرار شخصیت در زندگی دیگری یا به عبارتی عادت کردن به یکدیگر نشود.

همیشه سعی کنید در شرایط موجود تنوع ایجاد کنید. این تغییر نباید در ظاهر شما باشد. سعی کنید عادت ها و جلسات جدیدی برای زندگی خود ایجاد کنید. مثلا تصمیم بگیرید از امروز با همسرتان به پیاده روی بروید; شام را در ایوان میل کنید. چند شب با هم فیلم تماشا کنید یا کار دیگری انجام دهید که در زندگی شما تفاوت ایجاد کند. سعی کنید ایده هایی برای تنوع بخشیدن به شرایط، علایق و موقعیت طرف مقابل پیدا کنید.

برای موفقیت در کسب و کار وابسته به چیزی بیش از شانس نیاز دارید

وقتی به زوج ها می گوییم که با هم خوش بگذرانند و تنوع طلب باشند، اغلب جواب می شنویم (پیاده نیست، سر کار است وقتی برای این کارها وقت ندارد و غیره). پاسخ هایی از این دست نشان می دهد که ما در درک شرایط طرف مقابل ضعیف هستیم و نمی توانیم خود را با شرایط طرف مقابل تطبیق دهیم. به یاد داشته باشید که در یک رابطه طولانی مدت لحظات تلخی را با یکدیگر به اشتراک می گذاریم و هر چقدر هم که از لحظات شاد لذت می بریم و مورد توجه قرار می گیریم، باید در روزهای سخت به فکر شریک عاطفی خود نیز باشید. مشکلات در محل کار، خستگی، بیماری، ناامیدی و مشکلاتی از این دست می تواند در زندگی همه ما ایجاد شود، اگر طرف مقابل در چنین شرایطی قرار گرفت سعی کنید خواسته های خود را با وضعیت روحی او تنظیم کنید.

  اثرات جنگ اوکراین بر اقتصاد جهانی در سال 2022

برای داشتن یک رابطه عاطفی خوب چه باید کرد و چه نباید کرد

یک گیرنده یا اهداکننده معمولی نباشید

در یک رابطه متعادل، طرفین باید زمانی را با هم بگذرانند و یکدیگر را درک کنند. هر دو موظفند هر از چند گاهی از امیال و تمایلات خود در جهت زندگی خود دست بکشند. اگر این تعادل به هم بخورد و یکی همیشه ببخشد و به دیگری توجه کند، در حالی که دیگری فقط به شرایط و خواسته های خود فکر کند، به تدریج مشکلات زیادی در رابطه ایجاد می شود. در چنین شرایطی، مردی که همیشه به فکر دیگری بوده، آزرده خاطر می شود و طرف مقابل به یک عادت عادی تبدیل به توجه همسرش می شود و با تغییر شرایط، احساس می کند که طرف مقابل علاقه ای ندارد و او را دوست دارد. ..

برای گرم نگه داشتن ارتباط عاطفی به جای فردیت به رابطه توجه کنید

در نهایت، همیشه به یاد داشته باشید که چیزی که باید برای شما و طرف مقابلتان در اولویت باشد، شما یا او نیستید، بلکه بهبود روابطتان است. اما اگر با همه راه حل های بالا نتوانسته اید رابطه خود را بهبود ببخشید و شرایط را تغییر دهید، باید از مشاوره خانواده استفاده کنید.

برای داشتن یک رابطه عاطفی خوب چه باید کرد و چه نباید کرد

شما نباید

احساس گناه

بسیاری از مقالات به میزان آسیب رساندن پیامدهای اتهام به رابطه صمیمی اشاره می کنند. یکی از مخرب ترین و بزدلانه ترین انواع احساس گناه زمانی رخ می دهد که یکی از همسران، دیگری را به خاطر چیزی که احساس گناه می کند، سرزنش می کند.

نوع دیگر توبیخ مخرب زمانی است که شریک زندگی کاری را محکوم می کند که نمی تواند یا نمی خواهد برای متهم انجام دهد. هیچ کس همیشه نمی تواند تمام الزامات طرف مقابل را برآورده کند. “اتهام” فقط اوضاع را بدتر می کند.

  آنچه در کیش می گذرد؛ آیا ایران برای میزبانی جام جهانی آماده است؟

زمزمه ابدی

کمتر پیش می آید که کسی از توصیه های ناخواسته استقبال کند، به خصوص اگر منفی باشد. «نالیدن» یا تكرار مدام خطبه، دستور یا جهتی است كه طرف مقابل هرگز نمی خواست آن را بشنود.

اکثر افرادی که دائماً توصیه های آزاردهنده ای از طرف مقابل دریافت می کنند تا زندگی خود را مطابق میل خود تغییر دهند، به زودی سرکش می شوند. آنها حتی ممکن است به رابطه خود پایان دهند یا واکنش منفعلانه ای پرخاشگرانه نشان دهند، مانند همصدا، لجبازی، رنجش یا شکست عمدی در انجام وظایف.

عهدشکنی

وقتی یکی از همسران درخواست مهمی از شریک زندگی خود می کند، ضروری است که دیگری در مورد توانایی یا تمایل خود برای انجام این کار صادق باشد. وعده های تاخیری یا شکسته در نهایت تبدیل به یک سری عذرخواهی و سپس دروغ می شود. اگر خواسته های یکی از همسران مدام نادیده گرفته شود، باعث ناامیدی و ناامیدی او می شود.

ترور قهرمان

این رفتار بسیار ناامید کننده می شود. پس از ابراز خشم یکی از زوج ها، چالش ها و مخالفت های آن ها به رفتارهای غیرارادی تبدیل می شود که شخصیت طرف مقابل را کاملا در هم می شکند. این قتل شخصیت ها را می توان با جملات تند شنید: “تو همیشه فقط به فکر شکمت هستی!”، “تو عوضی و همیشه بوده ای”، “چرا قبول نمی کنی که از مردها متنفری؟” “تو واقعا بی احساسی. آدم! ».

برای داشتن یک رابطه عاطفی خوب چه باید کرد و چه نباید کرد

از روی عصبانیت و بی احترامی

این رفتار شامل هرگونه واکنش فیزیکی یا عاطفی است که طرف مقابل را ناراحت کرده یا امنیت او را تهدید می کند. متأسفانه بسیاری از زوج هایی که روابط ناموفق دارند این موضوع را فراموش می کنند یا علاقه ای به احترام به تمامیت جسمی و عاطفی طرف مقابل ندارند.

  برای زنده ماندن کمتر بخور

برای گرم نگه داشتن ارتباط عاطفی صحبت کنید

یکی از جدی ترین آسیب های یک رابطه زمانی است که طرفین در مورد نگرانی ها، عصبانیت ها و خواسته های خود صحبت نمی کنند. این وضعیت به مرور زمان باعث می شود از طرف مقابل و دنیای او فاصله بگیرید و احساس کنید که دیگر حرفه دیگری را درک نمی کنید. همیشه درباره آنچه در ذهنتان می گذرد با دیگری صحبت کنید، اما همانطور که اشاره کردیم، سخنران موقعیتی باشید. در هر شرایطی نمی توان صحبت کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که شما در مورد اینجا و اکنون صحبت می کنید. هرگز در گفتگوهای خود به خاطرات تلخ و اتفاقات بد گذشته اشاره نکنید.

به کارت های جنسیت توجه کنید

روانشناسان به مجموعه وظایفی که جامعه از فرد به عنوان یک مرد یا زن انتظار دارد، کارت های جنسیتی اشاره می کنند. به عنوان مثال، ما از زنان انتظار داریم کارهای خانه را مدیریت کنند و مردان درآمد خانواده را مدیریت کنند. اگرچه این وظایف ثابت نیستند، اما هر دو طرف باید در انجام این فعالیت ها به یکدیگر کمک کنند، اما به طور کلی هر فرد باید وظایف مربوط به نقش خود را انجام دهد. ما به عنوان یک شریک عاطفی، مسئولیت حمایت و تشویق طرف مقابل را در زمینه نقش های جنسیتی داریم.

مثلاً اگر همسرتان خوب تعمیر شده یا از کار خسته شده است یا همسرتان مشغول آشپزی، خیاطی، تربیت بچه یا چیز دیگری است، حتما او را تشویق کنید. به طور کلی، لذت بردن و تشویق شدن برای کارت های جنسیتی مهمتر از هر چیز دیگری است.

دروغ نگویید و پنهان نشوید

در یک رابطه، شما و طرف مقابل سهم مساوی دارید و هیچ کدام از شما نباید فکر کنید که او می تواند در جای دیگری تصمیم بگیرد یا باید فکر کند که طرف مقابل نباید درگیر آن باشد. در بسیاری از موارد برای طرف مقابل غیر قابل جبران خواهد بود که بعد از مدتی متوجه شود که شما چیزی را از او پنهان کرده اید یا به او دروغ گفته اید، پس همیشه با یکدیگر صادقانه رفتار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید