در مقابل اعمال کودکان چگونه باید واکنش نشان دهیم؟

440829 745 خبر مرکزی

مشاجره و رقابت جزء جدایی ناپذیر زندگی و رشد کودکان است. بنابراین همه والدین در میان فرزندان و دوستانشان اغلب شاهد چنین اتفاقاتی هستند. اما در این بین بسیاری از والدین با علم به اینکه درگیری فرزندانشان با یکدیگر خیلی زود تمام می شود، به سرعت واکنش نشان می دهند و واکنش نشان می دهند.

یعنی نیروی سومی وارد مبارزه بچه ها می شود که بر این دو برتری و قدرت دارد. دخالت والدین در این اختلافات در نگاه اول برای فرزندشان مفید و رهایی بخش است. اما اتفاق دیگری در درون می افتد.

چرا سریع مداخله نمی کنید؟

دعوای کودکان در زمین بازی یا درگیری آنها با یکدیگر باعث تقویت مهارت های اجتماعی و همدلی بین کودکان می شود. ورود سریع والدین به فرزندشان این پیام را می دهد که “شما نمی توانید به تنهایی مشکل را حل کنید و از خود دفاع کنید و من باید همیشه در کنار شما باشم.”

مشارکت بیشتر کودکان فرصت خوبی برای رشد و توسعه مهارت های اجتماعی است. در چنین شرایطی بهتر است اول از همه والدین صبور باشند و منتظر بمانند و ببینند بچه ها چه عکس العملی نشان خواهند داد.

کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با دیگران تعامل اجتماعی داشته باشند و مشکلات خود را با کمک این تجربه اولیه در دعوا حل کنند. در واقع باید توجه داشت که این نبردها تنها بازی زندگی آنها در بزرگسالی است و شرکت بزرگسالان در این اختلافات فرصت تجربه آینده را از آنها سلب می کند.

فراز و نشیب های «زندگی واقعی» بدون حمایت والدین

گاهی اوقات والدین از مداخله احساس خوبی دارند. آنها معتقدند که با مداخله، مهارت های مورد نیاز برای حل اختلافات خود یا مقابله با قلدری را به فرزند خود آموزش می دهند. در نهایت، همانطور که مداخله آنها به درگیری پایان می دهد، احساس می کنند که موثر بوده اند. البته فرزندانشان نیز از شنیده شدن احساساتشان و حمایت والدینشان احساس مثبتی دارند.

  نرخ روز دلار، یورو، طلا و سکه امروز شنبه 10 آبان 1400

بالاخره چرا والدین همیشه نباید درگیر و دخالت کنند؟ زیرا زندگی فراز و نشیب های زیادی دارد و والدین همیشه در هر شرایطی حضور ندارند.

پس بهتر است کودک از قبل مهارت های حل تعارض را داشته باشد. علاوه بر این، در میان فرزندان همسالان خود، در آینده با عناوینی شناخته خواهند شد که بر نقطه مرکزی عزت نفس آنها متمرکز است تا خود را در بین همسالان خود نشان دهند.

به عنوان یک پدر و مادر، این فقط یک مسئله زمان است که شما تصمیم بگیرید که نبرد خطرناک تر است. به یاد داشته باشید که این بحث ها فقط تمرینی برای آینده فرزند شما هستند. سپس از کودکان بخواهید که هر مشکل را بیان کنند و شما قادر خواهید بود مشکل را خیلی واضح تکرار کنید.

سپس سعی کنید راه حل های مشکل را تدوین کنید و اختلافات بین آنها را به روشی غیر از نزاع حل کنید. یادگیری این مهارت فقط برای پایان دادن به یک نبرد نیست، بلکه مجبور کردن آنها به مذاکره بالغ تر و منطقی تر است.

بهترین زمان برای والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ برای درگیر شدن و پایان دادن به درگیری چه زمانی است؟

زمانی که آزار و اذیت رخ می دهد. قلدری به این معناست که یکی از کودکان با تکرار حرکات قصد آسیب رساندن به کودک دیگر را داشته باشد. در چنین شرایطی مقداری اختلاف قدرت وجود دارد. معمولاً یکی از دیگری مسن تر یا از نظر جسمی بزرگتر است. یا زمانی که خطر آسیب جسمانی وجود دارد، والدین باید برای مراقبت و محافظت از کودک اقدام کنند.

  طارمی جایزه پوشکاش را نگرفت

دیدگاهتان را بنویسید