در “مسکن حمایتی”؛ 14 استان از ثبت نام خارج شده اند

دولت قرار بود تا پایان چهار سال آینده چهار میلیون مسکن بسازد، اما ابراهیم رئیسی قول ساخت یک میلیون مسکن در یک سال را داد که بعداً توسط وزیر راه و شهرسازی رد شد و وزیر راه و شهرسازی آن را رد کرد. ساخت یک میلیون واحد در یک سال به گفته رستم قاسمی، ساخت این خانه 1.5 سال به طول می انجامد.

در بیش از سه هفته از آغاز ثبت نام مسکن نگهداری، به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، حدود یک میلیون و 300 هزار نفر برای ظرفیت چهار میلیون واحدی ثبت نام کرده اند که کم به نظر می رسد.

ثبت نام تا 15 آذر تمدید شده است، اما به نظر نمی رسد که 2.7 میلیون نفر دیگر در 20 روز باقی مانده ثبت نام کنند. اما در بین ثبت نام شده ها کسانی هستند که شرایط ثبت نام را ندارند و درخواست آنها تایید نهایی نمی شود.

اگرچه شرایط سخت دولت برای متقاضیان و اقساط بالای وام این منازل، مانع از ثبت نام این گروه شد، اما مشکل دیگر این بود که به همه مستاجران فرصت ثبت نام داده نشد. در واقع دولت با مشکل زمین مواجه است.

14 استان از ثبت نام مسکن حمایتی خارج شدند

2 آبان ماه، وزارت راه با صدور بیانیه ای توضیح داد که مردم 17 استان می توانند برای دریافت کمک مسکن به شهرهای همجوار مراجعه کنند.

برای اجرای این طرح، دولت مجبور شد مستاجران را از مرکز شهر به شهرهای جدید منتقل کند. کارکنان وزارت راه نیز به صراحت اعلام کردند که برای ساخت شهرک های جدید تلاش می کنند.

  رژیم بادمجان برای کاهش وزن

حبیب الله طاهرهانی شهریورماه درباره تامین زمین گفت: علاوه بر 18 شهر جدید فعال در کشور، ساخت 18 شهر دیگر و 40 شهرک با ظرفیت حدود 1.9 میلیون نفر را در دستور کار قرار دادیم.

در واقع دولت نمی توانست زمینه توسعه زمین در شهرها را فراهم کند. اگر ساکنان این 14 استان نتوانند برای مسکن نگهداری ثبت نام کنند، در واقع مستاجران 456 شهر محروم شده اند و تنها 17 استان کشور موفق به تهیه زمین شده اند.

در حال حاضر ثبت نام برای متقاضیان ۱۴ استان کوم، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، گلستان، کرمان، همدان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، زنجان و اردا امکان پذیر نیست. بیش از 450 شهر در این 14 استان وجود دارد که دولت نتوانسته زمینی را برای مستاجران خود فراهم کند.

استان های محروم از مسکن عمومی

مشکل زمین در این استان ها چیست؟

طبق قانون تولید جامپینگ، برای ساخت بلوک ها باید زمین های متعلق به نهادها و سازمان های دولتی که ملک قانونی محسوب می شود، پیش بینی شود.

به گزارش دنیای اقتصاد، دلیل رد ضوابط قانونی در گزارش خود دو موضوع است: یکی «خطر صفر حفظ زمین های بلااستفاده» و دیگری «درآمد استاندارد قابل توجه مؤسسات و مؤسسات».

دلیل اول مربوط به «خطر صفر حفظ زمین های بلااستفاده» است. در غیاب مالیات های بازدارنده برای رعایت استانداردهای زمین و عدم استفاده از زمین های ساخت و ساز احتمالی، بسیاری از موسسات تمایلی به واگذاری زمین خود ندارند. از سوی دیگر «درآمدهای قابل توجه از محل استاندارد برای دستگاه ها و مؤسسات» با توجه به تورم بالا در بازار زمین، استاندارد این دستگاه ها را سودآور کرد.

  شغل عجیب و غریب با درآمد بالا

دیدگاهتان را بنویسید