در دسترس بودن در خواب زمستانی!

تالار شیشه ای روز دوشنبه با گردش مالی 0.2 درصدی شاخص کل بسته شد، بنابراین این نماگر به نوسان محدود خود در زیر مرز 10.4 میلیون واحد ادامه خواهد داد.

ارزش سهام خرد به کمترین حد خود در 8 ماه گذشته رسید. فضای رکودی که برخی آن را ناشی از جو مورد انتظار بازارها در جریان مذاکرات هسته ای و برخی شرایط تالار شیشه ای و عدم تمایل معامله گران به فروش سهام در سطوح پایین فعلی و در عین حال روند صفر برای خرید سهام می دانند. در حالی که وضعیت بازار روشن نیست، آنها می گویند.

به هر دلیلی به نظر می رسد شرایط فعلی بورس در خواب زمستانی است و شاید انتشار گزارش 9 ماهه نتایج شرکت های بورسی در روزهای پایانی دی ماه، هیجان معامله گران را افزایش دهد.

ارزش معاملات در طبقه 8 ماهه

معاملات بورسی که مدت هاست مورد ارزیابی قرار نگرفته بود روز گذشته ارزش 1432 میلیارد تنی را نشان داد که کمترین میزان از 28 اردیبهشت ماه امسال است.

برخی این کاهش را ناشی از فضای انتظار و انتظار مذاکرات هسته ای می دانند و معتقدند که اکثر سرمایه گذاران منتظر اخبار نهایی در مورد نتیجه مذاکرات مجدد هستند و ترجیح می دهند تا آن زمان پول جدیدی به بازار نیاورند. گروهی دیگر این جو کند را ناشی از شرایط بورس می دانند.

آنها معتقدند از یک طرف قیمت سهم در محدوده ای است که میل به فروش را به حداقل رسانده اما خریدار در بازار وجود ندارد. زیرا با وجود ارزان بودن بسیاری از سهام، همچنان هر روز شاهد کاهش قیمت ها هستیم و سرمایه گذاران ترجیح می دهند تا دریافت سیگنال قوی از احتمال بازگشت قیمت و جهت گیری مجدد بازار، منتظر بمانند و از ورود سرمایه جدید به بازار خودداری کنند.

اما هر یک از این دو تصور که به واقعیت نزدیک است، محصول دایره ای از فضای راکد در سالن شیشه ای است. به نظر می رسد بازار به خواب زمستانی رفته و تا زمانی که انگیزه ای برای تحریک تقاضا در بازار ایجاد نشود این وضعیت ادامه خواهد داشت.

یکی از لحظات مهم معاملات امروز بازار سهام، ترس از خرید و فروش با گسترش جو منفی در بین فعالان بازار است. مشکلی که همانطور که اشاره کردیم منجر به سقوط ارزش معاملات خرد سهام در 8 ماهه شد. میانگین ارزش معاملات روزانه 1.5 ماه گذشته کمی بیش از 20 هزار میلیارد تن است که نسبت به 8 ماهه امسال 42 درصد کاهش نشان می دهد.

  قیمت بیت کوین امروز 1401/04/23

این کاهش در یک محیط منفی، در حالی که صف‌های فروش قوی‌تر نیستند و سهامداران قانونی خالص خرید بیشتری دارند، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران کوچک تنها زمانی حاضر به خرید هستند که روند تقاضای قوی وجود داشته باشد، در غیر این صورت ترجیح می‌دهند از بازار دور بمانند.

به خصوص در 17 ماه پس از سقوط شاخص های بورس، تمامی روندهای صعودی ناپایدار بوده و نتوانسته نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کند.

وجود اشخاص حقوقی در سهام عمده

در هفته‌های اخیر کاهش قابل‌توجهی در ارزش بورس‌های روزانه مشاهده شده است زیرا سهامداران قانونی در گروه‌ها و صنایع مطرح برای افزایش تقاضای عمومی و رفع جو منفی تلاش می‌کنند. آنها ممکن است توسط سهامی که عمدتاً یا پایین نسبت قیمت / سود و حمایت اساسی هستند و می توانند سود خوبی برای سهامداران خود در بلندمدت داشته باشند یا محرک صعودی در محیط اقتصادی و سیاسی نشان دهند.

در همین حال، با پیشروی در ماه ژانویه، زمان انتشار گزارش عملکرد بازار سهام در سه فصل اول سال نزدیک است. انتظار می‌رود انتشار گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها به‌عنوان فیلتری قدرتمند عمل کرده و علاوه بر کنترل احساسات مثبت و منفی، سرمایه‌های بی‌خانمان‌ها را به نحو مطلوب‌تری توزیع کند.

روز دوشنبه در حالی که فعالان تالار شیشه ای شاهد واگذاری 177 میلیارد و 605 میلیون تن سهم به جاده واقعی حق الحقوق بودند، گروه های بزرگ ریالی و دلاری در لیست خرید سهامداران عمده قرار گرفت.

در این راستا بیشترین خالص خرید ملک به میزان 58.2 میلیارد و 290 میلیون تن در شرکت های زیرمجموعه گروه فلزات اساسی بوده و سپس نوبت به دو صنعت بزرگ خودروسازی و بانک ها رسیده است تا در مجموع شاهد واگذاری 34 میلیاردی باشیم. و 465 سهم به ارزش میلیاردها تن در پرتفوی. حقوق در بورس اوراق بهادار تهران است.

رتبه های بعدی پول قانونی نیز به سه گروه مواد شیمیایی، فرآورده های نفتی و سنگ معدن سقوط کرد.

  ویدئو / بخشی از "زمان جوکر" که پخش نمی شود

معیارهای روزانه بورس

ماه هاست که روند روزانه بورس به معیاری برای تصمیم گیری سرمایه گذاران تبدیل شده است. شرایطی که در آن شاهد گسترش جو مثبت یا منفی به اکثریت قریب به اتفاق سهام و بازارهای سهام هستیم. یک روز با حاکم شدن جو منفی، خشک و گرم با هم می سوزند و روز دیگر بدون ایجاد محرک جدید، بدون توجه به صنعت و متغیرهای تاثیرگذار، شاهد سبز شدن قیمت ها در سراسر بازار هستیم.

سوال این است که رفتار روزمره تا چه اندازه باید ملاک تصمیم گیری باشد؟ در حالی که با خروج بی پایان پول واقعی، قیمت بسیاری از سهام به سطوح زیر از محدوده ارزش پایه کاهش یافت که این امر تمایل به معامله بر اساس استفاده از ابزارهای اساسی و اگر معاملات عمدتاً بر اساس طرح‌های فنی انجام شود کاهش یافت. .

شاید به همین دلیل است که گاه واکنش های سریع و قدرتمند بازار به برخی حمایت ها و مقاومت ها و نقاط حساس نمودارهای قیمتی به ویژه در معاملات روزمره مشهود است.

سیستم دوباره کار نمی کند

همانطور که قبلا ذکر شد، بازار در فاز مورد انتظار است و بنابراین ارزش سهام خرده فروشی هر روز بیشتر و بیشتر کاهش می یابد.

اما رکود روز گذشته در معاملات سهام دلیل دیگری داشت. از همان ابتدای معاملات روز دوشنبه در بورس تهران، معامله گران شاهد سیستم معاملاتی خاصی بودند، بنابراین معاملات با حدود 15 دقیقه تاخیر آغاز شد و حتی برخی بازگشایی ها به روز کاری بعد موکول شد.

حسن فرج زاده معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار در همان ابتدای معاملات صبح دوشنبه 13 دی ماه در مجلس سنا درباره نهایی شدن سامانه معاملات بورسی گفت: باید اجازه دهیم گزارش فنی ارائه و بررسی شود. دلیل وقفه را رسما اعلام خواهیم کرد.»

روح اله دهگان، مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس نیز گفت: سیستم ها از ابتدا روشن بودند و مشکلی نداشتند، فقط به دلیل قطعی برق در ساعات اولیه صبح ارتباط قطع شد. سیستم ها در مرکز داده بودند و تراکنش ها در حال انجام بود، اما اتصال به مرکز داده قطع شد.

قلب معامله دارای خطوط برق اضطراری و خطوط برق ثانویه است، بنابراین قطعی ارتباطی با هسته معامله ندارد.

  نرخ 30 هزار تن; پایه دلار

اما اختلال در سیستم معاملاتی بورس تهران به هر دلیلی باعث شد تا معاملات با تاخیر آغاز شود و طبیعتا بر حجم بورس تاثیر بگذارد. بنابراین بخشی از تشدید کاهش معاملات در روز دوشنبه ممکن است ناشی از شروع دیرهنگام معاملات باشد.

اعتراضات به طرح اصلاح قانون بورس همچنان ادامه دارد

طرح اصلاح قانون بازار سرمایه که هفته گذشته منتشر شد همچنان با موج اعتراض فعالان بورس از سهامداران خرد گرفته تا کارشناسان و پیشکسوتان بازار مواجه است. محسن علیزاده، نماینده ناظر شورای عالی بورس در سخنرانی اخیر خود با تاکید بر اینکه سازمان بورس در تهیه لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه نظر خود را به مجلس دیکته نکرده است، به مجلس سنا گفت:

«لایحه اصلاح قانون بازار سرمایه از سوی مجلس مطرح شد و سازمان بورس چیزی به مجلس دیکته نکرد. مقدمه ای از سوی دولت و سازمان بورس انجام شد و بنا به دلایلی ترجیح دادیم طرح خود را در مجلس آماده کنیم.

اینکه می گویند نظرات سازمان بورس به مجلس دیکته می شود اصلا درست نیست. ما در کمیسیون بازار سرمایه به تفصیل به این موضوعات خواهیم پرداخت. وی افزود: ما از حقوق همه فعالان بازار سرمایه حمایت می کنیم و از حقوق آنها به طور کامل حمایت می کنیم و اجازه اظهارنظرهایی که به ضرر سهامداران باشد را نخواهیم داد.

بورQ دوشنبه از منشور آمار

در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت 0.22 درصدی 342 نماد معامله شده همراه بود، قیمت پایانی 104 سهم (30 درصد) مثبت و 207 سهم (61.6 درصد) در سطوح منفی معامله شد. . در این بازار 19 نماد (60 درصد) به ارزش 531 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند اما در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 16 نماد بورسی (50 درصد) به ارزش 151 میلیارد تن بودیم.

اما در روز افت 0.35 درصدی آیفکس 140 سهم در فرابورس ایران معامله شد که از این تعداد 54 سهم (39 درصد) مثبت و 82 سهم (59 درصد) منفی بود. در این بازار 9 نماد (60 درصد) به ارزش 251 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 3 نماد فرابورس (20 درصد) به ارزش 29 میلیارد تن بودیم.

دیدگاهتان را بنویسید