در اینجا 20 نفر از ثروتمندترین آمریکایی ها آورده شده است

مجله فوربس فهرست جدیدی از ثروتمندترین آمریکایی ها در سال 2021 را ارائه کرد که بنیانگذاران، فعالان و سرمایه گذاران در صنعت فناوری اکثریت 20 فرد ثروتمند را تشکیل می دهند.

بر اساس این گزارش، هشت نفر در این لیست از مرز 100 میلیارد دلار فراتر رفته اند. سال گذشته، دارایی 20 فرد ثروتمند از 500 میلیارد دلار فراتر نرفت.

هیچکس از یک بازار پر رونق بیشتر از ثروتمندان سود نمی برد. دوران همه‌گیری، ثروت ۲۰ نفر از ثروتمندترین افراد آمریکا را افزایش داده است که بیشتر آن در فناوری است و دارایی هشت نفر از آنها از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته است.

هیچ یک از این هشت نفر در سال 2017 جزو ثروتمندان نبودند. ظهور تجارت فناوری، بنیانگذاران و صاحبان فناوری را در صدر جدول ثروتمندان قرار داد. سال گذشته، کل ثروت ثروتمندان آمریکایی به 500 میلیارد دلار نمی رسید، اما اکنون از 1.8 تریلیون دلار فراتر رفته است.

بی دلیل نیست، این افزایش ثروت منجر به بحث های مالیاتی جدیدی برای ثروتمندان در ایالات متحده و جاهای دیگر شده است.

برخی از افراد حاضر در لیست نیز عملکرد خیرخواهانه قابل توجهی را ثبت کردند. مجله فوربس در آخرین شماره خود 20 نفر از ثروتمندترین آمریکایی ها را فهرست کرده است که بسیاری از آنها چهره های شناخته شده فناوری هستند.

1) ایلان ماسک

ثروت: 296 میلیارد دلار
منبع ثروت: تسلا، اسپیس ایکس
سن: 50 سال
محل اقامت: آستین، تگزاس

تسلا زمانی ورشکست شد، اما اکنون برای هشتمین سال مالی متوالی این شرکت از نظر مالی بسیار خوب عمل می کند. فروش خوب و پیش بینی های مثبت بازار سهام برای آینده این شرکت در نهایت منجر به افزایش 120 میلیارد دلاری ثروت ماسک شد.

امسال تسلا رباتی به نام تسلابات را نیز معرفی کرد. یکی دیگر از شرکت های ماسک، SpaceX، اولین ماموریت انسانی خود را در سال جاری انجام داد، اگرچه این شرکت فضایی هنوز وارد بازار سهام نشده است. در زمینه مالیات و بحث های خیریه، ماسک نیز امسال سر و صدای زیادی به پا کرده است.

او در سپتامبر 2021 در توییتی اعلام کرد که پس از افزایش 200 میلیون دلاری بودجه SpaceX، قصد دارد 50 میلیون دلار به یک مرکز تحقیقاتی پزشکی کودکان کمک کند. او همچنین 25 میلیون دلار به بنیاد غیرانتفاعی ماسک اهدا کرد. او اخیراً اعلام کرد که برای پرداخت مالیات ۱۰۰ میلیون دلار از سهام تسلا را می فروشد.

2) جف بزوس

ثروت: 210 میلیارد دلار
منبع ثروت: آمازون
سن: 57 سال
محل اقامت: سیاتل

جف بزوس امسال از مدیرعاملی آمازون استعفا داد تا بیشتر کار خود را بر روی جاه طلبی های فضایی متمرکز کند. شرکت فضایی او بلوبری موفق شد اولین سفر فضایی انسانی خود را انجام دهد. بزوس 22 میلیارد دلار از سال گذشته ثروتمندتر شد.

  کاوش در ریشه های بحران کمبود آب

البته او اولین نفری بود که در فهرست 400 ثروتمند فوربس به ثروت 200 میلیارد دلاری رسید. با این حال، بخش قابل توجهی از ثروت جف بزوس به دلیل طلاق از همسر سابقش به ارث رسیده است. بزوس فعالیت های خیریه مختلفی دارد. همین چند هفته پیش، در اجلاس آب و هوای گلاسکو، او قول کمک مالی قابل توجهی برای کاهش سوخت های فسیلی داد.

در جولای 2021، یکی از بنیانگذاران آمازون به مؤسسه اسمیتسونیان قول 200 میلیون دلار برای ترویج آموزش فضایی داد. این بزرگترین کمک مالی است که مؤسسه از زمان تأسیس آن در سال 1846 دریافت کرده است.

موزه هوافضای اسمیتسونیان 70 میلیون دلار برای بازسازی ساختمان و تجهیز آن به فناوری مدرن اختصاص داده است. 130 میلیون دلار دیگر برای ساخت موزه ای به نام بزوس اهدا خواهد شد. امسال پس از یک پرواز موفقیت آمیز، این فضاپیما 200 میلیون دلار دیگر برای امور بشردوستانه اهدا کرد.

3) مارک زاکربرگ

ثروت: 134 میلیارد دلار
منبع ثروت: فیسبوک
سن: 37 سال
محل اقامت: پالو آلتو

اکنون نام فیس بوک و زاکربرگ با جنجال همراه شده است. نه بی دلیل، امسال تصمیم گرفت نام تجاری فیس بوک را به متا تغییر دهد. در ماه آگوست، کمیسیون تجارت فدرال شکایت جدیدی علیه این شرکت راه اندازی کرد که در صورت موفقیت، بخش های تجاری واتس اپ و اینستاگرام تقسیم می شود.

با وجود تمام انتقادات و افشاگری ها و فشارهای نظارتی بر این شرکت، به نظر نمی رسد وضعیت زاکربرگ در حال حاضر در خطر باشد. در ماه ژوئن، ارزش بازار فیس بوک برای اولین بار به یک تریلیون دلار رسید و زاکربرگ 49.5 میلیارد دلار بیشتر به ارمغان آورد.

4) بیل گیتس

ثروت: 134 میلیارد دلار
منبع ثروت: مایکروسافت
سن: 65 سال
مکان: مدینه، واشنگتن

پایان زندگی مشترک بیل و ملیندا گیتس، 27 سال بعد، تأثیر قابل توجهی بر ثروت او گذاشت و او را برای اولین بار در یک دهه گذشته از فهرست دو ثروتمند برتر جهان حذف کرد.

در ماه مارس، بیل گیتس 5.7 میلیارد دلار از سهام خود را در شرکت هایی مانند راه آهن ملی کانادا و Melinda’s Deere & Co انتقال داد. گیتس در یکی دو سال گذشته سرمایه گذاری قابل توجهی در واکسن کراون انجام داده است. او همچنین 2.2 میلیارد دلار در هتل های Four Seasons سرمایه گذاری کرد و سهام خود را از 48٪ به 71٪ افزایش داد.

لری پیج

5) لری پیج

ثروت: 123 میلیارد دلار
منبع ثروت: گوگل
سن: 48 سال
محل اقامت: پالو آلتو

6) سرگئی برین

ثروت: 118 میلیارد دلار
منبع ثروت: گوگل
سن: 48 سال
محل اقامت: لس آنجلس

دو برادر موسس گوگل از زمان تصدی آلفابت شرکت را ترک نکرده اند و همچنان در هیئت مدیره هستند. گوگل امسال به دلیل انحصار خود چه در ایالات متحده و چه در خارج از کشور تحت فشار زیادی قرار گرفته است، اما این دو برادر ساکت چندان نگران این موضوع نیستند.

  تاثیرات مثبت واردات خودرو در حال افزایش است

7) لاریالیسون

ثروت: 117 میلیارد دلار
منبع ثروت: صنعت نرم افزار
سن: 77 سال
محل اقامت: لانایی

بنیانگذار، مدیر ارشد فناوری و رئیس اوراکل در دسامبر 2020 اعلام کرد که به جزیره لانای در هاوایی نقل مکان کرده است. او در سال 2012 جزیره را به مبلغ 300 میلیون دلار خرید. شامل 80 میلیون دلار برای خرید ویلا در پالم بیچ.

8) وارن بافت

ثروت: 102 میلیارد دلار
منبع ثروت: برکشایر هاتاوی
سن: 91 سال
مکان: اوماها

وارن بافت دارای میلیاردها دلار سهام شرکت هایی مانند اپل و آمازون از طریق شرکت خود برکشایر است. او در ماه ژوئن 500 میلیون دلار در استارتاپ برزیلی فین تک نوبانک سرمایه گذاری کرد.

در ژوئن 2021، وارن بافت 4.1 میلیارد دلار به امور خیریه اهدا کرد. پانزده سال پیش، او قول داد که 99 درصد از ثروت خود را به امور خیریه اهدا کند و این کار را زمانی انجام داد که بیش از 4744000 سهام در برکشایر داشت.

او در حال حاضر 238000 سهام این شرکت به ارزش نزدیک به 100 میلیارد دلار را در اختیار دارد. او همچنین 41 میلیارد دلار به پنج موسسه خیریه از جمله بیل و ملیندا گیتس کمک کرده است.

9) استیو بالمر

ثروت: 96.5 میلیارد دلار
محل ثروت: مایکروسافت
سن: 65 سال
مکان: هانت پوینت، واشنگتن

مدیرعامل سابق مایکروسافت هنوز بسکتبال بازی می کند. ساخت استادیوم 18000 نفری برای لس آنجلس کلیپرز او 1 میلیارد دلار هزینه داشت.

مایکل بلومبرگ

10) مایکل بلومبرگ

ثروت: 70 میلیارد دلار
محل ثروت: بلومبرگ LP
سن: 79 سال
محل اقامت: نیویورک

شهردار سابق نیویورک که سال گذشته 1.2 میلیارد دلار از دارایی خود را برای نامزدی ناموفق ریاست جمهوری یا سایر نامزدهای ریاست جمهوری هزینه کرد، اولین مرد ثروتمند غیر فناوری در لیست است. او از طریق بنیاد خیریه بلومبرگ 1.6 میلیارد دلار برای مبارزه با تاج و تخت و تغییرات آب و هوایی اهدا کرد.

11) جیم والتون

ثروت: 68.8 میلیارد دلار
محل ثروت: وال مارت
سن: 73 سال
محل اقامت: بنتونویل

12) آلیس والتون

ثروت: 67.9 میلیارد دلار
محل ثروت: وال مارت
سن: 71 سال
محل اقامت: فورت ورث

13) راب والتون

ثروت: 67.6 میلیارد دلار
محل ثروت: والمارت
سن: 76 سال
محل اقامت: بنتونویل

والمارت بزرگترین شرکت خصوصی از نظر تعداد کارمند است و امسال به دلیل کمبود نیروی کار حداقل دستمزد فروشگاه های خود را از یک دلار در ساعت به 12 دلار در ساعت افزایش داد. فرزندان سام والتون، بنیانگذار والمارت، اکنون 39 درصد از سهام غول تجاری را در اختیار دارند که نسبت به سال گذشته 14 درصد افزایش یافته است.

  بازیگر هندی زیر تیغ برای جراحی پلاستیک درگذشت

این افزایش به معنای 6.4 میلیارد دلار سود سهام برای سهامداران است. از والتون، تنها راب والتون در وال مارت حضور دارد.

14) فیل نایت و خانواده

ثروت: 59.9 میلیارد دلار
منبع ثروت: نایک
سن: 83 سال
محل اقامت: Hillsborough

سال اول همه گیری برای نایک بسیار خوشایند بود و درآمد این شرکت 19 درصد افزایش یافت و سهام این شرکت به بالاترین قیمت تاریخی خود در سال جاری رسید. نایت و همسرش نیز امسال 500 میلیون دلار به دانشگاه اورگان کمک کردند.

مکنزی اسکات

15) مکنزی اسکات

ثروت: 58.5 میلیارد دلار
منبع ثروت: آمازون
سن: 51 سال
محل اقامت: سیاتل

همسر سابق جف بزوس در مارس 2021 اعلام کرد که 2.7 میلیارد دلار از دارایی خود را به 286 موسسه خیریه اهدا خواهد کرد. آخرین مبلغی که او اهدا کرد به موسسات خیریه متمرکز بر آموزش عالی، سازمان های مبارزه با فقر و افراد حاشیه نشین بود.

در سال 2020، او بیش از 5.8 میلیارد دلار به 500 موسسه خیریه اهدا کرد. او در سال 2019 اعلام کرد که نیمی از ثروت خود را به امور خیریه اهدا خواهد کرد. در ماه مارس، رسانه ها گزارش دادند که مکنزی اسکات با یک معلم علوم ازدواج کرده است.

16) چارلز کخ

ثروت: 51 میلیارد دلار
منبع ثروت: صنایع کوچ
سن: 85 سال
محل اقامت: ویچیتا

17) جولیا کخ و خانواده

ثروت: 51 میلیارد دلار
منبع ثروت: صنایع کوچ
سن: 59 سال

چارلز کخ، مدیرعامل صنایع کوچ (فعال در صنایع غذایی، پوشاک و حمل و نقل)، این شرکت را در سال 2017 مدرن کرد و 19 میلیارد دلار برای آن هزینه کرد.

18) مایکلدل

ثروت: 50.1 میلیارد دلار
محل ثروت: شرکت کامپیوتر دل
سن: 56 سال
محل اقامت: آستین تگزاس

سهام دل تنها در یک سال 60 درصد افزایش یافته است که ثروت 15 میلیارد دلاری برای مدیر اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت است. تغییر ماهیت این شرکت به بخش ابری یکی از مهمترین دلایل موفقیت آن در بورس است.

19) استیون شوارتزمن

ثروت: 37.4 میلیون دلار
مکان ثروت: سرمایه گذاری
سن: 74 سال
محل اقامت: نیویورک

20) لن بلاواتنیک

ثروت: 36.7 میلیارد دلار
ثروت: صنعت موسیقی و صنایع شیمیایی
سن: 64 سال
محل اقامت: لندن

ورود 5 میلیارد دلاری Digital Aviation به بازار سهام، Balvatnik را برای اولین بار به یکی از 20 فرد ثروتمند تبدیل کرد. او همچنین سهامدار برادران وارنر است که سال گذشته پس از عرضه اولیه عمومی سهام در سال گذشته، 35 درصد افزایش یافت. سرویس موسیقی ورزشی آن DAZN در حال حاضر 10 میلیون مشترک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید