درمان لکه های خار

فرادید| لکه های لکه ای یک مشکل رایج ارتوپدی است که از التهاب فاسیای کف پا، نواری که استخوان پاشنه و انگشتان پا را به هم متصل می کند و از دست دادن انعطاف پذیری ناشی می شود. یک برآمدگی استخوانی خوشه ای شکل در این ناحیه ایجاد می شود.

اضافه وزن، انتخاب کفش نامناسب و محکم ایستادن روی زمین خطر ابتلا به خار پاشنه را افزایش می دهد. در زنان، دوندگان و افراد مبتلا به اختلالات آناتومیک مانند صافی کف پا شایع است. بارزترین علامت درد هنگام راه رفتن در صبح است.

لکه های خالدار که مانند سنگ یا ناخن در کف پا هستند، با تشخیص و درمان می توانند به سرعت بهبود پیدا کنند. یخ، داروهای ضد التهاب، کفی در درمان تمرینات استفاده می شود. اگر درمان نشود، می تواند در راه رفتن اختلال ایجاد کند، مزمن شود و مشکلات دیگری ایجاد کند.

خارهای خالدار برآمدگی استخوانی که از تجمع کلسیم در قسمت پایینی استخوان پاشنه ایجاد می شود شبیه ستون فقرات است. معمولاً باعث درد می شود مانند فرو رفتن چاقو در پاشنه پا.

درد کف پا و درد پاشنه اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند. فاسیای پلانتار یک بافت ضخیم و طولانی در زیر پا است. قوس کف پا را با چسباندن استخوان پاشنه به انگشتان پا پشتیبانی می کند.

قوس پا مانند فنر عمل می کند، فاسیای کف پا مانند فنر است. زمانی که تحت استرس باشد تحریک می شود. فاسیای کف پا که باعث درد در ناحیه پاشنه پا می شود، التهاب این بافت است. لکه های لکه ای یکی از علل التهاب هستند.

این درد معمولاً در اولین قدم صبح ظاهر می شود، ناشی از ایستادن طولانی مدت است و اغلب پس از ورزش تشدید می شود. معمولا روی یک پا اتفاق می افتد، اما می تواند هر دو پا را همزمان درگیر کند.

استخوان پاشنه بزرگ ترین استخوان پا است که بیشتر ضربه و فشار را جذب می کند. لکه های لکه ای نتیجه رشد غیر طبیعی استخوان خالدار است. رسوبات کلسیم زمانی ایجاد می شوند که فاسیای کف پا از پاشنه پا دور می شود و یک برآمدگی استخوانی یا خار خالدار ایجاد می کند.

کف پا یک نوار پهن از بافت فیبری است که از پاشنه پا تا جلوی پا کشیده شده است. لکه های لکه ای با التهاب موضعی مزمن در محل تاندون های بافت نرم یا فاسیای کف پا همراه هستند. خار خالدار پشت پاشنه یا زیر پاشنه، زیر پا قرار دارد. لکه های لکه ای اغلب با التهاب تاندون آشیل (تاندونیت) همراه است و درد و حساسیت پاشنه در پشت پاشنه با فشار روی کف پا تشدید می شود. در ادامه به خار خالدار می پردازیم.

درمان لکه بینی؛ چه چیزی باعث ایجاد خار نقطه ای می شود؟

علائم خار نقطه ای چیست؟

لکه بینی معمولاً بدون علامت است، اما اگر التهاب در خار ایجاد شود، می تواند باعث درد متناوب یا مزمن شود (به ویژه هنگام راه رفتن یا دویدن). به طور کلی، علت درد خود خار نیست، بلکه آسیب بافت نرم مرتبط است.

بسیاری از مردم درد خارهای خالدار و فاشیای کف پا را اینگونه توصیف می کنند که درد به این صورت است که گویی یک چاقو یا سوزن در پایین پای آنها گذاشته شده است. این درد زمانی رخ می دهد که صبح و بعد از بیدار شدن از خواب روی پا می شوید و سپس به درد خفیفی تبدیل می شود. به گفته آنها، این درد شدید زمانی که پس از نشستن طولانی مدت روی پاهای خود بایستند، باز می گردد. به طور کلی علائم خار پاشنه را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

  راز قتل با تهدید هم اتاقی فاش شد!

 • درد شدید مانند درد هنگام ضربه زدن به پاشنه پا، صبح و بعد از صاف کردن ساق پا.
 • درد خفیف پاشنه در بقیه روز؛
 • التهاب و تورم در جلوی پاشنه پا؛
 • ایجاد گرما در قسمت آسیب دیده و آسیب دیده؛
 • برآمدگی استخوان، شکل کوچک و قابل مشاهده در زیر پاشنه.
 • حساسیت در کف پا که راه رفتن با پای برهنه را دشوار می کند.
اگر فردی این علائم را داشته باشد، پزشک از اشعه ایکس برای تشخیص مشکل استفاده می کند. مشاهده برآمدگی با اشعه ایکس تنها راه برای اطمینان از مشکل لکه بینی است.

البته همه علائم فوق در همه افراد مبتلا به خار خالدار دیده نمی شود. برخی از افراد مبتلا به لکه های خار هیچ علامتی ندارند. این افراد تنها زمانی متوجه لک های خود می شوند که پاهایشان برای مشکل دیگری عکسبرداری شود.

علت ایجاد خار نقطه ای

هنگامی که رسوبات کلسیم در قسمت زیرین استخوان پاشنه ایجاد می شود، خارهای خالدار ظاهر می شوند. فرآیند رسوب کلسیم معمولا در یک دوره چند ماهه انجام می شود. لکه های لکه ای معمولاً به دلیل کشیدگی عضلات و رباط های پا، کشیدگی فاسیای کف پا و پارگی مکرر غشایی که استخوان پاشنه را می پوشاند ایجاد می شود. خارهای خالدار در بین ورزشکارانی که فعالیت هایشان شامل دویدن و پریدن زیاد است بیشتر دیده می شود.

عوامل خطری که باعث خار پاشنه می شوند عبارتند از:

 • ناهنجاری های مرتبط با راه رفتن: راه رفتن نامناسب فشار زیادی به استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب نزدیک پاشنه پا وارد می کند.
 • فعالیتهای ورزشی: دویدن و پریدن می تواند باعث ساییدگی پاشنه و قوس شود.
 • کار بر روی سطوح سخت: راه رفتن مکرر، دویدن یا پریدن روی سطوح سخت می تواند باعث ساییدگی پاشنه پا شود.
 • آسیب پاشنه پا: آسیب به پاشنه و پارگی غشایی که آن را می پوشاند می تواند باعث ایجاد خار خالدار شود.
 • افزایش سن: مطالعه‌ای در سال 2008 نشان داد که خارهای لکه‌ای در مردان و زنان مسن‌تر شایع‌تر است.
 • جنسیت: یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که خار پاشنه در زنان بیشتر از مردان است.
 • اضافه وزن: محققان دریافته اند که خارهای لکه ای نیز با چاقی مرتبط هستند.
 • کفش نامناسب: پوشیدن مکرر کفش‌هایی که مناسب نیستند و اندازه پا به خوبی از قوس پا محافظت نمی‌کند، کف آن‌ها از بین رفته یا اصلاً کف پا ندارند (مانند دمپایی روی انگشتان پا) باعث ایجاد لکه‌های خار می‌شوند.

برخی از بیماری ها نیز می توانند باعث ایجاد خار خالدار شوند. این بیماری ها عبارتند از:

 • آرتریت واکنشی یا بیماری رایتر؛
 • آرتریت روماتوئید (اسپوندیلیت آنکیلوزان)؛
 • هیپراستوز اسکلتی ایدیوپاتیک منتشر؛
 • فاشیای کف پا.

عوامل خطر مرتبط با فاشیای کف پا عبارتند از:

 • افزایش سن، که انعطاف پذیری فاسیای کف پا را کاهش می دهد و لایه چربی محافظ پاشنه پا را نازک می کند. (با افزایش سن، لایه های پاشنه عملکرد خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند ضربه ها را تحمل کنند.)
 • دیابت؛
 • ایستادن برای مدت طولانی در طول روز؛
 • انجام فعالیت بدنی شدید در دوره های کوتاه و مکرر؛
 • پله های صاف یا قوس بلند پا.

درمان لکه بینی؛ چه چیزی باعث ایجاد خار نقطه ای می شود؟

تفاوت فاشیای پاشنه و کف پا

لکه های لکه ای اغلب با وضعیتی به نام فاشیای کف پا اشتباه گرفته می شوند. البته ابتلا به فاشیای کف پا خطر ابتلا به خارهای خالدار را افزایش می دهد و معمولاً خارهای لکه بینی در افرادی که قبلاً دچار التهاب کف پا بوده اند، رخ می دهد. 15 درصد از افرادی که مشکلات پا دارند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند، مبتلا به فاسیای کف پا هستند.

تفاوت های مهمی بین خارهای خالدار و فاشیای کف پا وجود دارد. لکه های لکه ای در اثر تشکیل رسوبات کلسیمی ایجاد می شوند که برآمدگی استخوانی را مطابق با فاسیای کف پا یا فاسیای کف پا تشکیل می دهند. اما فاشیای کف پا وضعیتی است که در آن فاسیای کف پا ملتهب و متورم می شود و باعث ایجاد درد در پاشنه پا می شود.

پزشکان معمولاً فاسیای کف پا را به عنوان بافت قوسی شکل توصیف می کنند. این بافت تا پا امتداد می یابد و به پاشنه می چسبد. فاشیای کف پا در اثر فشار زیاد روی این قسمت از پا ایجاد می شود. دلایل احتمالی این فشار بالا ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • چاقی؛
 • پیاده روی یا انجام تمرینات پا برای مدت طولانی؛
 • کفش هایی بپوشید که از قوس پا محافظت نکنند.

دیابت همچنین یک عامل خطر برای فاشیای کف پا است. التهاب کف پا معمولاً بدون درمان از بین می رود. اما در صورت عدم درمان، خار نقطه ای یک مشکل دائمی خواهد بود و به خودی خود از بین نمی رود.

پیشگیری از جوجه تیغی

پوشیدن کفش و سایز مناسب با کفی خنثی کننده ضربه و ضربه، کفی سفت و پشتی کفش (قسمتی از کفش که پشت پاشنه قرار می گیرد) و انتخاب کفش مناسب برای هر گونه فعالیت بدنی، گرم کردن بدن و انجام ورزش. برای حرکات کششی قبل از ورزش و پیاده روی آهسته بین فعالیت های ورزشی می تواند از لکه بینی جلوگیری کند.

از پوشیدن کفش هایی با پاشنه و کف پوشیده شده خودداری کنید. اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن نیز می تواند به جلوگیری از لکه بینی کمک کند.

درمان لکه های خار

درمان های غیر جراحی برای لکه های خار

درد پاشنه همراه با خار پاشنه و فاشیای کف پا ممکن است با استراحت به خوبی برطرف نشود. گاهی اوقات راه رفتن بعد از خواب شبانه باعث تشدید درد می شود، زیرا پلانتار فاسیا به طور ناگهانی کشیده می شود که همچنین کشیده شده و به پاشنه پا فشار می آورد. این درد معمولاً با راه رفتن بیشتر کاهش می یابد. اما ممکن است پس از استراحت طولانی مدت یا پیاده روی زیاد، درد دوباره عود کند.

اگر درد پاشنه پا بیش از یک ماه طول کشید به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است درمان های ساده زیر را توصیه کند:

 • انجام حرکات کششی؛
 • بستن پاها با تسمه های مخصوص برای شل شدن عضلات و تاندون ها تحت فشار.
 • استراحت کافی و کاهش فشار روی پاها به کاهش درد و تورم در ناحیه آسیب دیده کمک می کند.
 • استفاده از یخ به کاهش درد و تورم کمک می کند.
 • استفاده از کفی های طبی مخصوص (کفی های داخل کفش): این کفی ها که در داخل کفش قرار می گیرند فشار وارده به پاشنه پا را کاهش می دهند.
 • استفاده از وسایل ارتوپدی (دستگاه های ارتوپدی، ضمیمه هایی که پزشک برای قرار دادن آنها در کفش برای اصلاح ناهنجاری ها یا سایر مشکلات پا تجویز می کند).
 • استفاده از ریل شب؛
 • پوشیدن کفش های کتانی با کفی نرم و نرم: پوشیدن این کفش ها در کاهش فشار و درد نیز موثر است;
 • داروهای ضد التهابی: این داروها تورم را کاهش می دهند.
 • تزریق کورتیزون: تزریق کورتیزون باعث کاهش تورم و درد در ناحیه آسیب دیده می شود. البته کورتیزون جایگزین قوی تری برای داروهای ضدالتهاب بدون نسخه است و در صورت موثر نبودن این داروها می توان از کورتیزون استفاده کرد.
 • فیزیوتراپی

گاهی اوقات می توان درد پاشنه پا را با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن (ادویل) یا ناپروکسن (Aleve) تسکین داد. در بسیاری از موارد، استفاده از دستگاه ارتوپدی علت درد پاشنه یا قوس پا (مانند عدم تعادل بیومکانیکی) را تسکین می دهد. در برخی موارد، تزریق کورتیکواستروئید ورم پا را بهبود می بخشد. اگر خارهای لکه ای ناشی از یک فرم التهابی استئوآرتریت باشد، درمان مشکل زمینه ای، آرتروز، نیز می تواند به بهبود علائم خار نقطه ای کمک کند.

درمان لکه بینی؛ چه چیزی باعث ایجاد خار نقطه ای می شود؟

جراحی برای درمان لکه های خار

بیش از 90 درصد افراد با درمان غیر جراحی بهبود می یابند. اگر پس از یک دوره 9 تا 12 ماهه، درمان‌های غیرجراحی نتوانند علائم خار را بهبود بخشند، ممکن است نیاز به استفاده از روش‌های جراحی برای تسکین درد و بازگرداندن تحرک باشد. تکنیک های جراحی برای درمان خار پاشنه شامل موارد زیر است:

 • فاسیای کف پا را رها کنید
 • خار پاشنه را بردارید

معاینات قبل از عمل می تواند مشخص کند که آیا وضعیت بیمار برای جراحی مناسب است یا خیر. رعایت توصیه های بعد از عمل از جمله استراحت، استفاده از یخ، فشرده سازی، بلند کردن ساق پا و عدم اعمال فشار یا وزن بر روی پای عمل شده تا زمان مناسب بسیار مهم است. در برخی موارد، بیمار ممکن است پس از جراحی به بانداژ، آتل، گچ گیری، کفش های جراحی، عصا یا عصا نیاز داشته باشد. عوارض احتمالی بعد از جراحی پاشنه پا شامل درد عصبی، درد مکرر پاشنه پا، بیهوشی مداوم ناحیه عمل شده، عفونت و جای زخم است. علاوه بر این، احتمال ناپایداری، گرفتگی عضلات ساق پا، شکستگی های استرسی و تاندونیت در تکنیک جراحی برای رهاسازی فاسیای کف پا وجود دارد.

  تسلا تحت تعقیب است!

دیدگاهتان را بنویسید