درمان انسداد گوش ؛ دلیل ش چیه؟

درمان احتقان گوش ؛ دلیل ش چیه؟

فرادید| گاهی اوقات در هنگام پرواز هوایی، هنگام بالا رفتن از آسانسورهای پرسرعت، غواصی و در هنگام بیماری های خاص، احساس گزگز در گوش ها ایجاد می شود. بسته به مورد، ممکن است علائمی مانند گوش درد، سرگیجه، وزوز گوش، کاهش شنوایی، خارش، تب یا ترشح از گوش وجود داشته باشد.

برخی از شرایط مویرگی زمانی رخ می دهد که فشار در گوش میانی بیشتر یا کمتر از لایه هوای خارج از گوش باشد. عملکرد طبیعی شیپور استاش ضروری است تا فشار در گوش میانی با فشار اتمسفر متعادل شود. شیپور یا شیپور استاش فضای گوش میانی را به گلو متصل می کند و فشار گوش میانی را با فشار خارجی متعادل می کند.

هنگامی که فشار منفی به فشار خارجی است ، پرده گوش به داخل کشیده می شود. هنگامی که فشار مثبت است، پرده گوش برداشته می شود. این دریچه معمولاً برای جلوگیری از ورود باکتری ها و ویروس ها به دهان و بینی و در نهایت به گوش میانی بسته می شود.

بستن دریچه لوله استاش همچنین از ورود اسید معده به گوش میانی جلوگیری می کند. اما وقتی اختلاف فشار هوا بین گوش میانی و بینی زیاد باشد ، این دریچه باز می شود (مانند زمانی که شما به بینی خود ضربه می زنید). این سوپاپ هنگام بلع ، صحبت و جویدن نیز باز می شود.

وقتی فشار هوا در دو طرف پرده گوش یکسان نباشد ، پرده گوش نمی تواند به راحتی ارتعاش کند و این می تواند منجر به مشکلات موقتی و ناراحتی در گوش شود. در این مورد ، فرد ممکن است شکایاتی داشته باشد که معمولاً عبارتند از: گرفتگی صدا در گوش ، کاهش شنوایی ، وزوز گوش ، عدم تعادل ، درد شدید متناوب ، احساس مایع در گوش ، درد مداوم (اگر انسداد به دلیل عفونت گوش باشد. ) .

این علائم که از چند ساعت تا چند ماه طول می کشد، معمولاً دائمی نیستند و متناوب هستند و می توانند به طور موقت با بلع، خارش یا جویدن برطرف شوند. هنگامی که لوله استاش باز نمی شود ، اختلاف فشار بین دو طرف پرده گوش ایجاد می شود که می تواند باعث احساس سیری در گوش شود.

درمان انسداد گوش ؛ دلیل ش چیه؟

4 علت انسداد گوش

1. گرفتگی شیپور استاش

انسداد لوله استاش یکی از علل احتمالی انسداد گوش است. لوله استاش لوله ای است که گوش میانی را به گلو متصل می کند. مخاط و مایع از طریق لوله از گوش به پشت گلو عبور کرده و در آنجا بلعیده می شود.

  با تشکر از رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ملی بانک رفاه اجتماعی

اما گاهی اوقات ، به جای پایین رفتن از گلو ، مایع و مخاط در گوش میانی گیر کرده و باعث انسداد گوش می شود. این بثورات معمولاً با عفونتی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا سینوزیت همراه است. رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی) نیز می تواند باعث انسداد لوله استاش شود.

سایر علائم عفونت یا آلرژی عبارتند از:

 • آبریزش بینی؛
 • سرفه کردن؛
 • عطسه کردن ؛
 • گلو درد.
تمیز کردن لوله استاش بسیار مهم است ، زیرا مایع احتباس شده می تواند باعث عفونت گوش شود. عفونت گوش زمانی رخ می دهد که یک باکتری یا عفونت ویروسی وارد گوش میانی شود.

شنا همچنین می تواند باعث عفونت گوش شود. این حالت زمانی رخ می دهد که آب بعد از شنا در گوش باقی بماند. این عفونت به عنوان گوش شناگر شناخته می شود زیرا در شناگران شایع تر است. این محیط مرطوب باعث رشد باکتری ها یا قارچ ها می شود. علائم عفونت گوش عبارتند از:

 • گوش درد؛
 • قرمز؛
 • ترشح مایعات ؛
 • تب

2. ارتفاع زیاد

برخی از افراد هنگام غواصی (نوعی غواصی که در آن غواص می تواند در زیر آب نفس بکشد) ، هنگام رانندگی در جاده های کوهستانی یا پرواز با هواپیما دچار افت شنوایی موقت می شوند. تغییر سریع فشار هوای خارج باعث این انسداد می شود.

لوله استاش مسئول برابری فشار در گوش میانی است. اما این لوله همیشه نمی تواند فشار را در ارتفاع بالاتر به درستی متعادل کند. در نتیجه ، تغییر فشار هوا در گوشه ها احساس می شود. گاهی اوقات گرفتگی گوش تنها عارضه جانبی تغییر قد است. اگر بیماری ارتفاع (بیماری ارتفاع) دارید، ممکن است سردرد، حالت تهوع یا تنگی نفس نیز داشته باشید.

درمان انسداد گوش ؛ دلیل ش چیه؟

3. جرم گوش

جرم گوش با تمیز کردن و جلوگیری از ورود خاک و زباله به گوش محافظت می کند. این توده معمولاً نرم است ، اما می تواند سفت شود و باعث گرفتگی گوش شود. اگر جرم گوش باعث انسداد گوش شود ، علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد گوش ؛
 • زنگ در گوشه ها؛
 • سرگیجه
  داروهای گیاهی برای درمان تاج سر

گاهی استفاده از گوش پاک کن ها برای تمیز کردن داخل گوش علت این انسداد است. گوشگیرها نباید داخل گوش قرار گیرند. این روش تمیز کردن می تواند جرم گوش را فشرده کرده ، در قسمتهای عمیق گوش جمع کرده و باعث انسداد شود.

4. نوروم آکوستیک (تومور عصب شنوایی)

نوروم آکوستیک یک تومور خوش خیم است که روی عصب جمجمه ای که مغز را به گوش داخلی متصل می کند ایجاد می شود. این تومورها معمولاً به آرامی رشد می کنند و کوچک هستند. با این حال، با افزایش سن، آنها می توانند به اعصاب گوش داخلی فشار وارد کنند. این می تواند باعث انسداد گوش ، کاهش شنوایی و زنگ در گوش شود.

برای درمان احتقان گوش چه کنیم؟

اگرچه وزوز گوش یک وضعیت آزاردهنده است ، اما معمولاً با داروهای خانگی قابل درمان است.

درمان گرفتگی گوش؛ دلیل ش چیه؟

1. از مانور والسالوا (تورم لب و بینی) استفاده کنید

این ترفند ساده به شما کمک می کند تا لوله استاش را باز کنید. برای این کار ، یک نفس عمیق بکشید و نوک بینی خود را با دو انگشت محکم نگه دارید. با دهان بسته ، سعی کنید به آرامی از طریق بینی خود بازدم کنید. این باید فشار کافی را برای رفع انسداد یا باز کردن گوشه اعمال کند. برای جلوگیری از آسیب به پرده گوش ، سعی کنید هوا را خیلی محکم نسوزانید. هنگامی که لوله استاش باز است ، بهتر است آدامس بجوید یا آب نبات سفت بخورید تا باز بماند.

2. بخار را استنشاق کنید

دوش آب گرم بگیرید و 10 تا 15 دقیقه در حمام بنشینید. بخار آب داغ به شل شدن مخاط در گوش کمک می کند. راه دیگر این است که یک حوله گرم کوچک در گوشه خود قرار دهید.

3. مایع باقی مانده را خارج کنید

انگشت اشاره را در گوش مورد نظر قرار دهید و با احتیاط بالا و پایین ببرید. این روش به حذف مایع جذب شده کمک می کند. پایین نگه داشتن سشوار در فاصله چند اینچی از گوش نیز می تواند به خشک شدن مایع گوش کمک کند.

4. از داروهای بدون نسخه استفاده کنید

داروهای بدون نسخه (OTC) می توانند انسداد گوش ناشی از تخلیه سینوس ، سرماخوردگی یا آلرژی را برطرف کنند. از داروهایی برای سینوس ها یا سرماخوردگی استفاده کنید که حاوی داروهای ضد تشنج یا آنتی هیستامین هستند. به یاد داشته باشید که دستورالعمل های روی برچسب دارو را به دقت دنبال کنید.

  هفته نوسانات بازار سهام

5. از قطره های گوش برای کمک استفاده کنید

کیت حذف جرم گوش (کیت حذف جرم گوش دبراکس یا مورین) می تواند جرم گوش را نرم کرده و باعث خارج شدن آن از گوش شود. همچنین می توانید 2 یا 3 قطره روغن معدنی گرم ، روغن بچه یا پراکسید هیدروژن را با استفاده از قطره چکان به گوش خود بریزید. پس از ریختن قطره ، سر خود را برای چند ثانیه کج نگه دارید تا قطره از گوشه شما خارج نشود و روی میزها تأثیر خوبی بگذارد.

درمان انسداد گوش؛ دلیل ش چیه؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نمی توانید از گرفتگی گوش با داروهای خانگی خلاص شوید ، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علت مشکل شما تجمع بیش از حد جرم گوش باشد، متخصص گوش، حلق و بینی ممکن است نیاز به شستشوی گوش داشته باشد. در این روش ، پزشک از ابزارهای خاصی برای ایجاد حالت مکش و جداسازی جرم از گوش استفاده می کند. اگر دچار انسداد شیپور استاش هستید، ممکن است داروهای زیر برای شما تجویز شود:

 • آنتی بیوتیک ها (عفونت گوش، عفونت سینوس)؛
 • داروهای ضد قارچی (گوش شناگر) ؛
 • آنتی هیستامین

گرفتگی گوش می تواند دردناک باشد، به خصوص اگر عفونت گوش داشته باشید. در این مورد ، می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه که پزشک تجویز کرده استفاده کنید ، از جمله:

 • ایبوپروفن (موترین) ؛
 • استامینوفن (تیلنول) ؛
 • ناپروکسن سدیم (Aleve).

از آنجا که نوروم آکوستیک یک تومور خوش خیم و غیر سرطانی است ، پزشک شما تنها در صورتی می تواند عمل جراحی را پیشنهاد کند که تومور بسیار بزرگ باشد یا بر شنوایی شما تأثیر بگذارد.

ادامه انسداد گوش

انسداد گوش معمولاً یک حالت موقتی است و اکثر مردم می توانند آن را با داروهای خانگی و داروهای بدون نسخه درمان کنند. اگر درد گوش بعد از امتحان داروهای مختلف خانگی همچنان ادامه داشت ، با پزشک خود تماس بگیرید ، به ویژه اگر با علائم دیگری مانند کاهش شنوایی ، زنگ در گوش یا گوش درد همراه باشد. ممکن است به قطره ها و دستورالعمل های قوی گوش یا اسکراب گوش نیاز داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید