درجه رهبران جهان؛ از جعل تا دکترای کوانتومی

حوزه پژوهشی سیاستمداران جهان برای عموم مردم سوال برانگیز است. در این گزارش نگاهی به سطح و حوزه آموزش برخی از آنها داشتیم.

انتظار می رود سیاستمداران در حوزه ای متناسب با موقعیت سیاسی خود آموزش ببینند، اما تا حد زیادی اینطور نیست. با نگاهی به اقتدار سیاستمداران برجسته جهان به این نتیجه می رسیم که اکثر این افراد تحصیلات سیاسی نامربوطی دارند. در ادامه با مدارک تحصیلی برخی از سیاستمداران مطرح جهان آشنا می شویم.

جو بایدن

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده – حقوق

بایدن در پنسیلوانیا و دلاور بزرگ شد. او در دانشگاه دلاور تحصیل کرد و سپس مدرک حقوق را از دانشگاه سیراکوز دریافت کرد. او در سال 1969 وکیل شد و در سال 1970 به عضویت شورای شهر دلاور انتخاب شد.

بایدن اولین بار در سال 1972 به عنوان سناتور از دلاور انتخاب شد و ششمین سناتور جوان تاریخ آمریکا شد. او شش بار مجدداً انتخاب شد و چهارمین سناتور ارشد سنای ایالات متحده بود که در سال 2009 معاون رئیس جمهور شد.

بوریس جانسون

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا – مطالعه متون کلاسیک

بوریس جانسون مدرک لیسانس متون کلاسیک را از کالج بالویل، آکسفورد دریافت کرد. در کالج بالویل، او با روزنامه نگاران آینده و همکاران سیاسی مانند دیوید کامرون، ویلیام هیگ، مایکل گوو، نیک بولز و جرمی هانت از برادران میلیبند ملاقات کرد. اد بالز و ایو کوپر از حزب کارگر.

او نتوانست مدرک درجه یک ادبیات کلاسیک را کسب کند. اما او موفق شد شبکه ای قوی از ارتباطات ایجاد کند که بعدها در روزنامه نگاری و سیاست برای او بسیار مفید بود.

امانوئل مکرون

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه – فلسفه

مکرون در دانشگاه غرب پاریس در رشته فلسفه تحصیل کرد و در سال 2004 از مدرسه ملی مدیریت فارغ التحصیل شد. او بازرس مالیاتی، مدیر ارشد مالی فرانسه شد و بعداً در Rothschild Bank & Partners، یک بانکدار سرمایه گذاری کرد.

  تکلیف سرمربی تیم ملی مشخص شد/ اسکوچیچ ثابت شد

وی که از سال 2006 تا 2009 عضو حزب سوسیالیست بود، در سال 2014 در کابینه دوم والاس به عنوان وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال فرانسه منصوب شد. مکرون با بریژیت تروینو که 24 سال از او بزرگتر است و معلم او در دبیرستان لا پروویدنس بود، ازدواج کرده است.

این زوج برای اولین بار زمانی که ماکرون 15 ساله بود و شاگرد تروین 39 ساله بود ملاقات کردند، اما زمانی که مکرون 17 ساله بود رسما ازدواج کردند.

والدین او ابتدا سعی کردند با فرستادن او به پاریس برای اتمام سال آخر مدرسه، این زوج را از هم جدا کنند، زیرا فکر می کردند جوانی او این رابطه را نامناسب کرده است، اما این زوج پس از فارغ التحصیلی در کنار هم ماندند و در سال 2007 ازدواج کردند.

آمگلا مرکل

صدراعظم آلمان آنگلا مرکل – فیزیک

آنگلا مرکل در مدرسه روسی آموخت و به خاطر دانش روسی و ریاضیات در دوران تحصیل جوایز متعددی را از آن خود کرد. او بهترین دانش آموز در رشته زبان و ریاضیات روسی است و با بهترین موفقیت از دبیرستان فارغ التحصیل شد و از سال 1973 تا 1978 در دانشگاه کارل مارکس لایپزیک در رشته فیزیک تحصیل کرد.

مرکل پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی خود به عنوان دستیار در دانشکده مهندسی دانشگاه خود پیشنهاد شد. مرکل از سال 1978 تا 1990 در موسسه مرکزی شیمی فیزیک آکادمی علوم برلین در منطقه آدلرتشوف برلین کار و تحصیل کرد.

او و همسرش ابتدا در منطقه میته برلین ساکن شدند و مرکل دستیار انجمن جوانان آزاد آلمان شد.

  انفجار در کابل نیوز سایت افکارنیوز

مرکل پس از دریافت دکترای خود در شیمی کوانتومی در سال 1986، به عنوان محقق مشغول به کار شد و چندین مقاله منتشر کرد. در این مدت او توانست در یک کنفرانس در آلمان غربی شرکت کند و همچنین چند هفته آموزش زبان در دونتسک، در جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین، شرکت کند.

رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه – اقتصاد

اردوغان در نوجوانی به مدرسه امام خطیب (حوزه علمیه، معادل دبیرستان ائمه و وعاظ) رفت. در دهه 1970 و 1980 فارغ التحصیلان این حوزه های علمیه فقط می توانستند در رشته الهیات عالی تحصیل کنند.

با این حال اردوغان ظاهراً از دانشگاه مرمره و دانشکده اقتصاد و علوم اداری فارغ التحصیل شده است. برای ثبت نام در این دانشگاه باید ثابت می کرد که مدرکی غیر از مدرک سمینار دارد. مخالفان اردوغان استدلال کرده اند که مدرک دانشگاهی او معتبر نیست و اردوغان را به جعل مدرک دانشگاهی متهم می کنند.

یکی از مهم ترین دلایل این امر سال تاسیس دانشگاه است که رجب طیب اردوغان از آن فارغ التحصیل شد. مدرک دانشگاهی وی در سال 1360 به ثبت رسید. دانشگاه مرمره در سال 1982 تاسیس شد.

بشار اسد

رئیس جمهور سوریه بشار اسد – چشم پزشکی

بشار اسد در سال 1965 در دمشق به دنیا آمد. پس از پایان دبیرستان، تحصیل پزشکی در دانشگاه دمشق را انتخاب کرد و در سال 1988 فارغ التحصیل شد و در یک بیمارستان نظامی مشغول به کار شد. اسد سپس در سال 1992 برای ادامه تحصیل عازم انگلستان شد و در سال 1994 مدرک چشم پزشکی گرفت. وی علاوه بر زبان عربی به زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی نیز مسلط است.

  چرا پروتئین بیش از حد برای بدن خطرناک است؟

ولادیمیر پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه – حقوق

پوتین در لنینگراد (سن پترزبورگ کنونی) به دنیا آمد و در دانشگاه دولتی لنینگراد در رشته حقوق تحصیل کرد و در سال 1975 فارغ التحصیل شد. پوتین به مدت 16 سال به عنوان افسر اطلاعات خارجی خدمت کرد. گ. ب کار کرد و به درجه سرهنگی رسید و در سال 1370 استعفا داد و فعالیت سیاسی را آغاز کرد.

او در سال 1996 برای پیوستن به دولت بوریس یلتسین به مسکو نقل مکان کرد. او قبل از اینکه در آگوست 1999 به نخست وزیری برسد، مدت کوتاهی به عنوان مدیر سرویس امنیت فدرال و دبیر شورای امنیت فعالیت می کرد. پس از استعفای یلتسین، پوتین به عنوان رئیس جمهور موقت انتخاب شد و کمتر از چهار ماه بعد به طور کامل برای نخست وزیری انتخاب شد.

شی جی پینگ

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین – مهندسی شیمی

شی جین پینگ، متولد 1953 در پکن، پسر شی جونگ شان، یکی از قدیمی ترین انقلابیون و بنیانگذاران حزب کمونیست است. پدرش از قهرمانان انقلاب و نسل اول رهبران کمونیست چین بود که سه بار توسط مائو سرنگون شد.

شی جین پینگ جوان، مانند بسیاری دیگر از «روشنفکران جوان» آن زمان، برای کار به روستا فرستاده شد.

او در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه شین هوا در پکن فارغ التحصیل شد. از سال 1998 تا 2002 در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی به تحصیل در تئوری مارکسیستی و آموزش ایدئولوژیک در «کار و حرفه» پرداخت و مجدداً دکترای حقوق را از دانشگاه شین هوا دریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید