داستان پسری که ناجی همسایه هایش شد

کوهنورد جوان ناجی شد تا 22 همسایه مجموعه ای در محدوده باغات زیتون اهواز را نسوزد. او برای نجات ساکنان ساختمانی که در دود و آتش فرو رفته بود خود را به آتش کشید. او با دیدن دود سیاه جان خود را برای نجات مردم گرفتار در آتش فدا کرد. میلاد مرید سادات نام دارد.

همان پسری که حالا نامش با قهرمان گره خورده است. او با بی ادبی زنگ نجات را به صدا درآورد و به جنگ آتش رفت. او یک ثانیه را تلف نمی کند. درنگ نکرد، درنگ نکرد، شجاعانه خود را در دود و آتش انداخت. در همان منطقه زیتون درس ایثار می دهد.

همه دیدند که او یک قربانی قهرمان است و مصمم به نجات ساکنان مجتمع است. میلاد مرید سادات، جوان اهوازی هنگام کار در کافه کوچک خود متوجه آتش سوزی در مجتمع آپارتمانی روبروی خیابان شد. دو نقطه سیاه از پنجره های ساختمان بلند شده بود، حادثه ای فاجعه بار برای ساکنان ساختمان.

میلاد که امروز می توان او را قهرمان نامید، از ماجرای آن روز می گوید: «وقتی دود سیاه را دیدم، از ابتدا می دانستم که پشت این دود غلیظ حتما آتش مهیبی وجود دارد. از داخل ساختمان دویدم. شعله ها شعله ور بود با دیدن شعله ها به سرعت به سمت ورودی مجتمع رفتم.

او در تلاش است تا ساکنان ساختمان را نجات دهد

مرد جوان ادامه داد: از در ورودی وارد ساختمان شدم و در اولین قدم شیر اصلی گاز را بستم. سپس از پله ها بالا رفتم و به طبقه اول رسیدم. از همان ابتدا دود تمام راهروها را پر کرد. نمی دانم چند طبقه بود که متوجه شدم یکی از سرنشینان در آسانسور است. من این امکان را فراهم کردم که آتش سوزی باعث خرابی آسانسور شود، بنابراین برای نجات افرادی که در آسانسور گرفتار شده بودند به طبقه پایین رفتم.

  سهمیه ارزی سفر کاهش یافت

پس از خروج سرنشینان آسانسور، میلاد شروع به اطلاع رسانی به سرنشینان از این اتفاق هولناک کرد.

میلاد می گوید: «از طبقه اول شروع کردم به در زدن و در زدن. محکم به در زدم تا به اهالی محل اخطار کنم. چند روزی است که شانه هایم درد می کند.

مرد جوان ادامه می دهد: «عده ای به تراس رسیده بودند و برخی دیگر از ترس در خانه پنهان شدند. به طبقه چهارم رفتم و تمام خانه ها را زدم. مردم یکی یکی از خانه خارج می شدند و من از آنها خواستم از پله ها فرار کنند. «طبقه چهارم آنقدر دود گرفته بود که دیگر نمی توانستم نفس بکشم.
مرگ را با چشمان خودم دیدم

میلاد می گوید: مرگ را در طبقه چهارم دیدم. پاهایم دیگر سالم نبود و احساس ضعف می کردم. چشمانم سیاه شده بود و نفسم به شماره افتاده بود. من یک کوهنورد هستم، بنابراین می دانستم که اگر سریعتر به سطوح پایین نروم، اکسیژن به مغزم نمی رسد و در عرض چند ثانیه هوشیاری خود را از دست نمی دهم. جایی برای ماندن نداشتم. «با همه سختی ها و سختی ها به طبقه سوم رسیدم.

او گفت: «آنجا هم پر از دود بود و نفسم واقعاً کمکی نمی کرد. باید فکر می کردم. نفسم را حبس کردم و با عجله به طبقات پایین رفتم. «نمی دانم چطور شد که ناگهان چشمانم را باز کردم و متوجه شدم دودم تمام شده است.

به صحنه برگردید

میلاد جان بسیاری را نجات داد و خوش شانس بود که جان سالم به در برد، اما این پایان قربانیان میلاد نبود و او به صحنه بازگشت.

  سس مارینارا ؛ سس ایتالیایی خوشمزه با طعم گوجه فرنگی

این جوان فداکار اهوازی ادامه داد: صورتم را با آب شستم. چشمانم را با شیر شستم و وقتی زنده شدم با حضور آتش نشانان وارد ساختمان شدیم. من به انتقال شیلنگ های آتش نشانی به ساختمان یا راه اندازی توربین های مکش کمک کردم. «اگرچه هنوز می‌توانستیم دود را در ساختمان ببینیم، اما دوباره وارد ساختمان شدم و به آتش نشانان کمک کردم.

نجات 22 نفر

چند روزی از آن ماجرای هولناک می گذرد، میلاد هر بار که این روزها در کافه کوچکی که راه انداخته کار می کند و با کوهنوردان و ورزشکاران همنشینی می کند، نگاهی به ساختمانی که در صحنه است می اندازد و با رضایت روی لبانش لبخند می زند.

وی گفت: امشب با قدرتی که خداوند به من داد، 22 نفر را که در ساختمان گرفتار شده بودند، نجات دادم. خوشحالم که توانستم همسایه های ساختمان مقابلم را نجات دهم».
ارزیابی حاکم فرشته نجات

ماجرای مرگ میلاد تا جایی پیش رفت که مسعود فلاحی استاندار اهواز از وی تشکر کرد.

مسعود فلاحی در این دیدار با بیان اینکه میلاد برادر زاده شهید محمدرضا مرید السادات از شهدای دوران دفاع مقدس بود، گفت: این شهید والامقام در سال 1380 به عنوان یکی از شهدای مدافع حرم به سر می برد. آنها چنین کودک قهرمانی را تربیت می کنند که جان خود را به خطر می اندازد و آن را به آتش می کشد و جان همشهریان خود را نجات می دهد.

وی از اقدامات شجاعانه میلاد مرید السادات جوان اهوازی به عنوان آتش نشان افتخاری در آتش سوزی مجتمع منطقه زیتون کارمندی تقدیر کرد و ادامه داد: »

  دستگیری اراذل و اوباش جنوب تهران

استاندار اهواز گفت: تا زمانی که این فکر، روحیه، جوانان و خانواده ها را داریم، نمی توانند به کشور ما آسیبی وارد کنند. امید رهبر معظم انقلاب به این جوانان است.

در پایان استاندار اهواز با اهدای لوح از اقدامات شجاعانه و دلاورانه وی تقدیر کرد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید