داستان انیشتین که از هیتلر پنهان شده است

در طول جنگ جهانی اول، اینشتین پس از فرار از دست نازی ها، به مدت سه هفته مخفیانه در یک کلبه چوبی زندگی کرد.

کتاب جدیدی که در بریتانیا منتشر شده است نشان می دهد که آلبرت انیشتین پس از فرار از هیتلر و قبل از عزیمت به ایالات متحده در یک کلبه چوبی مخفی شده و به مکانی دورافتاده در انگلستان فرار کرده است.

در سال 1933، انیشتین پس از فرار از آزار و اذیت نازی ها توسط یهودیان بریتانیا در طول جنگ جهانی اول، به روگتون هیث، نزدیک کرومر نورفولک در شرق آنگلیا پناه برد و به مدت سه هفته مخفیانه در این کلبه چوبی زندگی کرد.

انیشتین پنهان شده است
نویسنده این کتاب جدید، استوارت مک لارن، فاش کرده است که اینشتین پناهنده شده است. مک لارن اضافه کرد که در سال 1933، هیتلر در آلمان، کشوری که انیشتین در آن متولد شد، به قدرت رسید. بنابراین زندگی در آلمان برای او بسیار خطرناک بود و باید خانه دیگری پیدا می کرد.

کلبه چوبی متعلق به کیست؟

در واقع انیشتین این مدت را در کلبه چوبی یکی از اعضای محافظه کار پارلمان بریتانیا به نام لاکر لامپسو گذراند، جایی که او و خانواده اش در تابستان در آنجا زندگی می کردند. اما تصور می شد اقامت در خانه ای با منظره دریا پس از تهدید به مرگ برای یک فیزیکدان مشهور خطرناک است و افراد محلی مسلح از خانه محافظت می کردند.

انیشتین در این ویلا به کار خود ادامه داد و بعدها هنرمندی به نام جیکوب اپشتاین برای ساخت مجسمه معروف خود به آنجا رفت.

  علی کریمی هم از ایران رفت!

انیشتین پنهان شده است
اطلاعات کتاب نیز نشان می دهد که انیشتین در این پناهگاه تجملات زیادی از جمله پیانو و ویولن داشته است. برای این نابغه دنیا خدمتکار و آشپزی برای تهیه غذا و گرامافون و همچنین گله بز برای تهیه شیر آورد که البته انیشتین آن را به شیر گاو ترجیح داد.

دانشمند بزرگ و برنده جایزه نوبل در سال 1921 پس از اقامت در این اردوگاه مخفی و اقامت در آنجا تا پایان عمر به دنبال پناهندگی عازم آمریکا شد. لوح یادبود اقامت انیشتین در نورفولک در سال 2005 رونمایی شد.

انیشتین پنهان شده است

دیدگاهتان را بنویسید