خواندن کتاب با صدای بلند چه فوایدی دارد؟

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که خواندن کتاب برای کودکان خردسال مهارت های زبانی و سواد آنها را تقویت می کند، اما قصه گویی برای کودکان بزرگتر نیز مفید است.

محققان ایتالیایی گزارش دادند که خواندن روزانه یک ساعت کتاب در مدرسه برای کودکان 6 تا 12 ساله می تواند هوش آنها را افزایش دهد.

امانوئل کاستانو، سرپرست تیم تحقیقاتی در دانشگاه ترنتو در ایتالیا گفت: این آزمایش در 32 مدرسه ابتدایی در ایتالیا انجام شد و کودکان معمولاً حدود 6 ساعت مطالعه می کنند.

در گروه مداخله معلم هر روز یک ساعت داستان های تخیلی متناسب با سن خود را با صدای بلند برای دانش آموزان می خواند. گروه کنترل به فعالیت های منظم خود ادامه داد. این مطالعه شامل 626 کودک بود.

در ابتدا و دوباره بعد از چهار ماه، کودکان با دو معیار استاندارد مورد آزمایش قرار گرفتند: مقیاس هوش کودکان وکسلر (WISC-IV) و مقیاس سیستم ارزیابی شناختی (CAS 2).

WISC-IV آنچه کودکان در مورد کلمات، درک، شباهت ها، اطلاعات و استدلال در مورد کلمات می دانند را ارزیابی می کند. CAS 2 “مهارت های فکری” را به عنوان توجه و پردازش در نظر می گیرد.

کاستانو گفت: «ما مشاهده کردیم که کودکانی که یک ساعت در روز کتاب می‌خوانند، با استفاده از مهارت‌های فکری، معیارهای هوشی را افزایش می‌دهند.

منبع: ایسکانیوز

  نمایشگاه آثار دوره شانزدهم در حراج تهران

دیدگاهتان را بنویسید