خواص شیر بز برای درمان بیماری ها

شیر بز نوشیدنی است که مواد مغذی خوبی دارد و ارزش غذایی بالایی دارد اما مصرف شیر بز برای سلامت و زیبایی بدن بسیار مفید است.

شیر بز کم کم در سراسر جهان محبوبیت پیدا می کند. این شیر فواید زیادی دارد و سرشار از مواد مغذی است. حتی افرادی که به فاکتور شیر حساسیت دارند نیز می توانند این شیر را مصرف کنند، این شیر به راحتی و بدون مشکل تجزیه می شود.

شیر بز چه خواصی دارد؟

شیر بز به دلیل طعم و فوایدی که دارد یکی از پرمصرف ترین شیرهای دنیاست. اما از نظر در دسترس بودن، بزها فقط شیر دنیا را تامین می کنند. شیر بز ارزان تر است موارد زیر نیازی به همگن شدن ندارند. این یک غذای ایده آل است که سرشار از مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی است. شیر بز بیشتر از شیر گاو در سرتاسر جهان محبوبیت دارد.

ارزش غذایی شیر بز

شیر بز به دلیل فواید قابل توجهی که دارد در سال های اخیر بسیار محبوب شده است. این شیر سرشار از مواد مغذی و حاوی کربوهیدرات، پروتئین و سدیم و … است. شیر بز همچنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم، مس و روی است. همچنین حاوی ویتامین هایی مانند A، B و C می باشد، طبیعت شیر ​​بز از نظر طب سنتی سرد است.

شیر بز مواد افزودنی کمتری نسبت به شیر گاو دارد. شیر از موجودات زنده تولید می شود، سبک زندگی، کیفیت زندگی، کیفیت خوراک و شرایط زندگی و استرس محیطی تاثیر زیادی بر کیفیت شیر ​​دارد.

محتوای چربی شیر بز و شیر گاو مشابه است، اما در شیر بز مولکول های چربی شیر بز کوچکتر از مولکول های چربی شیر گاو است و بنابراین هضم آن آسان تر است.

عزیز شدن

هنگامی که شیر بز به معده شما می رسد، شیر بز حالت پوسته پوسته ای پیدا می کند که نرم تر از پوست شیر ​​گاو است. ده درصد شیر گاو کشک است، در حالی که شیر بز فقط دو درصد کشک است. این به بدن کمک می کند تا آن را با تحریک کمتری نسبت به شیر گاو هضم کند.

شیر بز بیشتر شبیه شیر مادر است

خواص شیر بز بسیار شبیه به خواص شیر مادر است. شیر بز حاوی مقدار زیادی الیگوساکارید موجود در شیر مادر است.

شیر بز برای عدم تحمل لاکتوز مناسب است

شیر بز مقدار کمی قند شیر یا لاکتوز دارد. شیر بز یک انتخاب قابل اعتماد است زیرا برخی از افراد عدم تحمل لاکتوز دارند یا در هضم شیر گاو مشکل دارند.

شیر بز سرشار از کازئین است

شیر بز اغلب حاوی کازئین A2 (پروتئین شیر) است که حتی با شیر زنان شیرده قابل مقایسه است. این نوع کازئین باعث بیماری های التهابی مانند کولیت، سندرم روده تحریک پذیر نمی شود. حتی یک مطالعه نشان داد که وقتی نوزادان با شیر بز، که اولین پروتئین پس از شیردهی است، تغذیه می‌شوند، حساسیت کمتری نسبت به شیر گاو دارند.

شیر بز برای جلوگیری از تصلب شرایین

شیر بز به پیشگیری از تصلب شرایین کمک می کند. این به دلیل محتوای محدود آنزیم گزانتین اکسیداز است. تصور می شود این آنزیم زمانی که خون وارد رگ های خونی می شود باعث مشکلات قلبی می شود. شیر بز دارای مقدار بسیار کمی از این آنزیم است و بنابراین می تواند از تصلب شرایین جلوگیری کند.

  بیرانوند اشاره می کند که پورعلی گنجی در حال فارسی شدن است

شیر بز برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک

همانطور که گفته شد شیر بز نسبت به شیر گاو حساسیت کمتری دارد. شیر گاو عامل اصلی آلرژی در کودکان است که می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. زیرا حدود 20 ماده حساسیت زا در آن باعث واکنش های آلرژیک می شود.

شیر بز سرشار از کلسیم است

مردم اغلب فکر می کنند که شیر گاو سالم ترین و سرشار از کلسیم است. اما زمانی که شیر بز جایگزین شیر گاو می شود، لازم نیست نگران کلسیم باشید. در قسمت Wet Health اشاره کردیم که شیر بز حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به شیر گاو است، حدود 33 درصد از مواد معدنی شما را تامین می کند، اما شیر گاو تنها 28 درصد آنها را تامین می کند.

سموم و هورمون کمتر

شیر بز حاوی سموم و هورمون های کمتری نسبت به شیر گاو است. شیر گاو حاوی هورمون‌های رشد گاو است، به‌ویژه هورمونی که تولید غیرطبیعی شیر گاو را افزایش می‌دهد، اما شیر بز فاقد چنین هورمون‌هایی است. بنابراین شیر بز نه تنها مغذی تر است، بلکه سموم کمتری نیز دارد.

شیر بز حاوی اسیدهای چرب متعادل است

شیر بز همچنین حاوی اسیدهای چرب متعادل است. (حدود 30 تا 35 درصد نسبت به شیر گاو که حدود 15 تا 20 درصد است). این اسیدهای چرب انرژی را افزایش می دهند و به عنوان چربی در بدن ذخیره نمی شوند. این اسیدهای چرب به کاهش کلسترول و درمان بیماری هایی مانند اختلالات روده و بیماری عروق کرونر قلب کمک می کنند. اسیدهای چرب موجود در شیر امگا 6 هستند که برای بدن ضروری هستند.

شیر بز یک عامل متابولیک خوب است

شیر بز یک عامل متابولیک خوب است که می تواند مس و آهن را نیز تجزیه کند. برای افرادی که مشکلات گوارشی و یبوست دارند، این افراد می توانند از مصرف شیر بز بهره زیادی ببرند. شیر بز همچنین به تسکین نفخ شکم که معمولاً افراد تجربه می کنند کمک می کند.

شیر بز برای کاهش کلسترول بد

شیر بز باعث کاهش کلسترول بد خون و افزایش سطح کلسترول خوب در بدن انسان می شود. این شیرها دارای خواص تسکین دهنده ای مانند روغن زیتون هستند که در کنترل کلسترول بالا موثر هستند.

شیر بز

شیر بز پوست را مرطوب می کند

تری گلیسیرید و اسیدهای چرب موجود در شیر بز نه تنها به شما کمک می کند تا به راحتی از بدن خود عبور کنید، بلکه ظاهر شما را نیز بهبود می بخشد.

کیفیت مرطوب کنندگی شیر بز، پوست را به نرمی پوست نوزاد حفظ می کند. شیر بز حاوی سطوح بالایی از ویتامین A است که می تواند به مبارزه با آکنه، بهبود چهره و بهبود سلامت کلی پوست شما کمک کند. خانم ها می توانند از آن به عنوان بهترین درمان خانگی برای آکنه و جوش استفاده کنند.

اسید لاکتیک موجود در شیر می تواند با از بین بردن سلول های مرده پوست شما را درخشان کند. زیرا PH شیر بز با pH بدن انسان یکسان است. به راحتی توسط پوست جذب می شود و به از بین بردن باکتری های پوستی که پوست را سالم نگه می دارند کمک می کند.

  30 هدف برای رشد شخصی در سال جدید

شیر بز برای جلوگیری از کم خونی

محققان می گویند شیر بز باید به طور منظم در افراد مبتلا به کم خونی و پوکی استخوان مصرف شود. مطالعات نشان می دهد که مواد مغذی موجود در شیر بز از جمله کلسیم، آهن، منیزیم و فسفر در مقایسه با شیر گاو به راحتی جذب می شوند.

با توجه به نیاز واقعی بدن به این مواد معدنی، شیر بز برای درمان کمبودهای مواد مغذی مانند تحلیل استخوان بسیار امیدوارکننده است.

مصرف منظم شیر بز به بدن کمک می کند تا توانایی خود را در استفاده از آهن افزایش دهد. شیر بز همچنین به افزایش تولید هموگلوبین کمک می کند که به طور طبیعی به درمان پوکی استخوان و کم خونی کمک می کند.

سطوح بالای روی و سلنیوم نیز به پیشگیری از بیماری های عصبی کمک می کند. شیر بز جذب آهن در خون را افزایش می دهد و تداخل بین کلسیم و آهن را کاهش می دهد که باعث می شود بدن آهن کمتری جذب کند.

افزایش خواص درمانی

شیر بز خواص درمانی مشابه روغن زیتون دارد و استفاده منظم از آن به عنوان یک درمان خانگی برای کم خونی، کمبود منیزیم، اگزما و آکنه توصیه می شود.

شیر بز برای ساختن استخوان های سالم

هر نوع شیری سرشار از کلسیم است و هیچ استثنایی برای شیر بز وجود ندارد. علاوه بر این، شیر بز در مقایسه با شیر گاو، بدون عوارض جانبی، مقدار قابل مقایسه ای کلسیم به شما می دهد. اطمینان حاصل کنید که رسوبات کلسیم همیشه متراکم و پایدار هستند که به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

شیر بز برای کاهش درد در آرتروز، روماتیسم و ​​بیماری های مفصلی

اگر شیر بز تازه با انجیر سیاه تازه مصرف شود می تواند در کاهش درد آرتروز، روماتیسم و ​​بیماری های مفاصل تاثیر بسزایی داشته باشد. حتی اگر مردم به پودر شیر بز یا انجیر سیاه خشک دسترسی داشته باشند، می توانند با افزودن آب به شیر یا خیساندن انجیر در آب از خواص درمانی این غذای شفابخش بهره ببرند.

شیر بز برای محافظت از قلب

مواد مغذی موجود در شیر بز مانند اسیدهای چرب تقریباً دو برابر شیر گاو است، به این معنی که اگر شیر بز مصرف کنیم، تعادل کلسترول بدن ما در سطح سالمی خواهد بود. با تنظیم اسیدهای چرب ضروری در بدن می توانیم از تصلب شرایین، سکته مغزی، حمله قلبی و سایر مشکلات عروق کرونر جلوگیری کنیم. سطوح بالای پتاسیم در شیر بز به کاهش فشار خون کمک می کند. از آنجایی که پتاسیم گشادکننده و شل کننده رگ های خونی است، استرس را در سیستم قلبی عروقی تسکین می دهد.

شیر بز برای افزایش ایمنی

شیر گاو حاوی مقدار کمی سلنیوم است، اما شیر بز حاوی مقدار قابل توجهی سلنیوم است. این عنصر کمیاب کلید مهمی برای عملکرد سیستم ایمنی است و از ما در برابر بیماری و عفونت محافظت می کند.

  راز طول عمر ژاپنی ها خوردن برنج است

شیر بز برای رشد و نمو

شیر بز منبع بسیار غنی پروتئین است که بخش اساسی رشد و نمو است، پروتئین ها بخش های مختلف سلول ها، بافت ها، ماهیچه ها و استخوان ها را می سازند. با اطمینان از جریان ثابت پروتئین، از فرآیندهای متابولیک خود محافظت می کنیم و رشد و سلامت کلی بدن را تحریک می کنیم.

شیر بز برای کاهش وزن

شیر بز اسیدهای چرب بیشتری نسبت به شیر گاو دارد که کمترین میزان چربی بد را دارد، به این معنی که می‌تواند به کاهش وزن بدون اتکا به نیازهای تغذیه‌ای خود کمک کند.

شیر بز برای تقویت سلامت مغز

مطالعات نشان می دهد که چربی موجود در شیر بز می تواند اضطراب را کاهش دهد. شیر بز حاوی ترکیبی از اسید لینولئیک است که بر رشد مغز تاثیر می گذارد. تغذیه و بازسازی سیستم عصبی بدن از دیگر فواید مصرف شیر بز است. جالب است بدانید گاندی پس از مدت ها اعتصاب غذا با مصرف شیر خام بز سلامتی خود را به دست آورد.

در دوران بارداری می تواند خوب باشد

اطلاعات محدودی در مورد مفید بودن شیر بز در دوران بارداری وجود دارد. ما همچنین نمی دانیم که آیا این شیر برای کودکان و نوزادان مفید است یا خیر. بنابراین با پزشک خود مشورت کنید و مصرف فقط شیر پاستوریزه و نه شیر خام را فراموش نکنید!

شیر بز برای تنظیم سطح pH بدن

شیر بز یک پایه قلیایی است و عمدتاً به سطح pH شیر مادر مربوط می شود، بنابراین می تواند سطح pH بدن را تنظیم کند.

شیر بز برای مشکلات تنفسی کمتر

چه بخواهید چه نخواهید، شیر گاو عسل بیشتری تولید می کند و این اغلب منجر به مشکلات تنفسی می شود که همیشه مورد بحث است، اما نشان داده شده است که این شیر مخاط تولید شده در بدن را غلیظ می کند و باعث آبریزش بینی و سرفه می شود.

مولکول های چربی موجود در شیر گاو بزرگتر هستند که ممکن است ارتباط بین آن و مشکلات تنفسی را توضیح دهد. مولکول های چربی در شیر بز به طور مداوم کوچکتر می شوند و زمان کمتری برای سفت شدن و ظاهر شدن آبریزش بینی و سرفه باقی می گذارند.

عوارض جانبی و حساسیت به شیر بز

همه چیز در این دنیا عواقب خوب و بد دارد. شیر بز نیز دارای معایبی است. دادن شیر بز بلافاصله پس از شیر گرفتن توصیه نمی شود. با بزرگتر شدن کودکان، مواد مغذی موجود در شیر بز بهتر می شود. عاقلانه است که با شیر گاو شروع کنید.

چرا شیر بز به آن اندازه رایج نیست شیر ​​بز می تواند گرانتر از شیر گاو باشد. شیر بز خام، که برای شما بهترین است، به سختی در فروشگاه ها پیدا می شود. طعم و بوی آن برای همه خوشایند نیست، به خصوص برای افرادی که با بوی شیر گاو بزرگ شده اند. مصرف زیاد شیر بز توصیه نمی شود.

ایسکانیوز

دیدگاهتان را بنویسید