خواب به پاکسازی مغز کمک می کند

هیچ درمان شناخته شده ای برای اسکلروز جانبی آمیوتروفیک وجود ندارد و محققان می خواستند تعیین کنند که آیا اختلال در سیستم گلایفوسیت بدن که مواد زائد را از مغز خارج می کند، می تواند با شروع این بیماری مرتبط باشد یا خیر.

بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا بیماری Le Gohrig یک بیماری نورون های حرکتی است که باعث آسیب های پیشرونده و جبران ناپذیری به سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و سیستم عصبی محیطی می شود.

به گفته محققان، بدن ما بر زنجیره‌های طولانی پروتئین‌ها متکی است که هر کدام از اسیدهای آمینه تشکیل شده‌اند که برای انجام وظایف خاصی مانند ساخت آنتی‌بادی برای مبارزه با عفونت، حفظ سلول‌ها یا مولکول‌ها تنظیم شده‌اند.

وقتی همه چیز خوب پیش نمی رود، بدن می تواند پروتئین های تاشو اشتباهی را بسازد. این سیستم گلایفوسیت است که این نوع مواد زائد را از مغز خارج می کند و بیشتر در هنگام خواب کار می کند.

محققان آزمایش‌هایی را روی موش‌های مبتلا به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و زمانی که به موش‌ها غذای حاوی آنتی‌بیوتیک داده شد، انجام دادند. پروتئین افراد را خنثی می کند، آنها به طور طبیعی پیر می شوند.

اما وقتی موش‌ها بدون آنتی‌بیوتیک تغذیه نمی‌شوند و پروتئین‌های انسانی اصلاح‌شده انباشته می‌شوند، موش‌ها علائم کلاسیک اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، از جمله اختلالات عضلانی پیشرونده و آتروفی مغز را نشان می‌دهند.

در مرحله بعدی، محققان از MRI ​​برای بررسی مغز موش‌ها استفاده کردند و دریافتند که در موش‌هایی که پروتئین انسانی آن‌ها پنهان نبود، پاکسازی گلایفوسیت به طور قابل‌توجهی مؤثرتر از موش‌هایی بود که از نظر ژنتیکی اصلاح نشده بودند.

  حضور شرکت نفت ایرانول در پنجمین نمایشگاه زنجیره ارزش صنعت لاستیک

خواب به پاکسازی مغز کمک می کند

به گفته محققان سایر عوامل موثر بر پاکسازی گلایفوسیت به شرح زیر است:

مصرف اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی های دریایی.

مصرف متوسط ​​الکل (دوزهای بالای الکل اثر معکوس دارد).

ورزش کنید و به یک طرف دراز بکشید

مجموعه ای از مطالعات روی موش ها نشان داده است که خوابیدن به پهلو می تواند عملکرد پاکسازی مغز را افزایش دهد.

دیوید رایت، نویسنده این مطالعه گفت: دلایل این امر هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما احتمالاً به اثرات گرانش، فشرده سازی و کشش بافت مربوط می شود.

دیدگاهتان را بنویسید