خطر سیل جهانی

فرادید| گرم شدن کره زمین تأثیر مخربی بر ذوب شدن یخ های قطبی دارد. تنها در دهه گذشته، 3.5 تریلیون تن یخ از سطح جزیره گرینلند ذوب شده و به اقیانوس سرازیر شده است.

این مقدار یخ ذوب شده برای زیر آب رفتن کل بریتانیا تا عمق 15 متری یا غرق شدن کل نیویورک تا ارتفاع 4500 متری کافی است.

به گزارش فرادید; این مطالعه جدید که توسط دانشگاه لیدز رهبری می‌شود، اولین مطالعه‌ای است که از داده‌های ماهواره‌ای برای شناسایی این پدیده (معروف به ریزش صفحات یخی) از فضا استفاده می‌کند.

این یافته ها که در Nature Communications منتشر شده است، نشان می دهد که رواناب ذوب گرینلند طی چهار دهه گذشته 21 درصد افزایش یافته و از تابستان تا تابستان 60 درصد نامنظم تر شده است.

ذوب انبوه یخ های گرینلند نشان دهنده خطر سیل جهانی است

دکتر توماس اسلیتر، نویسنده اصلی و محقق در مرکز مشاهدات قطبی و مدل‌سازی در دانشگاه لیدز می‌گوید.

همانطور که در سایر نقاط جهان دیده ایم، گرینلند نیز در برابر رویدادهای شدید جوی در حال رشد آسیب پذیر است.

با گرم شدن آب و هوا، انتظار ذوب بیشتر در گرینلند منطقی است – مشاهداتی مانند این گام مهمی در کمک به ما برای بهبود مدل‌های آب و هوا و پیش‌بینی بهتر رویدادهای قرن حاضر است.

این مطالعه که توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) به عنوان بخشی از مطالعه امکان سنجی تعادل سطح قطبی تامین شده است، از اندازه گیری های ماموریت ESA CryoSat-2 استفاده می کند.

این مطالعه نشان می دهد که طی دهه گذشته (2011 تا 2020)، افزایش رواناب از گرینلند، سطح دریاهای جهان را یک سانتی متر بالا برده است. یک سوم از این مقیاس تنها در دو تابستان گرم (2012 و 2019) رخ داد، زمانی که هوای گرم منجر به رکورد ذوب یخ‌هایی شد که برای 40 سال مشاهده نشده بود.

  ما برای هدف بزرگتری به ژاپن آمدیم

افزایش سطح آب دریاها به دلیل ذوب شدن یخ خطر سیل را برای جوامع ساحلی در سراسر جهان افزایش می دهد و اکوسیستم های دریایی در اقیانوس منجمد شمالی را که جوامع محلی برای تامین غذا به آن متکی هستند، مختل می کند.

همچنین می تواند الگوهای گردش اقیانوس و جو را تغییر دهد که بر شرایط آب و هوایی اطراف سیاره تأثیر می گذارد.

ذوب انبوه یخ ها در گرینلند نشان دهنده خطر سیل جهانی است

رواناب آب گرینلند در دهه گذشته به طور متوسط ​​357 میلیارد تن در سال بود که در سال 2012 به حداکثر 527 میلیارد تن یخ در حال ذوب رسید، زمانی که تغییرات در الگوهای آب و هوایی باعث هوای غیرعادی گرم در اکثر صفحات شد. این بیش از دو برابر حداقل خروجی 247 میلیارد تنی در سال 2017 است.

این تغییرات به دلیل رویدادهای شدید آب و هوایی مانند امواج گرما است که افزایش یافته و اکنون دلیل اصلی از بین رفتن یخ از گرینلند به دلیل روانی است که تولید می کنند.

با این حال، دلایلی برای خوش بین بودن وجود دارد. ما می دانیم که تعیین و دستیابی به اهداف قابل توجه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می تواند تلفات یخ در گرینلند را تا سه برابر کاهش دهد و هنوز زمان وجود دارد.

این اولین مشاهدات جریان‌های آبی گرینلند از فضا همچنین می‌تواند برای شبیه‌سازی الگوهای آب و هوایی ذوب یخ‌ها مورد استفاده قرار گیرد، که به نوبه خود می‌تواند پیش‌بینی بهتری از میزان افزایش سطح دریاهای جهانی گرینلند در آینده فراهم کند، زیرا رویدادهای آبی رایج‌تر می‌شوند. و هوای شدید را فراهم می کند.

  10 راه برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ

تخمین های مدل نشان می دهد که ورقه یخی گرینلند تا سال 2100 نقشی در افزایش سطح آب دریاها بین 3 تا 23 سانتی متر خواهد داشت.

ذوب انبوه یخ ها در گرینلند نشان دهنده خطر سیل جهانی است

این پیش‌بینی طیف گسترده‌ای دارد، تا حدی به دلیل عدم قطعیت مرتبط با شبیه‌سازی فرآیندهای پیچیده ذوب یخ، از جمله موارد مرتبط با آب و هوای شدید. اگر آنها را مدل کنیم، این به ما امکان می دهد تا تخمین های خود را برای افزایش سطح آب در آینده اصلاح کنیم.

در نهایت، این مطالعه نشان می‌دهد که ماهواره‌ها می‌توانند تخمین‌های فوری از ذوب یخ در تابستان ارائه دهند، که از تلاش‌ها برای گسترش ظرفیت انرژی آبی گرینلند و جاه‌طلبی اروپا برای پرتاب ماموریت CRISTAL برای جایگزینی Cryosat-2 حمایت می‌کند.

از زمان پرتاب ماهواره CryoSat ESA در بیش از 11 سال پیش، اطلاعات زیادی در مورد مناطق قطبی که به سرعت در حال تغییر هستند جمع آوری کرده است.

این ماهواره برجسته همچنان کلید تحقیق و حقایق غیرقابل انکار است، مانند اکتشافات رواناب مذاب، که حیاتی هستند. اطلاعاتی که در تصمیم گیری در مورد سلامت سیاره ما بسیار مهم است.

با نگاهی بیشتر به آینده، ماموریت گسترش CRISTAL Guardian Copernicus به ما اطمینان می دهد که یخ آسیب پذیر زمین برای دهه های آینده تحت نظر قرار خواهد گرفت. در همین حال، مهم است که CryoSat تا زمانی که ممکن است در مدار بماند تا شکاف را از قبل کاهش دهد. ماموریت های جدید کوپرنیک در حال کار هستند.

منبع: ScienceDaily

دیدگاهتان را بنویسید