خشکسالی و مشکل نان

440578 718 خبر مرکزی

مهدی زارع| اکثر کشورهای خاورمیانه با ناامنی غذایی دست و پنجه نرم می کنند. تغییرات آب و هوایی با خشکسالی های منظم و متناوب که زیرساخت های کشاورزی و محصولات کشاورزی را از بین می برد، این مشکل را تشدید کرده است. همه‌گیری کووید-19، همراه با تحریم‌ها، اقتصاد را بیشتر ناراحت کرد.

بر اساس اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور از ابتدای سال آبی 1399-1399 میزان بارندگی ها نسبت به میانگین بلندمدت 41 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 53 درصد کاهش داشته است. آمارهای موجود از سال آبی 1401-1400 تاکنون نشان می دهد که میزان بارندگی ها حتی نسبت به سال آبی گذشته نیز کمتر بوده است.

در پنج سال 1400-1405 میانگین بارندگی 75 درصد کمتر از حد نرمال و میانگین دما بین 50 تا 75 درصد بیشتر از میانگین بلندمدت بوده است. تغییر اقلیم واقعیتی است که با افزایش بیش از 2 یا 6 درجه سانتیگراد دما نمی توان آن را نادیده گرفت، بلایای طبیعی مانند سیل، خشکسالی و طوفان های شدید از پیامدهای اصلی تغییرات اقلیمی خواهند بود که هم اکنون این خطرات را افزایش می دهند. می بینیم.

در نتیجه تغییرات آب و هوایی، کمبود آب و غذا، بیماری های منتقله از طریق آب، مرگ و میر در اثر سرما یا گرما وجود دارد. در سال 1240، 1861 میلادی، در زمان ناصرالدین شاه قاجار، شورش بزرگ نان یکی از اولین بحران های اجتماعی بود که در نتیجه سیاست های اشتباه شاه قاجار به وجود آمد.

خشکسالی و به دنبال آن قحطی نان و متعاقب آن انباشت غله و آذوقه توسط حاکمان و ثروتمندان و فروش آن به مردم به قیمت های غیر قابل قبول، بحران را تشدید کرد. نانوایی ها بیش از حد شلوغ و نان کمیاب بود تا اینکه یک جنبش گسترده زنان برای مقابله با بحران پدید آمد.

چند هزار زن در اعتراضی دسته جمعی راه ناصرالدین شاه را که از شکار باز می گشت، بستند و او را به توجه به مصیبت مردم فراخواندند.

  اخاذی و قتل یک مهندس جوان به عنوان تهدیدی برای همسرش

در این میان، کامران میرزا، نایب السلطنه ای که گندم درو می کرد، توسط زنان تنبیه شد. شاه با دیدن ازدحام زنان شوکه شد و به محمود خان نوری، کلانتری تهران دستور داد تا به گائله پایان دهد. به این ترتیب ماموران پلیس به زنان حمله کردند. بخش مهمی از اعتراضات شهر در دوران حکومت مظفرالدین شاه، شورش نان بود. در سالهای 1277-1898 اولین خشکسالی دوران مسافری رخ داد.

قیمت گندم به ده دوازده تن رسید. خشکسالی ادامه یافت و منجر به واردات گندم به ایران شد. این گندم از روسیه به ایران منتقل شد.

در سال 1900، 1279 قحطی و خشکسالی در اکثر نقاط کشور رخ داد. گرسنگی به میزان گرانی، در برخی استان ها گندم گندم 30 تن، جو 20 تن. مورخان این وقایع را آغاز مهم نهضت مشروطیت شش سال بعد می دانند.

حاج محمدجعفر حنصاری معاون شهردار این شهر در جریان ناآرامی های اصفهان در 15 اردیبهشت 90 به دلیل کمبود نان و گرانی مواد غذایی به طرز فجیعی کشته شد. تعدادی از مؤسسات اداری تازه تأسیس ویران شدند.

عوامل مختلف قدرت در اصفهان به دلیل شرایط حاکم بر شهر به دلیل انقلاب مشروطه، برای کشتن یکدیگر از قدرت و ضربه زدن به یکدیگر، در یک قیام ساختگی به بهانه بی نان و گرانی، محمدجعفر حنصاری را به قتل رساندند. و بسیاری از نهادهای غیرنظامی شهر را غارت و ویران کردند.

هشتاد سال پیش، یک سال پس از اشغال ایران در جنگ جهانی دوم، مجلس شورای ملی در 18 مرداد 1330 با اکثریت 109 رای، احمد قوام السلطنه را به عنوان نخست وزیر ایران انتخاب کرد.

بحران گندم و نان و قحطی از بزرگترین چالش های نخست وزیر جدید بود. قوام همچنین برای حل این مشکل یک وزارتخانه جدید به نام وزارت غذا راه اندازی کرد، اما بحران بسیار عمیق بود که با راه اندازی یک وزارتخانه دولتی مشکل را حل کرد.

  ازدواج اجباری؛ افغان دختر جوان را ربود!

حمله روس ها و انگلیس به ایران با مصرف و مصادره بیشتر گندم توسط کشاورزان ایرانی توسط نیروهای روس و انگلیس و انتقال گندم های خریداری شده به روسیه و انبارهای انگلیس در جنوب شرقی ایران همراه بود.

تسلط بریتانیا و روسیه بر گندم، سوخت و حمل‌ونقل جاده‌ای در ایران در طول جنگ جهانی دوم، صادرکنندگان گندم قبل از جنگ را از قحطی مرگباری که دلالان و دلالان را مجبور به حداکثر رساندن سود خاک کرد، گرفت. اره ها و سنگ ها و کلوخه های ریز را با گندم له شده مخلوط کرده و به نانوایی ها می رسانند و نانی که به دست مردم می رسد بسیار بی کیفیت و بد مزه است و همین امر باعث افزایش نارضایتی عمومی از اشغال نظامی ایران توسط نیروهای روس می شود.انگلیس.

در چنین شرایطی احمد کوام السلطنه سومین نخست وزیر محمدرضا شاه شد. سلسله حوادث سیاسی و اجتماعی آن زمان به همراه اختلاف شاه و نخست وزیر، زمینه های لازم را برای شکست احمد کوام السلطنه برای جلب نظر مجلس شورای ملی و تشکیل کابینه جدید فراهم کرد. 15 فوریه 1931.

برای چندین دهه، دسترسی به یارانه های غذایی نشانگر انتخاب بین ثبات و هرج و مرج در چندین کشور خاورمیانه بوده است. در سال 1977، تلاش‌های انور سادات، رئیس‌جمهور مصر برای کاهش یارانه نان، باعث خیزش‌های مردمی شد که منجر به کشته شدن 171 نفر و مجروح شدن صدها نفر شد و او را مجبور به عقب‌نشینی کرد.

در سالهای 1984-1983، حبیب بورقیبه رئیس جمهور تونس بود که پس از لغو یارانه گندم و بلغور با شورش های نان مواجه شد. تخمین زده می شود که 110 تونسی در ناآرامی های متعاقب و سرکوب دولت جان باختند. قیمت های بالاتر کالاها به راه اندازی اعتراضات در تونس در سال های 2008-2009 و سرنگونی زین العابدین بن علی رئیس جمهور این کشور در سال 2011 کمک کرد.

  با چند اقدام ساده التهاب نقرس را کاهش دهید

تهاجم روسیه به اوکراین تولید غلات مازاد را پیچیده کرده است، زیرا روسیه و اوکراین 30 درصد از صادرات گندم جهان را به خود اختصاص داده اند. در هفته اول ماه مارس، قیمت جهانی گندم به بالاترین حد خود در 14 سال گذشته رسید. ایران به طور منظم گندم اوکراین، روسیه و اتحادیه اروپا را تامین می کند.

ایران هم مانند دیگر کشورهای منطقه باید به دنبال جایگزینی باشد. با قیمت فعلی غلات، هزینه های دولت برای یارانه برای مواد غذایی اساسی در سال 2022 ممکن است افزایش یابد.

ایران علاوه بر مقابله با خشکسالی شدید سه سال گذشته که تولیدات کشاورزی را محدود کرده است، از ظرفیت ناکافی ذخیره غلات نیز رنج می برد. نان باگت با گران شدن آراد گران شده است و دولت می گوید مردم باید قیمت واقعی تری برای نان مرغوب بپردازند.

اوکراین صادرات گندم و سایر غلات را ممنوع کرده است، در حالی که روسیه صادرات غلات را ممنوع کرده است. بنابراین، کشورهای واردکننده، از جمله ایران، نیاز به رقابت با سایر واردکنندگان گندم برای عرضه محدودتر غلات دارند. هرچه درگیری بین روسیه و اوکراین بیشتر طول بکشد، تأثیر بیشتری بر محصولات آینده دریای سیاه بر امنیت غذایی کشورهای واردکننده تأثیر خواهد گذاشت.

امسال ممکن است نیاز به واردات غلات افزایش یابد. این جنگ هزینه یارانه ها را افزایش می دهد و تامین کنندگان غلات باید متنوع شوند. از سوی دیگر، با جنگ در اوکراین، قیمت نفت افزایش یافت و درآمدهای دولت نسبتاً افزایش یافت.

به نظر می رسد دولت می تواند به گندم یارانه بدهد تا هم نانوایی ها و هم مصرف کنندگان را از نوسانات بیش از حد بازار جهانی حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید