خروج بورس تا تابستان اول

معاملات سهام روز سه شنبه با افت 2.34 درصدی شاخص کل به پایان رسید، بنابراین این نماگر در اوایل تابستان با تغییر مسیر ابرکانال 1.3 میلیونی به محدوده ثبت شده خارج می شود.

این روند نزولی همچنان ادامه دارد، در حالی که کارشناسان می گویند اکثر سهام در محدوده ارزشی قرار دارند. اما عدم اطمینان و عدم اعتماد به سیاستمداران مانع از تحرک خریداران می شود. از طرفی هر روز سرمایه بیشتری از معاملات سهام خارج می شود. این خروج سرمایه دیروز به بیش از 500 میلیارد تن رسید.

بازار سهام به تابستان اول بازگشت

بازار سهام روز سه شنبه 2.34 درصد در شاخص کل سقوط کرد و یک ابر کانال دیگر را 1.3 میلیون واحد از دست داد. بدین ترتیب دماسنج اصلی تالار شیشه ای به کمترین میزان خود از ۲۰ تیرماه تاکنون رسید و رکود معاملات ادامه یافت.

در آن روز افت شدید قیمت سهام منجر به خروج پول واقعی از این بازار به 510 میلیارد تن شد، رقمی که از اوایل آبان ماه بی سابقه بوده است.

به نظر می رسد دلیل افت قیمت ها در روز گذشته تداوم کاهش ریسک مورد انتظار در ذهن سرمایه گذاران بوده است و این امر با عدم اعتماد به سیاستمداران همراه بوده و ناامیدی از احیای بازار حتی سرمایه گذاران را نیز به سمت گرفتن سوق داده است. خاموش

شاخص هایی در پرتگاه

طی یک روز گذشته، بازار سهام با کاهش چشمگیر شاخص های عمومی سهام و فرابورس مواجه بوده است. در این روز نماگر اصلی بورس که طی چند روز گذشته به آرامی و پیوسته سیر نزولی را طی کرده بود، به یکباره تحت تاثیر افزایش عرضه ها قرار گرفت و افت 30 هزار واحدی را در یک روز کاری به ثبت رساند.

این امر منجر به کاهش 2.34 درصدی میانگین موزون قیمت سهم در آن روز شد و شاخص کل بورس را به محدوده یک میلیون و 275 هزار واحدی رساند. برگشت قیمت ها در آن روز در شرایطی رخ داد که با وجود کاهش مداوم قیمت ها در چند روز گذشته، کمتر کسی فکر می کرد که تعداد صف های فروش سهام به یکباره تا این حد افزایش یابد.

بر این اساس معاملات روز سه شنبه در شرایطی به پایان رسید که به یکباره تعداد صف های فروش از 40 نماد در روز دوشنبه به 115 نماد در روز گذشته افزایش یافت. در نتیجه اشباع فروش نمادهای بازار بسیار کوچک در جریان معاملات 7 دی ماه بیش از هر چیز با افت 2.33 درصدی شاخص همگن نشان داد.

  بهترین زمان برای نوشیدن شیر؛ صبح یا عصر؟!

بر اساس آمارهای ثبت شده از ابتدای سال جاری، بورس تهران در شرایطی به روزهای پایانی هفته نزدیک می شود که از 20 تیرماه تمام رشد خود را از دست داده و بیم آن می رود که در روزهای آینده رویکردی منفی داشته باشد. در مورد سرمایه گذاری در سهام

همانطور که در نماگرهای آن روز بورس مشاهده شد، شوک وارده به بازار به حدی بود که واکنش تقریبا هماهنگی را در نمادهای مختلف بازار برانگیخت. این اتفاق در حالی رخ داد که در روزهای بسیار عادی بورس چه شاخص ها مثبت و چه منفی، حداقل در برخی از صنایع و گروه ها همیشه دلیلی بر رونق وجود دارد.

به عنوان مثال در روزهای اخیر تشدید حذف ارز ترجیحی یکی از دلایلی بوده که به راحتی می تواند صف طولانی خرید را در گروه کشاورزی تشکیل دهد. یا اگر کمی به عقب برگردیم به رونق معاملات بانکی و گروه خودرویی می رسیم که ناشی از افزایش احتمال احیای برجام و جدا شدن موقت نمادهای ریال از دلار است.

با این حال، افت دیروز شاید بسیاری از فعالان بازار را به یاد اولین روزهای تغییر روند بورس در روزهای پایانی مرداد 99 بیاندازد.

زیر پوست شباهت ها

آیا سقوط دیگری وجود دارد؟ پاسخ دادن به این سوال با پاسخی کوتاه و واضح کمی دشوار است، اما به طور خلاصه می توان گفت که هر شباهتی دلیل بر شباهت نیست. معکوس شدن قیمت سهام در بورس طی یک روز گذشته به این دلیل است که بازار تنها در یک روز با چندین فرصت مهم روبرو شده است تا ترس فزاینده جهانی از افتادن در دام ضرر.

بنابراین در حالی که فروش اواسط تابستان سال گذشته پاسخی به افزایش جنون آمیز قیمت ها در نیمه اول آن سال و حتی سال گذشته بود، کاهش روز سه شنبه ناشی از عوامل دیگری بود. چرا که تاکنون بازار تقریباً 50 درصد از سقف تاریخی خود افت کرده و برخلاف ادعای رئیس سازمان بورس در روزهای اخیر شاهد افت 80 درصدی در برخی نمادها بوده ایم.

بسیاری در حال حاضر در منطقه ضرر سرمایه گذاری می کنند. میل به جبران ضرر باعث عدم فروش آنها شده و حتی با افزایش تعداد معاملاتشان به امید برنده شدن، روز به روز بیشتر گرفتار ضرر می شوند. بنابراین نمی توان فروش فعلی را دلیل ساده ای برای واکنش به فروش سایر سهامداران یا واکنش احساسی دانست.

  قیمت خودروهای سایپا، پراید و تیبا امروز یکشنبه 30 آبان 1400.

با این حال، نوسانات نوسانات آن می تواند به عنوان یک عامل موثر در همه شرایط، منجر به افزایش عرضه بازار و حتی اشباع فروش شود.

ترس در صنایع بزرگ

با نگاهی دقیق به روند اخبار مشخص می‌شود که با وجود کاهش شدید قیمت‌ها در بازار سهام، آنچه در این مدت منجر به افزایش عرضه در گروه‌های مختلف شد، اخباری با محوریت مذاکرات هسته‌ای و اجرای توافق 25 ساله ایران و چین بود.

در حالی که قیمت ارز طی روزهای اخیر به دلیل احتیاط بازار از قیمت معامله احتمالی استقبال کرده است، اعلام رسمی توافق بلندمدت ایران و چین نیز باعث شده بورسیه ها بیشتر نگران سقوط احتمالی دلار باشند. . دلیل این اظهارات این است که انتظار می رود افزایش سرمایه گذاری خارجی که بر اساس توافق صورت می گیرد، بتواند ورود ارز به کشور را تسهیل کند و از کمبود بیشتر آن در طول اجرای توافق برای مدتی جلوگیری کند. درجه

با توجه به اینکه چنین توافقی ابعاد گسترده و متنوعی دارد، نمی توان به طور شفاف درباره زمان ورود ارز به کشور صحبت کرد، اما آنچه مسلم است افزایش سرمایه گذاری خارجی به ویژه در حوزه نفت، گاز و … خودروها، می توانند وضعیت ارز را کاهش دهند و ریسک سیستمیک (با فرض پایبندی طرف چینی به توافق) را به آرامی کاهش دهند.

علاوه بر این، بسیاری بر این باورند که دور جدید مذاکرات در وین راه را برای توافق برای ادامه برنامه صلح این کشور هموار خواهد کرد. همانطور که در گزارش های قبلی اشاره شد، این امر ممکن است به دلیل تاثیر روانی شدید بر بازارها، منجر به کاهش قیمت ارز در بازار شود.

این امر باعث شده است که بازار قبل از هر توافقی برای مدت طولانی خود را برای تأثیرات احتمالی بر بورس آماده کند و به این لنگر ذهنی روی آورد که توافق می تواند منجر به کاهش نرخ ارز و در نتیجه سود شرکت ها شود. این در حالی است که به گفته کارشناسان، کاهش قیمت دلار حتی اگر کمتر از محدوده فعلی سامانه نیما اتفاق بیفتد، بعید است که ثبات چندانی داشته باشد.

اما تحولات روز گذشته باعث شد نمادهای بازارهای بزرگ عملکرد منفی از خود نشان دهند. بر این اساس، روز گذشته بازار سهام در حالی به پایان رسید که نمادهای «فولاد»، «فرس» و «کگل» در کنار سایر نمادهای دلاری بازار تأثیر منفی قابل توجهی بر شاخص کل داشتند.

  چرا آبله میمون به یک بیماری همه گیر تبدیل نمی شود؟!

آمار معاملات امروز حاکی از آن است که چهار گروه «محصولات شیمیایی»، «فلزات اساسی»، «بانک‌ها» و «کانسنگ‌های فلزی» بیشترین خروجی پول واقعی از بورس را در روز گذشته و تقریبا رقمی نزدیک به کل پول داشته‌اند. آنها افراد خارجی واقعی هستند.

چالش در شخصیت های کوچک

اما در مورد نمادهای کوچک وضعیت مانند نمادهای بزرگ در بازار بود. با این تفاوت که در نمادهای کوچک آنچه می توانست امید سرمایه گذاران به افزایش قیمت ها را ناامید کند، ناکام ماندن موضوع حذف ارز ترجیحی در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی بود. به گفته هاشم زارع، کمیسیون هنوز در مورد ارز ترجیحی تصمیم گیری نکرده و کمیسیونی بین مجلس و دولت تشکیل شده است.

همانطور که قبلا توضیح داده شد، حذف این ارز ضمن حذف بسیاری از رانت ها از اقتصاد کشور، می تواند در صنایع کوچک بازار مانند صنایع غذایی، دارویی و کشاورزی تحول چشمگیری ایجاد کند. علاوه بر این، کاهش نرخ ارز در صنایع تولید داخلی ممکن است قیمت کالاها را کاهش دهد.

جلسات تظاهرات و اعتراضات کارشناسی

نکته دیگری که در روز سه شنبه برای بازار سرمایه به چشم آمد دعوت مجلس از برخی کارشناسان بازار سرمایه بود که برای دومین بار پس از انتخابات مجلس دوازدهم اتفاق افتاد.

با توجه به اینکه انتخابات نمایندگان مجلس و تحلیف نمایندگان فعلی مجلس در سال گذشته مصادف با دوره رشد و چرخش سریع بورس بود، نمایندگان پارلمان اروپا تلاش زیادی کرده اند تا حمایت خود را از بازار به طرق مختلف نشان دهند.

با این حال، بازار سهام باید تصمیماتی اتخاذ کند که بحران فعلی بورس را تا حد معقولی کاهش دهد، نه حمایت آشکار. همین امر باعث شد تا این بار برخی کارشناسان بازار دعوت نمایندگان مجلس را رد کنند.

به گفته این نمایندگان، دیگر به اثربخشی جلسات مذکور اعتقادی ندارند و گفتار درمانی مسئولان را برای بورس بی تاثیر می دانند. به گفته این قسمت از فعالان بازار سرمایه، هر کاری که بازار باید انجام دهد تاکنون انجام شده است و در صورت چرخش، نیاز به اقدام در بازار سرمایه است.

دیدگاهتان را بنویسید