خدمات عجیب در حاشیه تهران; «خر در کارواش»!

مریم قاسمی| ما در شهرمان انواع و اقسام خدمات را دیده ایم، اما به جرات می توان گفت که دیدن «کارواش خر» در یکی از روستاهای تهران جای تعجب دارد و البته جذابیت هایی هم دارد. جالب اینجاست که امکانات و برنامه های منظمی برای شستن و نظافت خرها وجود دارد.

مزرعه الاغ در روستای انجم آباد قرار دارد. احمدرضا شهرکان جوان ترین الاغ کشور است که دارای خواص درمانی و درمانی برای بیماران خاص و سرطانی است، همچنین محصولات مختلفی مانند صابون، کرم و روغن و سایر محصولات بهداشتی را تولید و روانه بازار می کند.

او سال ها پیش با اخذ مجوز از مراجع مربوطه موفق به توسعه کار خود شد. شهرکان که تجربیات خوبی در زمینه پرورش الاغ و تولید شیر و لبنیات مختلف کسب کرده است، به زودی در برنامه تلویزیونی پرمخاطب «میدان» که به کارآفرینان و ایده پردازان برتر اختصاص دارد، به ارائه و دفاع از کسب و کار خود خواهد پرداخت.

یکی از دلایل موفقیت احمدرضا شهرکان در کسب و کار خود تصمیم قاطع برای کار، اخذ مجوزهای قانونی، حمایت از خانواده، تماس مداوم با متخصصان بهداشت دام و طیور و علاقه به حیوانات است.

او برنامه منظمی را برای نظافت و سلامت حیوانات مزرعه خود اجرا کرده است که یکی از آنها راه اندازی «کارواش خر» است که بر اساس آن الاغ ها در طول روز شسته و تمیز می شوند و برای حیواناتی که بازی می کنند تدابیری اتخاذ می شود. نقش عمده ای در تامین سلامت دارد. و سلامت و پیشگیری از انواع بیماری ها و عفونت های مربوط به دام و پرندگان وجود دارد.

  میکاپ جذاب و تاثیرگذار رضا کیانیان

آماده کردن خرها برای بازدید از کارواش

روی تخته سیاه بزرگی که در اینجا عبارت «کارواش خر» نوشته شده است، کارهایی مانند شستن با مواد شوینده، کوتاه کردن، کوتاه کردن ناخن (مسمومیت) و شستشو با برس با توجه بیشتر و حساسیت بالا توسط افراد مجرب و با تجربه انجام می شود.

شهرکن می گوید: برخلاف تصور ما انسان ها، این حیوانات بسیار اجتماعی هستند و تمیزی را دوست دارند. در روز اول، الاغ هایی که هیچ تجربه ای در کارواش خودرو ندارند ممکن است کمی آزاردهنده باشند، اما فقط چند دقیقه طول می کشد و سپس بی حرکت می ایستند تا کارگران بتوانند با خیال راحت کار شستشو را انجام دهند.

وی درباره شرایط کار در نظافت و خدمات الاغ گفت: کارگران قبل از آماده سازی و صف کشیدن الاغ برای کارواش باید دستکش و لباس مخصوص بپوشند. دمای آب مخزن باید نرم باشد تا حیوان در حین شستشو و بعد از آن سرما نخورد.

شلنگ پمپ و سمپاش باید طوری تنظیم شود که فشار آب روی بدن الاغ باعث ناراحتی نشود وگرنه ثابت نمی ماند و ممکن است منفجر شود. وی افزود: خرها و همچنین سایر حیوانات اهلی با شوینده های دارای مجوز بهداشتی شسته می شوند که متأسفانه در سال گذشته بسیار گران شده است، اما همچنان باید برای سلامت و تندرستی این حیوان اقدام شود.

جوان ترین پرورش دهنده الاغ ادامه می دهد: «شستن هر الاغ حدود 3 دقیقه زمان می برد. معمولاً 4 کارگر همزمان با هم کار می کنند. پس از خیس شدن پوست و موی الاغ ها و ریختن مواد شوینده مخصوص با برس نرم، کف کردن شروع می شود تا جایی برای حیوان باقی نماند، تمام قسمت های بدن حیوان با اسپری شسته می شود.

  فیلم / لحظه وقوع زلزله در بندرعباس

ناگفته نماند که در طی این فرآیند موهای زائد بدن حیوان کاملا جدا شده و به اصطلاح پوست و موی الاغ روشن می شود. بعد از این مرحله نوبت به کوتاه کردن ناخن ها یا مسموم کردن خرها می رسد.

یکی از کارگران هر یک از پاهای حیوان را به نوبت روی صندلی آهنی قرار می دهد تا کارگر دیگر پس از پاکسازی داخل سم با وسیله مخصوص، سم اضافی الاغ را کوتاه و تنظیم کند. در این زمان، کارگران ماهر می ایستند تا در صورت لگد زدن به الاغ ها یا آسیب رساندن به حیوان بیچاره، آسیبی به خرها وارد نشود.»

کارواش خر پوشیده و سرپوشیده نیست که البته دلایلی دارد. شهرکان می گوید: برای اینکه الاغ ها در هنگام شستشو آرام باشند و سردشان نشوند، بهتر است این کار را در زیر نور آفتاب و نور خورشید انجام دهید. «به این ترتیب بدن الاغ بعد از شستن خیلی سریعتر خشک می شود.

او درباره آخرین مرحله کارواش خر می گوید: «شستن الاغ فقط مسواک زدن نیست! ممکن است عفونت های نهفته در دهان و لثه حیوان وجود داشته باشد که زودتر تشخیص دهیم و با دامپزشک درمان کنیم.

اما در مورد مسواک زدن دندان الاغ باید بگویم که دو کارگر باید همزمان کار کنند. یکی باید با احتیاط دهان حیوان را باز نگه دارد و دیگری باید دندان های الاغ را با مسواک مخصوص حیوان به آرامی مسواک بزند.

شهرکن در پاسخ به این سوال که آیا خمیردندان استفاده شده در صورت بلعیده شدن توسط حیوان به سلامتی شما آسیبی نمی رساند، گفت: این مواد غذایی هستند و جدا از تمیزی و تمیزی دندان ها، اگر حیوان خورده شود، هیچ ضرری ندارد. این آماده سازی ها استاندارد و مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی است.

  قیمت نوین های لوکس در بازار چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید