خبر فوری؛ تغییر سهمیه بنزین؟!

به نظر می رسد نحوه سهمیه بندی بنزین تغییر کند و سهمیه بنزین به جای خودروها بین مردم توزیع شود. این طرح در کیش و کشم و سپس در سراسر کشور به صورت آزمایشی اجرا می شود.

در این طرح که از سوی معاونت اقتصادی دولت مطرح شد، قرار است طرح بازتوزیع یارانه بنزین تغییر کند. در این طرح سهمیه بنزین به جای خودرو به مردم اختصاص می یابد.

اما تاریخچه تغییر سهمیه بنزین چیست و چه زمانی اجرایی می شود؟
کانال عرضه اولیه امروز با انتشار نامه ای اعلام کرد که معاونت اقتصادی دولت دستور اجرای طرح بازتوزیع یارانه بنزین را صادر کرده است.

در این نامه آمده است: بر اساس مصوبات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی که در 22 آبان ماه برگزار شد، طرح بازتوزیع یارانه بنزین با اختصاص سهمیه بنزین به مردم به جای خودرو به صورت آزمایشی در کیش اجرا می شود. کشم بر اساس نتایج اجرای آزمایشی طرح تصمیم به جمع بندی آن برای کل کشور بگیرید.

در ادامه این نامه آمده است دستگاه های ذیربط زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری لازم را برای جمع بندی پروژه برای کل کشور در زمان اجرای آزمایشی ایجاد خواهند کرد. این نامه توسط «کانال عرضه اولیه» منتشر شد و براساس تاریخ آن مشخص شد دستور اجرای تغییر سهمیه بنزین به سوم آبان صادر شده است.

رسانه هایی مانند تسنیم نیز از تغییر سهمیه بنزین خبر دادند.

طرح تخصیص بنزین برای افراد

پیشنهاد تغییر سهمیه بنزین و اختصاص سهمیه بنزین به مردم به جای خودرو پیش از این بارها مطرح شده بود.

  قیمت بیت کوین، امروز 14/10/2500

نکته مهم در این زمینه این است که یارانه بنزین به افرادی تعلق می گیرد که بیشترین مصرف بنزین را دارند. به عبارت دیگر افرادی که خودروهای بیشتری دارند یارانه بنزین بیشتری نیز دریافت می کنند. اما افرادی که خودرو ندارند نیز از یارانه بنزین بهره مند نمی شوند.

به همین دلیل پیشنهاد شده است که به جای خودرو، سهمیه بنزین به افراد یا کارت ملی داده شود. به این ترتیب هر فرد یک سهمیه ماهانه مشخص برای بنزین دارد که می تواند از آن استفاده کند. یا آن را ذخیره کنید. آنچه اجرای طرح توزیع بنزین را دشوار می کند این است که افرادی که خودرو ندارند یا بنزین خودشان مصرف نمی کنند چگونه می توانند آن را بفروشند. به عبارت دیگر سازوکار عرضه و فروش بنزین نامشخص بود.

آیا طرح دولت جدید طرح وانگ است؟

تغییر سهمیه بنزین و توزیع آن بین افراد از دولت روحانی آغاز شد و بسیاری از کارشناسان از آن دفاع کردند. این طرح در مجلس نیز طرفداران زیادی داشت و به طرح وان معروف شد. طرح حذف سهمیه سوخت خودرو و توزیع آن بین افراد بود.

در انتخابات ریاست جمهوری برنامه سعید جلیلی اجرای طرح وانگ و تغییر سهمیه بنزین بود. حالا باید ماجرای تغییر سهمیه گاز از کیش و کشم آغاز شود و به شهرهای دیگر هم برسد. اما جزئیات طرح، آب و هوا، قیمت فر، قیمت بنزین و غیره هنوز در دسترس نیست.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید