خبر خوش معاون رئیس جمهور؛ پرداخت نهایی یارانه های جدید!

اگرچه قرار بود از آذرماه میزان یارانه ها افزایش یابد اما به نظر می رسد افزایش یارانه ها در دو ماه باقی مانده از سال جاری حذف شده است. اما یارانه ها در سال آینده افزایش می یابد و مردم می توانند انتظار یارانه های جدید را داشته باشند. اما چه کسانی مشمول دریافت یارانه جدید نیستند؟

پرداخت نهایی یارانه جدید، خبری است که نایب رئیس مجلس اعلام کرد و گفت: یارانه جدید به ازای هر نفر 110 هزار تن در سال آینده پرداخت می شود. اما مشمولان یارانه جدید چه کسانی هستند؟

به گفته علی نیکزاد، ارز ترجیحی گندم و دارو در بودجه 1401 لغو و اعتباری که از این محل آزاد می شود به صورت یارانه نقدی 110 هزار تنی به حساب مردم واریز می شود.

سال بعد یارانه تغییر کرد

به گزارش نیکزاد، میزان یارانه جدید 110 هزار تن است و به 60 میلیون نفر پرداخت می شود. به عبارتی می توان گفت 110 هزار تومان یارانه همان افرادی هستند که سال گذشته مشمول یارانه معیشتی شدند.

بر این اساس در سال آینده باید منتظر تغییراتی در روند و میزان یارانه نقدی باشیم. زیرا به نظر می رسد میزان یارانه جدید به 110 هزار تن برسد.

اگر قرار باشد کمک 45 هزار تومانی حذف شود، حدود 15 تا 20 میلیون نفر از لیست کمک گیرندگان حذف خواهند شد. زیرا یارانه نقدی به کل جمعیت پرداخت شده است اما یارانه 110 هزار تنی جدید تنها به 60 میلیون نفر تعلق می گیرد. یعنی همان افرادی که از سال 98 یارانه معیشتی می گیرند.

  حمایت اینستاگرام رضا کیانیان از پرویز پرستویی

بنابراین افرادی که یارانه معیشتی دریافت نمی کنند مشمول دریافت یارانه 110 هزار تومانی جدید نیستند. دولت اعلام کرده است که این یارانه تنها به چند دهک کم درآمد پرداخت می شود. بعید است افراد سه دهک اول مشمول دریافت یارانه جدید شوند.

سال آینده چه یارانه هایی پرداخت می شود؟

دولت سیزدهم تاکنون وعده های زیادی در خصوص یارانه به مردم داده است. از یارانه جدید 110 هزار تنی تا یارانه 800 هزار تنی به صورت نقدی و کوپن به مردم پرداخت می شود.

معاون اقتصادی دولت از ماه گذشته زمزمه لغو بنزین را مطرح کرده و از پرداخت یارانه بنزین به مردم خبر داده است. البته هنوز مشخص نیست در صورت تغییر سهمیه بنزین، یارانه چقدر خواهد بود. البته طبق برخی ادعاها می توان گفت میزان یارانه بنزین برای هر نفر حدود 30 هزار تن است و این یارانه برای یک خانواده چهار نفره به 120 هزار تن می رسد.

یارانه نان چه شد؟

چند روز پیش رئیس سازمان برنامه و بودجه از حذف گندم ارز ترجیحی و پرداخت وام آن به مردم در قالب یارانه نان خبر داد. نیکزاد پیش از این اعلام کرده بود ارز ترجیحی گندم و دارو حذف می شود و به جای آن مردم ۱۱۰ هزار تن یارانه می گیرند.

با این حال مشخص نیست کل یارانه پرداختی به مردم از محل حذف ارز ترجیحی همان مبلغ 110 هزار تومان است یا یارانه نان جداگانه محاسبه و پرداخت می شود.

اما بحث یارانه ها در دولت جدید این است که به نظر نمی رسد برنامه جامع و دقیقی برای پرداخت یارانه ها در سال آینده وجود داشته باشد. هر بار یک کارمند دولتی وعده پرداخت یارانه جدید را می دهد.

  تلاش امدادگران در امامزاده داوود

یارانه ای که برخی می گویند نقدی است و برخی می گویند غیر نقدی است. برخی وعده پرداخت آن را در دسامبر و برخی دیگر در ژانویه داده بودند.

در مجموع به نظر می رسد افزایش یارانه نقدی و رسیدن به 110 هزار تن قطعی باشد. اما آیا این یارانه جدید به معنای لغو یارانه های دیگر است یا در کنار آنها پرداخت می شود؟ این سوالی است که دولت باید به آن پاسخ دهد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید