خبر خوب برای معلمان؛ حقوق معلمان 15 میلیون می شود؟

به گفته وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون آموزش در مجلس، طرح رتبه بندی معلمان در مرحله نهایی است و باید فردا ۲۴ آذرماه به تصویب نهایی مجلس برسد.

وزیر آموزش و پرورش قول داد طرح رتبه بندی معلمان به محض تصویب ابلاغ و اجرا شود. این بیانیه امیدواری ها را افزایش می دهد که حقوق معلمان و مربیان در سال جاری افزایش یابد و به سال آینده موکول نشود.

حداقل و حداکثر حقوق با رتبه بندی معلمان

اما در اجرای طرح رتبه بندی حقوق معلمان چه تغییری ایجاد خواهد شد؟ به گفته رئیس کمیسیون آموزش مجلس، با اجرای طرح رتبه بندی، معلمان 80 درصد از حقوق مدرس اصلی دانشگاه تهران را دریافت می کنند.

به گفته مبلغین حداقل حقوق معلمان به 8 میلیون و 20 هزار تن و حداکثر آن حدود 15 میلیون تن می رسد.

یعنی با اجرای طرح رتبه بندی افرادی که مربی معلم (در بدو خدمت) هستند 8 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند. حقوق یک معلم به حدود 15 میلیون تن می رسد. این در حالی است که مبلغین می گویند در شرایط فعلی معلمی با 22 سال سابقه 10 میلیون حقوق می گیرد.

در این طرح معلمان در 5 رتبه دسته بندی می شوند. پیش از این نیز پیشنهاد شده بود حقوق، مزایا و پاداش معلمان به ترتیب 25، 20، 15 و 10 درصد افزایش یابد.

دستیار معلم (از بدو ورود به خدمت)
مدرس مدرس (7 سال سابقه کار)
دستیار معلم (12 سال سابقه)
دانشیار (17 سال سابقه)
معلم (22 سال سابقه)

در این راستا هر معلم باید هر 6 سال یک بار ارزشیابی شود و در صورت تایید رتبه وی افزایش یابد.

  رئیس جمهور ونزوئلا با رهبر انقلاب دیدار کرد

خبر خوش برای دانشگاه فرهنگیان

نکته مهم دیگری که در مورد طرح رتبه بندی معلمان به آن اشاره شد این است که برخی از افرادی که در آموزش و پرورش کار اداری انجام می دهند مشمول رتبه بندی جدید می شوند. مشروط بر اینکه حکمشان معلمی باشد.

یعنی طرح رتبه بندی شامل افرادی می شود که در آموزش و پرورش معلم هستند و به کارهای اداری اشتغال دارند اما مجازاتشان معلم است.

به گفته علیرضا منادیان، سوابق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی در رتبه بندی معلمان تاثیرگذار بوده است. وی با بیان اینکه تمامی معلمانی که 4 سال در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تحصیل کرده اند، گفت: این دوره در تاریخچه نتایج آنها لحاظ می شود.

طرح رتبه بندی معلمان مدت هاست در حال بررسی است و معلمان زیادی از شهریورماه منتظر بررسی این رتبه بندی هستند. اکنون وزیر آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفته اند که این طرح در مراحل پایانی خود قرار دارد و فردا ۲۴ آذر به تصویب نهایی می رسد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید