خبر بد برای کرونا ششم پیک

محمدرضا مراتی، رئیس دانشکده بهداشت و مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بابیان اینکه در حال حاضر وضعیت خوبی در خصوص اپیدمی کرونا نداریم، گفت: واقعیت این است که در حال حاضر وضعیت خوبی نداریم.

وی گفت: اگرچه به طور کلی گفته می شود که از پنج قله تاج در کشور عبور کرده ایم. ما آن را پیدا کردیم و تحت کنترل است.

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: اگر به قله های قبلی تاج در استان و کشور و روندها و نمودارهای صعودی و نزولی آن نگاه کنیم، می بینیم و سپس نزولی پیدا می کنیم. سپس بیماری دوباره فعال می شود و به دلیل اینکه مکانیسم های کنترل بیماری به خوبی اجرا نمی شود، کنترل می شود.

هیچ مدرک علمی برای کنترل این بیماری وجود ندارد

وی بابیان اینکه روند بیماری و آمارها نشان می دهد در حال حاضر قادر به کنترل بیماری نیستیم، افزود: هنوز شواهد علمی قانع کننده و دقیقی برای کنترل بیماری وجود ندارد. زمانی که هنوز واکسیناسیون به حد مطلوب نرسیده و از طرفی پروتکل های بهداشتی در جامعه رعایت نمی شود، نباید امیدوار به کنترل بیماری باشیم.

مراثی گفت: ماهیت اپیدمیولوژیک بیماری‌های پیشرونده و نوظهور این است که بالا و پایین می‌روند، سپس پایین می‌آیند و سپس ویروس منتظر فرصت‌هایی است تا افراد مستعد را دوباره آلوده کند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کنونی اپیدمی تاج در کشور بدتر از استان اصفهان است، گفت: تاکنون در استان حدود 60 درصد مردم دوز اول و 40 درصد دوز دوم تاج را دریافت کرده اند. واکسن، در حالی که اگر بخواهیم ارزیابی کنیم اگر بیماری یا مصونیت داریم، واکسیناسیون اولین ملاک نیست و واکسیناسیون کامل ملاکی است که بر اساس آن می توان گفت حدود 40 درصد از جمعیت کشور واکسینه شده اند.

این اپیدمیولوژیست با اشاره به مقالات علمی منتشر شده اخیراً در مجلات علمی معتبر جهانی، خاطرنشان کرد: برای ایجاد مصونیت گله ای در برابر کووید 19، واکسیناسیون باید حدود 90 درصد یا حتی بالای 90 درصد باشد، بنابراین شاهد اختلاف 40 تا 90 هستیم. درصد افراد واکسینه شده است. بالاست و با واکسیناسیون فاصله داریم که موضوع بسیار مهمی برای کنترل شدت بیماری در جامعه است.

وی با تاکید بر اینکه نرخ فعلی واکسیناسیون در جامعه نمی تواند تضمین کند که با ششمین اوج تاج مواجه نشویم، افزود: از طرفی شاهد هستیم که زندگی عادی در جامعه آغاز شده است، به ویژه زمانی که میزان بیماری منفی باشد. درصد رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم به میزان قابل توجهی کاهش یافته و به حدود 40 درصد رسیده است.

اشتباه استراتژیک بزرگ

مرعثی مریان بابیان اینکه متاسفانه از برخی مسئولان می شنویم که این بیماری کنترل شده است و وعده تجمعات بیشتری را می دهند و این یک اشتباه بزرگ راهبردی است. و ما نباید آگاه باشیم که بیماری را تحت کنترل خود داریم.

ما هنوز ماهیت تاج را نمی دانیم

وی با تاکید بر اینکه باید مراقب بازگشایی جلسات و مراکز آموزشی باشیم، تصریح کرد: مراکز آموزشی، مدارس و دانشگاه ها به تدریج آموزش های حضوری را آغاز می کنند و همه چیز به سمت عادی شدن پیش می رود. این تصمیمات نشان می‌دهد که ما هنوز ماهیت بیماری را نمی‌دانیم و هنوز هم می‌دانیم.» ما معتقدیم که شیب رو به پایین نشان‌دهنده کنترل بیماری است.

  عکس/ اشکان خطیبی در «کتون» به شدت مجروح شد.

متأسفانه تجربه گذشته نشان می‌دهد که وقتی بیماری به وجود می‌آید، حرف‌ها و کارهایی که انجام داده‌ایم را فراموش می‌کنیم و به پیشگیری از بیماری اهمیت چندانی نمی‌دهیم.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه همچنان تا قله پنجم پایین آمده و این شیب کاهش یافته است، تصریح کرد: این میزان کمتر از میانگین 35 نفر در حدود 3 ماه پیش است. اما حیف است که هنوز مردم را به خاطر این بیماری از دست می دهیم.

همچنین میانگین بستری روزانه بیماران در بیمارستان حدود 1000 نفر است که رقم بالایی است و از سوی دیگر برخی استان های همجوار که ارتباط زیادی با اصفهان دارند در حال حرکت صعودی هستند.

وی بابیان اینکه پیش بینی وضعیت فعلی این است که در نیمه اول بهمن ماه شاهد پیک جدید بیماری باشیم، گفت:

مرعثی گفت: متاسفانه ایران در بین 48 کشور آسیایی بالاترین میزان ابتلا و مرگ و میر را دارد. این نشان می دهد که ما در کنترل بیماری کووید 19 مشکل داریم.

وی با تاکید بر لزوم عزم جمعی کارکنان و همراهی مردم برای مشارکت در مبارزه با این بیماری، گفت: مسئولان و مردم وضعیت را عادی تلقی نکنند. اخیراً این نظریه مطرح شده است که حتی ایمنی گله ای با میزان واکسیناسیون بالا ممکن است کارساز نباشد و ما باید به زندگی با ویروس کرونا عادت کنیم.

این متخصص اپیدمیولوژی همچنین با تاکید بر اینکه واکسیناسیون می تواند بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، افزود: آمارها نشان می دهد که واکسیناسیون در کنترل بیماری بسیار موثر است.

کمتر از یک درصد افراد پس از واکسیناسیون به بیماری عروق کرونر قلب مبتلا می شوند

وی با اشاره به نتایج مطالعه ای که در استان اصفهان بر روی بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب انجام شده است، تصریح کرد: این مطالعه نشان می دهد که کمتر از یک درصد افراد پس از دوز دوم واکسن سینوفارم، اسپوتنیک و … به بیماری عروق کرونر مبتلا شده اند. آسترازنیکا”

پس از تزریق دو دوز واکسن سینوفارم، حدود نیمی از بیماران بیمار شدند و 25 درصد از آنها در بیمارستان بستری شدند. کمتر از 1٪ آلوده هستند، اما تنها 15٪ در بیمارستان بستری می شوند. دوز دوم آسترازنیکا، 47 درصد یا حدود نیم درصد، آلوده و 12 درصد در بیمارستان بستری شدند.

مرعثی با تاکید بر اینکه نتایج این مطالعه نشان می دهد که واکسیناسیون به شدت از بیماری و تشدید بیماری جلوگیری می کند و کووید 19 را به عنوان یک بیماری غیرخطرناک تبدیل می کند، گفت: باید از این آمار و اطلاعات برای کنترل و پیشگیری از عمل این بیماری استفاده کنیم.

  5 میان وعده سالم و پرانرژی

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مردم توصیه کرد از واکسیناسیون غافل نشوند و از هر واکسن موجود استفاده کنند و افزود: آمارهای جهانی نشان می دهد که واکسیناسیون به میزان قابل توجهی مرگ و میر، عوارض و بیماری ها را کاهش می دهد و مردم باید مراقبت کنند. از خود شما هستند. برای کاهش خطر و شدت بیماری حتی اگر نتوانیم 100 درصد آن را کنترل کنیم واکسن بزنیم.

احتیاط در بازگشایی مدارس و دانشگاه ها

وی با تاکید بر احتیاط در بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، گفت: در صورت ادامه گردش ویروس و شاهد ششمین اوج تاج بر اساس شواهد علمی، پیش‌بینی می‌کنیم این بار تعداد بیشتری از جوانان را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با توجه به درصد موارد و وجود چرخه ایمنی، این گروه سنی کمترین تعداد بیمار را تاکنون داشته است، در حالی که بازگشایی مدارس و دانشگاه ها می تواند باعث شود اوج تاج به خصوص در این دسته. به اهل سنت سرعت ببخشید.

مراثی با بیان اینکه متأسفانه هر قله ای نسبت به سلف خود سنگین تر بود، گفت: به این زودی بیماری را کنترل نکنید.

جهش های ویروسی اوضاع را بدتر می کند

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: شواهد نشان می دهد که اگر نتوانیم گردش ویروس را در جامعه کنترل کنیم چون هنوز ادعایی برای کنترل بیماری نداریم و نباید داشته باشیم، سایرین عواملی مانند جهش‌های ویروسی می‌توانند باعث ایجاد بیشتر و بدتر شدن وضعیت شوند.

ما با موج بدتری روبرو هستیم

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اگر بخواهیم چرخه این بیماری را کنترل کنیم باید 90 درصد یا با دقت 85 درصد جمعیت به طور کامل واکسینه شده و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، در حالی که در این شرایط و جهش های کرونا می توان گفت که موج بدتری در انتظار ما است.

وی بابیان اینکه بعید می دانم در دو ماه آینده بتوانیم میزان واکسیناسیون را به 80 تا 90 درصد برسانیم، گفت: بیایید خطر ابتلا به این ویروس را نادیده بگیریم و بگوییم که این بیماری تحت کنترل است.

ما نمی توانیم ویروس کرونا را از صحنه حذف کنیم

مرثی گفت: نمی‌توانیم ویروس کرونا را از صحنه خارج کنیم، اما می‌توانیم از شدت بیماری، افزایش ابتلا، ازدحام بیش از حد بیمارستان‌ها و تعداد فوتی‌ها جلوگیری کنیم. از خود در برابر خطر این بیماری محافظت کنید.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مدیریت تاج در کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه حتی یک سخنگوی هم برای اپیدمی کرون در کشور نداشتیم. از سوی دیگر، این گروه معتقد به طب سنتی، مواضع خاص خود را دارد و از ابتدای شیوع این بیماری، تاج و تخت شایعاتی در مورد بیماری ها، درمان و واکسیناسیون منتشر می کند.

  تصویب واگذاری سهام عدالت به بازماندگان

این گروه به طور یکجانبه مبارزه با نرخ بهره را زیر سوال بردند که یکی از آنها واکسیناسیون است. چنین مشکلاتی باعث نگرانی و تردید افراد می شود.

او گفت: «در دنیا در مورد واکسن اجماع وجود دارد، اگرچه در سراسر جهان مخالفت هایی وجود دارد. به طور کلی هیچ نتیجه واکسیناسیونی وجود ندارد و مردم معتقدند که این داده ها صحیح است، این بهترین شواهد برای متقاعد کردن مردم برای واکسینه شدن است.

نمی توان مردم را مجبور به واکسینه کرد

این اپیدمیولوژیست با تاکید بر اینکه فواید و مضرات واکسن به هیچ وجه قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: نمی توان افراد را مجبور به واکسن زدن کرد، اما اگر با اطلاعات به موقع و اطلاعات دقیق آنها را قانع کنیم، این امر می تواند منجر به استقبال بیشتر از واکسن شود.

متقاعد کردن مردم هرگز آسان نبوده است، اما افراد تأثیرگذار در جامعه و خانواده می توانند دیگران را متقاعد کنند که چقدر واکسیناسیون می تواند از شدت بیماری و خطر مرگ جلوگیری کند.

وی با اشاره به بازگشایی و برگزاری تجمعات در شهرهای کشور گفت: متاسفانه در کشور صداهای مختلفی برای کنترل بیماری به گوش می رسد. وی ادامه داد: آیا مسئولانی که تصمیم به بازگشایی گرفتند از سلامت مردمی که در یک نقطه تجمع می کنند و چرخه بیماری بین آنها فعال نیست اطمینان حاصل می کنند؟ پروتکل های سلامت انسان

مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیماری و مرگ و میر امروز ممکن است با 21 روز تاخیر اتفاق افتاده باشد. همچنین رنگ‌آمیزی عروق کرونر مربوط به گذشته است و مشخص نیست در 15 تا 20 روز گذشته چه اتفاقی افتاده است. ، ، هیچ تضمینی وجود ندارد که قسمت های زرد و نارنجی تداخل نداشته باشند و حرکت افراد باعث کاهش رنگ نشود.

به گفته وی، ممکن است رنگ های تاج برای یک ارزیابی خیلی کلی بد نباشد، اما اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم، ممکن است به رنگ ها خیلی جدی یا حداقل به تنهایی نگاه نکنیم، اما باید در نظر داشته باشیم. وضعیت بیمارستان ها، آزمایشات تاج، تجمعات، پروتکل ها، بیایید سلامتی را ببینیم و … با هم تصمیم درستی بگیریم.

قضاوت خوش بینانه مسئولان و حساسیت کمتر مردم

وی خاطرنشان کرد: مسئولان وقتی وارد روند نزولی بیماری می شویم خوش بین هستند در حالی که به سایر شاخص ها مانند واکسیناسیون، پروتکل های بهداشتی و تعداد بیماران توجه نمی کنند. ، مشاهده خطر کمتر بیماری و حتی حساسیت به واکسن ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

این عوامل به عنوان حلقه هایی در زنجیره به هم پیوسته اند و اگر گسستی در این زنجیره رخ دهد، می توان پیش بینی کرد که تلاش های قبلی از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید