خبری از رشد بورس نیست!

رفت و آمد در بازار سرمایه حوصله سهامداران و بینندگان این بازار را سر می برد. هفته گذشته بازار برای جلوگیری از نوسانات منفی چندین بار رشد کرد، اما موانع و بلاتکلیفی که بر بورس سایه افکنده بود اجازه نداد قیمت سهام به پرواز درآید و دوباره افزایش یابد.

به گفته کارشناسان عادی بورس، وضعیت بازار سرمایه رو به وخامت است، مگر اینکه در روزهای آینده اتفاقات مثبتی رخ دهد یا افزایش قیمت جهانی کالاها نتواند جان تازه ای به بخش خسته معاملات سهام ببخشد. برخی تحلیلگران بزرگترین مشکل بازار را بی پولی و بی اعتمادی محض به سیاستمداران بورس می دانند و معتقدند که نمی توان انتظار داشت این روند سبز شود.

هفته گذشته در حالی که بازار می توانست کشوری متفاوت را به نمایش بگذارد، اما در نهایت با افت 29 هزار واحدی نسبت به هفته قبل در کانال یک میلیون و 334 هزار واحدی ایستاد تا فعالان بورس با استقبال خوبی از هفته جدید روبه رو شوند. کاهش 2، 2 ٪.

خبری از رشد بازار نیست!

معتبی معتمدنیا، کارشناس بازار سرمایه: بزرگترین مشکل بورس همچنان کمبود نقدینگی و عدم تزریق نقدی فعالان بازار است. البته در چنین شرایطی که حجم مبادلات قابل توجه نیست، نمی توان انتظار داشت که بازار به سرعت به حالت تعادل بازگردد.

در خوش بینانه ترین حالت، سهام می تواند با ورود پول جدید افزایش یابد. بازار سرمایه از ابهامات فراوانی رنج می برد و سایه این ابهامات اجازه بازگشت سرمایه گذاران به بورس را نمی دهد. بنابراین تا زمانی که این ابهامات برطرف نشود و دولت حمایت واقعی از بازار نشان ندهد، نمی توان انتظار بازگشت سریع به بازار را داشت.

همانطور که شاهد بودیم، بازار در هفته گذشته چندین بار رشد مثبت داشت، اما همچنان با رکود مواجه شد و نتوانست به روند مثبت خود ادامه دهد. معامله گران هیچ بهانه ای برای فروش با این قیمت ها نمی بینند. در حال حاضر، بهای تمام شده اکثر سهام بالاتر از ارقام فعلی است. بنابراین تقاضا نمی تواند عرضه کم را پوشش دهد، به همین دلیل است که دیدیم اکثر شرکت ها کوچک هستند و با روند منفی معامله می کنند.

  چه کسی پمپ بنزین را متوقف کرد؟

البته حرکت های مثبتی در گروه خودرویی به رهبری ایران خودرو صورت گرفته است. با این حال به نظر می رسد همچنان فشار فروش سهام در این هفته وجود داشته باشد.

بازار اکنون منتظر است تا اتفاق جدیدی بیفتد و پول جدیدی به آن تزریق شود. به گونه ای که باعث تحریک ورود سرمایه های جدید به بازار شود که بر اساس آن بازار بتواند روند مثبتی را در پیش بگیرد. واقعیت این است که محدودیت های جدید در بازار خودرو و مسکن (مالیات) تا حدودی تاثیر مثبتی بر کل بورس خواهد داشت.

در این صورت پول به سمتی می رود که ریسک کمتری را به همراه دارد، اما این اتفاق در یکی دو روز نمی افتد و به نظر می رسد حداقل 60 ماه طول بکشد تا سرمایه وارد بورس شود. لذا به سهامداران توصیه می شود از عرضه سهام خودداری کنند.

در حال حاضر قیمت سهام جذاب است. اگرچه بحث توافق هسته ای نیز مطرح است، اما به نظر نمی رسد قیمت دلار کمتر از 26 هزار تن و 27 هزار تن باشد، بنابراین در 26 هزار تن قیمت سهم فوق العاده ارزشمند است، مگر اینکه دولت بخواهد با کسری بودجه مقابله کند. به شرکت های بزرگ بروید و بحث های مالیاتی را آغاز کنید.

در هر صورت می توان نتیجه گرفت که بازار سرمایه در شرایط فعلی ارزش بیشتری نسبت به سایر بازارها دارد، اما به دلیل نگرانی از تعدیل بیشتر قیمت سهم پول جدید، هنوز وارد بازار نشده است. تا زمانی که سرمایه جدید وارد بازار نشود، نمی توان رشد مداوم بازار را انتظار داشت.

با هر خبر مثبت، بازار در یک گروه خاص حداکثر تا یک یا دو روز روند افزایشی به خود می گیرد و سپس به دلیل بی پولی این سرمایه به گروه های دیگر منتقل می شود و البته گروه قبلی منفی می شود. روند.

  تخفیف ویژه بهاره برای رزرو هتل تبریز

نوسانات مداوم

محمد شاکری، کارشناس بازار سرمایه: بازار سرمایه که از اوایل هفته جاری با مدیریت دو گروه خودرویی و بانکی آغاز شده بود، سرانجام در ادامه این مسیر ناکام ماند. اما با توجه به نوسانات شدید شاخص کل و کاهش قیمت سهام، به نظر می رسید در هفته جاری شاهد کاهش کمتری در قیمت سهام باشیم. وضعیت بورس همانطور که مشاهده می شود غیرقابل پیش بینی تر از نیمه اول سال است.

در چنین شرایطی که بازار با کمبود شدید پول و خروج سرمایه واقعی دست و پنجه نرم می کند، چندین عامل مهم و تاثیرگذار مانع تراز تجاری می شود. دو اتفاق مهم در حال رخ دادن است. نوسانات قیمت دلار و بهبود قیمت های جهانی. دو رویداد متفاوت که تأثیرات متفاوتی بر روند بازار خواهند داشت.

با بازگشت به مدار بی ثبات، قیمت دلار نشان می دهد که این بازار تا چه اندازه تحت تاثیر نتایج جلسات نهایی و نتیجه مذاکرات هسته ای است. این موضوع طی یک سال و نیم گذشته بارها بورس را با چالش مواجه کرده است اما از سوی دیگر نگاه صنایع کالا محور به قیمت های جهانی معطوف شده است.برای این دسته از سهام.

اما تجربه نشان می دهد که در چنین شرایطی بازار سرمایه بیشتر به عوامل منفی و خنثی واکنش نشان می دهد. خروج پول از تالارهای شیشه ای نشان از ناامیدی سرمایه گذاران بورسی از این بازار دارد.

این در حالی است که به دلیل عدم حمایت برخی سیاستمداران از بورس، ادعاهای نادرست درباره این بازار پرحاشیه و اصرار جدی سیاستمداران برای اجرای برخی قوانین از جمله تردید، تداوم خروج پول را نشان می دهد.

با در نظر گرفتن این موضوع، به نظر می رسد این هفته بازار همان هفته قبل را خواهد داشت. هفته ای که با دودلی همراه خواهد بود.

  ماجرای سر بریدن 400 قو در سرخرود مازندران

تغییر به گروه خودرو و بانک

شایان کرمی، کارشناس بازار سرمایه: نگاه کنونی به بازار سرمایه با محوریت تشدید بحث احیای برجام، بر دو گروه خودرویی و بانکی متمرکز است.

اگرچه قیمت کالاها در یک سال گذشته بهبود یافته است، اما دلار ثابت شده و گزارش های 9 ماهه شرکت ها نشان می دهد که همه این عوامل باعث شده است که بازار به آرامی و کندی به سمت شرایط بهتر حرکت کند. کل بازار به دو گروه خودرو و بانک تقسیم می شود.

موضوع دیگری که باید به آن توجه شود این است که همه بازارهای مالی به ابزارهای مالی نیاز دارند. برای داشتن بازاری که از نظر کارایی بهتر از امروز عمل می کند، باید به موضوع توسعه ابزارهای مالی یا عرضه ابزارهای مالی مختلف در بازار توجه کرد.

نیاز به سهامداران بازار

به این ترتیب سرمایه گذاران می توانند در هر شرایطی در بازار حضور داشته باشند و سرمایه خود را از بازار خارج نکنند. حال از جمله این ابزارها می توان به مشتقات اشاره کرد. مانند قراردادهای آتی، اختیار معامله و اوراق قرضه که در حال حاضر در بازار هستند.

این قراردادها و ابزارهای مالی می توانند شرایط بازار را ایجاد کنند تا سرمایه گذاران بتوانند از بازار در شرایط رکود استفاده کنند یا ریسک های خود را پوشش دهند.

هدف از ایجاد، طراحی و توسعه مشتقات عمدتاً پوشش ریسک است. در نتیجه، اگر معاملات آتی در اکثر سهام فعال باشد، سرمایه گذاران می توانند با خرید سهام آن شرکت و فروش آتی آن، ریسک های خود را پوشش دهند. حتی در روندهای نزولی، سفته بازان می توانند از آن استفاده کنند.

در نهایت، اگرچه قراردادهای اختیار معامله در بازار فعال هستند و تا حدودی شناخته شده هستند، اما این اوراق و ابزارها نیاز به حمایت و پشتیبانی در توسعه آنها برای گسترش آنها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید