خاکی که بوی مرگ می دهد

422084 674 خبر مرکزی

ساموگیس بنفش| 1394، علی محمد احمدی; نماینده مردم دهلران در مجلس نهم درباره آلودگی میادین مین و مهمات به جای مانده از جنگ ایران و عراق در استان ایلام تاکید کرد: هنوز با گذشت 26 سال از آغاز عملیات پاکسازی 5 استان همجوار عراق، خاک در این مرز روستا بستر قاتلان خاموش است.

وی افزود: در استان‌های شمال غرب و جنوب غرب در طول 1400 کیلومتر مرز مشترک با عراق و به‌ویژه در استان ایلام که بیش از 400 کیلومتر مسافت دارد، وسعت وسیعی از مین و مواد منفجره وجود دارد.

آنچه پاکسازی شده است عمدتاً میادین مین و مناطق تعیین شده است، در حالی که بسیاری از مواد منفجره، مین های سبک ضد نفر، عمدتاً به دلیل فرسایش خاک، بارندگی و تأخیر آب و هوا که منجر به تلفات جانی کشاورزان شده است، از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل شده است. و کشاورزان در این مناطق تعقیب می کنند و هر دو سه ماه یکبار شاهد انفجاری هستیم که در آن عده ای کشته و برخی دیگر مجروح می شوند.

وی افزود: نمی توان گفت که تمامی مناطق نظامی پاکسازی شده و عمدتاً به دلیل پایان جنگ، بسیاری از این مناطق آلوده رها شده و ادعای تکمیل پاکسازی در این مناطق هنوز پذیرفته نشده است.

چهار روز پیش، شامگاه پنجشنبه 15 دی ماه، انفجار مین ضدنفر در منطقه مرزی کنجان چم در شهرستان مهران منجر به مجروحیت شدید 4 کودک شد. ذوالفقار مرادانی 4 ساله، سامان مرادانی 3 ساله، عرفان فرضی 6 ساله و ذوالفقار فرضی 2 ساله کودکان عشایری بودند که در حین چرای دام های خود قربانی مین به جای مانده از جنگ هشت ساله عراق و ایران شدند.

امیر مهردادی; مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام در گفتگو با اعتماد درباره آن دسته از کودکان قربانی انفجار مین و آخرین اخبار از وضعیت جسمانی آنها گفت: دو تن از این کودکان که در فاصله بسیار نزدیک مین منفجر شده اند، هستند. برادران یکی از آنها به دلیل وضعیت نامساعد به بیمارستان امام حسین (ع) تهران و دیگری به بیمارستان ایلام اعزام شدند.

دو کودک دیگر به دلیل فاصله بیشتر با محل انفجار وضعیت بهتری دارند. در عیادت از کودک بستری در بیمارستان شهر ایلام مشاهده کردم که وی تحت عمل جراحی قرار گرفته و کودک اعزامی به تهران که از ناحیه پا دچار شکستگی شده بود در بخش مراقبت های ویژه بستری شد و دیروز تحت عمل جراحی لازم قرار گرفت. .

این کودکان از طوایف محلی بودند که در تعطیلات مدرسه گاوهای خود را به چرا بردند و پلیس اکنون باید گزارشی از این حادثه داشته باشد تا علت حادثه مشخص شود، اگرچه مهران و مناطق مرزی استان آلوده به مین و مهمات است. از دوران حفاظت مقدس.»

  درآمد شرکت پست به نصف کاهش یافته است

در حالی که با حادثه اخیر و مجروح شدن چهار کودک عشایری تعداد مین های ضدنفر در این استان مرزی امسال به 14 مورد رسیده است، طبق آمار سایت معدن و زندگی از شهریور 88 تا 15 آذر 1400. مین های ضد نفر و مهمات باقی مانده از جنگ 8 ساله استان ایلام در مجموع 961 کشته بر جای گذاشت که از این تعداد 348 نفر بر اثر جراحات وارده جان باختند و 613 نفر مجروح شدند.

از مجموع قربانیان 38 نفر نظامی و مین روب، 12 کودک و کودک زیر 18 سال، 60 نفر زن و مجموعا 923 نفر از مجروحان یا کشته شدگان دهقان، عشایر و مرزبان هستند که احشام خود را در مراتع مرزی چرا می کنند.

بهنام صادقی; کارشناس مین ضد نفر و مدیر سایت معدن و زندگی که جمعه شب در حین مشاهده خبر انفجار مین در منطقه کنجان چم دهلران در پای میدان مین جفیر جنوب اهواز را شنید. پاکسازی اراضی آلوده تصریح کرد: آمار تلفات ناشی از مین های ضدنفر در این فصل رو به افزایش است زیرا عشایر عشایری از مناطق سردسیر جنوب استان ایلام برای چرای دام خود از مراتع کوهستانی استفاده می کنند و تردد در مرزها یکی از دلایل این امر است. تعداد زیادی قربانی مین های ضد نفر.

صادقی با اشاره به اینکه میادین مین در مرز و خارج از محدوده مسکونی است، تاکید می کند: وظیفه گروه های پاکسازی این است که زمین های پاک و ایمن در اختیار مردم قرار دهند تا فعالیت های کشاورزی و دامپروری مرزنشینان بدون خطر ادامه یابد. یا تصادف

به گفته صادقی، بر اساس برآورد رسمی سال 1367، نیروهای بعثی عراق در طول جنگ 8 ساله با ایران، بیش از 16 میلیون مین ضد نفر را با ترکش، مواد منفجره و تثبیت شده در ایران و در مرز 5 کشور کشف و ضبط کردند. استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی گفته اند که دولت عراق هرگز (و حتی پس از سقوط دولت صدام) نقشه معدن را به دولت ایران تحویل نداده است.

بر اساس همین برآورد رسمی، 4 میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی این 5 استان آلوده به معادن بود، در حالی که به گفته صادقی، استان ایلام با 1.7 میلیون هکتار بالاترین سطح آلودگی معادن را در بین 5 استان دارد. و استان خوزستان با 1.5 میلیون هکتار، استان کرمانشاه با 700 هزار هکتار، استان کردستان با 150 هزار هکتار و استان آذربایجان غربی با 150 هزار هکتار در رتبه های بعدی میادین مین ضد نفر قرار دارند.

  چرا فست فود مضر است و باید از خوردن آن پرهیز کرد؟

خاک با بوی مرگ

در حالی که پاکسازی اراضی استان های مرزی از مین و مهمات از سال 1368 آغاز شد و تا امروز با گذشت بیش از سه دهه، همچنان مین های دیگری در این مناطق قربانی می شود.

صادقی با اشاره به مرکز مین زدایی گفت: از 4 میلیون هکتار زمین آسیب دیده تاکنون مقدار بسیار زیادی پاکسازی شده است و طبق اعلام مرکز مین زدایی وزارت دفاع، تنها حدود یک درصد از اراضی آلوده باقی مانده است. و البته این زمین ها در مناطق صعب العبور، شنی و باتلاقی قرار دارند که نیاز به نظافت و تجهیزات ویژه در این مناطق دارند.

گفت: در حال حاضر اکیپ های نظافتی در همان مناطق مشغول به کار هستند اما با توجه به اینکه شرایط جوی به شدت بر سرعت پاکسازی اثرگذار است، در فصل سرما، عملیات پاکسازی مناطق سردسیر در استان های کردستان، ایلام و آذربایجان غربی به طور کامل متوقف شده است. . “

به گفته صادقی، خطای انسانی در پاکسازی منطقه آلوده، جابجایی مین ها بر اثر جریان های شدید جوی، فرورفتن و دفن مین های ضدنفر در اعماق زمین به گونه ای که مین یاب های موجود قادر به شناسایی آنها نباشند، انهدام مین روب ها و حتی برخورد مین روب های قدرتمند. فشار امواج بر کار مین روب در شناسایی مین ها می تواند دلیل دیگری برای این حوادث تلخ باشد.

«مرزبانان به اشتباه معتقدند که مین ها در زمستان و روزهای سرد سال یخ می زنند و منفجر نمی شوند، در حالی که برخلاف تصور عموم، مین ها برای کار در همه اقلیم ها، چه در هوای سرد و چه در هوای گرم طراحی شده اند. آنها با یک حرکت بسیار نامحسوس منفجر خواهند شد.

باور دیگری که همچنان منجر به حوادث تلخ انفجار مین می شود این است که مرزبانان می گویند مین 6 ثانیه پس از فعال شدن چاشنی منفجر می شود و بنابراین 6 ثانیه فرصت فرار دارند که این باور کاملا اشتباه و خطرناک است. – چون مین در لحظه هر برخورد با چاشنی منفجر می شود.

صادقی ادامه آموزش ها و اطلاع رسانی های پیشگیرانه به مرزنشینان و عشایر مهاجر به مناطق مرزی را در کاهش حوادث تلخ ناشی از مین های ضدنفر بسیار موثر دانست و ابراز تاسف می کند که مین های ضدنفر طی 10 روز در ایلام جان 6 نفر را گرفته است. نوار مرزی وی با تشریح جزئیاتی که از گروه پاکسازی منطقه ایلام شنیده است، گفت: حادثه روز پنجشنبه ناشی از مین ضد نفر بوده است، در حالی که برخی از انواع مین های ضدنفر مانند والمارا و ام 16 آنقدر انفجاری و انفجاری هستند که روزی فردی که با این نوع مین مواجه می شود، مین حرکت می کند و زباله های مرگبار خود را در شعاع 360 درجه پرتاب می کند که در این صورت تعداد کشته ها افزایش می یابد.

  خوردن "جو دوسر" را فراموش نکنید!

بین سال های 1989 تا 1400، بیش از 600 نیروی مین زدایی موسوم به “نابودگر” در پنج استان مرزی بر اثر مین های زمینی در پاکسازی مناطق آلوده زخمی یا کشته شدند. صادقی در تشریح آسیب های ناشی از انفجار مین گفت:

«میزان مواد منفجره در مین‌های ضدنفر کمتر از مین‌های ضد تانک است، اما آسیب فیزیکی ناشی از مین‌های ضدنفر یک ضربه بدخیم است. انفجار اولیه باعث آسیب به پا و انگشتان پا، تخریب پوست پا و شکستگی نامناسب استخوان های پا می شود که گاهی منجر به قطع پا می شود.

انفجار همچنین ذرات خاک، مین ها و استخوان های شکسته را به بدن قربانی نفوذ می کند، در حالی که انفجار به پایان می رسد، پوست بیرونی به حالت عادی باز می گردد و محل آسیب و بافت آلوده را پنهان می کند. علاوه بر این، صدای انفجار می تواند آسیب جدی به گوشه ها وارد کند و منجر به ناشنوایی شود.

انفجار مین باعث شکستگی پیچیده در بدن قربانی می شود، به این معنی که با له شدن استخوان، به دلیل شدت گرمای ناشی از انفجار، عضلات و بافت ها نیز می سوزند. مجموع این آسیب ها آسیب های جسمی را تشدید می کند، مثلا اگر مچ پا با مین تماس پیدا کند، می تواند به زانو آسیب برساند.

البته کودکان بیشتر از بزرگسالان آسیب خواهند دید و تعداد کودکان قربانی در میان قربانیان مین بیشتر از بزرگسالان است، زیرا بزرگسالان بیشتر بوده و در نتیجه عواقب انفجار آسیب کمتری به سر و صورت وارد می‌کند. زیرا ضعیف بودن اندام ها و کوتاهی قد منجر به صدمات جسمی زیادی شده و به دلیل شدت جراحات می تواند کشنده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید