خانواده پهلوی دارنده رکورد برای فرارهای برگشت ناپذیر

جواد نوایان رودسری| پهلوی تنها سلسله ای در تاریخ ایران است که در هیچ یک از آنها در ایران نمرده است. رضاشاه پس از فرار از تهران و تبعید به موریس و ژوهانسبورگ، در 4 مرداد 1327 در تبعید درگذشت و جسد او را سال ها در مصر رها کردند زیرا به دلیل شرایط کشور و طراوت جای زخم، امکان بیرون آوردن او وجود نداشت. بر سر مردم گذاشته بود انتقال به ایران.

سرنوشت محمدرضا پهلوی بهتر از سرنوشت پدرش نبود. پس از فرار در 17 ژانویه 1979، 43 سال پیش در چنین روزی، مدتها آواره این و آن کشور شد و سرانجام در 25 اوت 1980، درست یک روز پس از سی و ششمین سالگرد درگذشتش. پدر، تسلیم مرگ شد. در مصر نیز یافت می شود. اینکه چرا پدر و پسر نتوانستند در وطن خودشان بمیرند یکی از درس های بزرگ تاریخ است.

در طول 53 سال حکومت، خاندان پهلوی هرگز نتوانست جایگاه خود را در کشور تثبیت کند. عوامل متعددی باعث این مشکل شده است. آنها از ابتدا برای تحکیم قدرت خود به بیگانگان نیاز داشتند. ابتدا بریتانیا و سپس ایالات متحده به عنوان حامیان تاج و تخت نزد رضاشاه و محمدرضا آمدند. به عبارت دیگر، این اعتیادها بود که پدر و پسر را در قدرت نگه داشت.

به همین دلیل که در حکومت خود با بن بست جدی مواجه شدند، فرار را برگزیدند زیرا در ایران جایی برای تکیه و حمایت از پهلوی وجود نداشت. نشانه بارز این رویکرد را می توان در سه دوره تاریخی و در سه گریز معروف آنها مشاهده کرد; شهریور 1320، مرداد 1332 و دی 1357; در زمان حکومت پهلوی سران آن به طور متوسط ​​هر 17 سال یک بار از کشور فرار می کردند!

رضا شاه؛ آخرش از اول مشخص بود!

رضاخان قبل از رضاشاه شدن روابط گسترده و مؤثری با انگلیسی ها داشت. او بعدها با وجود همه غرور و تکبر قزاقستان، این ارتباط را انکار نکرد. یحیی دولت آبادی در کتاب حیات یحیی اشاره می کند که رضاشاه چندین بار در جلسات خصوصی با مستشاران خود اشاره کرده که انگلیسی ها او را به قدرت رسانده اند اما مدعی شده است که پس از به قدرت رسیدن او آنها را محاصره کرده است!

این گفته البته به خوبی در شواهد تاریخی موجود نمی گنجد. مثلاً در اردیبهشت 1308، کمتر از چهار سال پس از آغاز حکومت رضاشاه، قیام بزرگ کارگران نفت جنوب را علیه استعمار انگلیس به شدیدترین شکل ممکن فرو نشاند.

  وانیل، ضد افسردگی و برای سلامت پوست و قلب مفید است

پهلوی اول اگرچه در سال 1911 با حرکات خود قرارداد دارسی را آتش زد، اما اندکی بعد با عهدنامه 1933 نفت ایران را تا سال 1372 در شرایطی بسیار بدتر از قرارداد دارسی به انگلیسی ها واگذار کرد. سابق.

رضاشاه به درخواست انگلیسی ها به پیمان سعدآباد پیوست تا کمربند ضد کمونیستی علیه شوروی تشکیل دهد. رضاشاه در بسیاری از فعالیت‌های امنیتی داخلی و خارجی خود، مانند فرونشاندن شورش دوست محمدخان بلوچ یا افشای روابط تیمور تاش وزیر قدرتمند دربارش با روس‌ها، کاملاً زیر نظر اطلاعات بریتانیا عمل می‌کرد.

شاید اشتباه نابخشودنی او با انگلیسی ها تمایل او به روی آوردن به آلمانی ها و به قدرت رساندن سیاستمدارانی چون احمد متین دفتری در آبان 1318 بود. به گفته حسین فردوس، تمام افرادی که به کاخ و صحن رفت و آمد می کردند، نوعی جاسوس انگلیس بودند.

رضاشاه ظرف شش ماه به اشتباه خود پی برد و علی منصور را به نخست وزیری رساند تا انگلیسی ها را خشنود کند. شايد اگر جنگ جهاني دوم نبود، انگليسي‌ها همچنان او را در قدرت نگه مي‌داشتند، اما علاقه‌شان به اشغال ايران بود.

به همین دلیل در شهریور 1320 نیروهای متفقین از شمال، غرب و جنوب وارد ایران شدند و رضاشاه که در این دوره از حمایت مردمی قوی برخوردار نبود، برای جلوگیری از سقوط روس ها مجبور به فرار و فرار از تهران شد. و سپس توسط انگلیسی ها تبعید شوند.

گرچه موضوع اعتماد به انگلیسی ها نقش مهمی در این نتیجه داشت، اما همان طور که گفتیم، عدم حمایت مردمی و دوری رضاشاه از مردم نیز تأثیر مهمی در این جریان داشت; علیرغم رفتارهای فریبنده در ابتدا، او در رفتار خود، یعنی با نوعی خشونت، شروع به ضد دین کرد. در زمان او عزاداری ممنوع شد، کانون های فساد گسترش یافت، حجاب توسط زنان برداشته شد و حتی علمای برجسته ای مانند آیت الله محمد تقی بافقی توسط خود رضاشاه مورد ضرب و شتم و توهین وحشیانه قرار گرفتند.

به همین دلیل، فرار او، همانطور که می‌توان انتظار داشت، با استقبال و شادی فراوان عمومی روبرو شد. این اقدام عمومی با وجود اشغال کشور توسط بیگانگان، حکایت از شکاف عمیقی دارد که بین پهلوی اول و مردم وجود دارد.

مردم از فرار شاه خوشحال می شوند

محمدرضا پهلوی گذرگاه تمام شد!

دلایلی که باعث فرار و فرار محمدرضا پهلوی از کشور شد، شباهت عجیبی به شواهد تاریخی فرار و تبعید رضاشاه دارد. در حوادث شهریور 1330، محمدرضا حتی فکرش را هم نمی کرد که بتواند در قدرت بماند.

  پیش بینی روندهای فناوری در سال 2022

البته زیاد فکر نکرد. اگر حمایت انگلیسی‌ها و تلاش‌های رایدر بولارد، سفیر انگلیس در تهران نبود، احتمالاً محمدرضا باید چند هفته پس از پدرش به سفر می‌رفت و به جایی می‌رفت که رضاشاه رفته بود.

پایه های متزلزل رژیم او در سال های اولیه حکومت او آشکارا به حمایت انگلیسی ها نیاز داشت و حتی یک دهه بعد این حمایت در نزاع های او با دولتمردانی که گاه سازهای مختلف در دربار می نواختند آشکار شد.

وضعیت محمدرضا پهلوی بدتر از پدرش بود. شاه خیلی سریعتر از پدرش فرار کرد و اگر پهلوی اول از ساعت 3 تا 25 شهریور سال 1320 منتظر ماند و بعد از جنگ فرار کرد، محمدرضا دقایقی پس از شنیدن خبر شکست کودتای 25 مرداد 1332 به آنجا رفت. سوار هواپیمای خود شوید و از ایران فرار کنید.

اما با حمایت آمریکا و انگلیس و البته نتایج رفتارهای غیرمنطقی دکتر مصدک، چهار روز پس از کودتای 28 مرداد 1332 موفق شد به ایران بازگردد.داستان اولیه شکست و موفقیت بعدی کودتا، اتکا به حمایت آمریکا را به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر امنیتی در ذهن محمدرضا پهلوی نهادینه کرد.

وی در مصاحبه با کرمیت روزولت، طراح و مجری آمریکایی کودتا، سلطنت خود را مدیون او بود و در عمل نشان داد که از این پس برای بقای رژیم خود بیش از هر زمان دیگری به آمریکایی ها تکیه خواهد کرد.

احتمالاً به همین دلیل است که محمدرضا پهلوی تا 25 سال آینده هرگز نیازی به درک مطالبات و دریافت حمایت مردمی احساس نکرده است. او متقاعد شده بود که اگر نقش درست ژاندارم آمریکایی را در منطقه بازی کند، رژیم صهیونیستی را به رسمیت می شناسد، به مستشاران آمریکایی حق حکم کنسولی (کاپیتولاسیون) می دهد، زباله های نظامی و غیرنظامی آمریکایی می خرد و هزار و یک کار می کند. “حضور در ایران تضمین شده است.”

در دهه 1350 در حالی که ده ها هزار مستشار آمریکایی با پول مردم ایران زندگی می کردند و به جای انجام وظایف خود به انواع فعالیت های جاسوسی، تجاری و غیره می پرداختند. فعالیت های خود، در مصاحبه های خارجی خود ژست های اقتدارگرایانه می کند و مدعی است که پایه های قدرت او در منطقه به آمریکایی ها وابسته نیست! اما دم خروس بر کسی پوشیده نبود.

برخی از مورخان حمایت آمریکا از شطرنج را غیرعادی توصیف می کنند. به عنوان مثال، گفته می شود که کارتر سال نو مسیحی را در تهران و کاخ پهلوی گذرانده و ایران را جزیره ثبات، رفتار بی سابقه و غیرعادی در حمایت از رژیم پهلوی خوانده است. این یک تحلیل اغراق آمیز نیست، اما ریشه در این واقعیت دارد که وابستگی شاه به آمریکایی ها و منافع یانکی ها از بقای رژیم او در ایران نیز بسیار غیرعادی بود.

  باید قوانین و شرایط بازخرید حوادث رانندگی را بداند

این ستون ها فضایی توهمی در ذهن شاه ایجاد می کرد و این توهمات باعث می شد که او نیز مانند پدرش مردم را نبیند و صدای آنها را نشنود و حتی سعی نکند در جهت خواسته های اولیه آنها گام بردارد. محمدرضا پهلوی با اطمینان از حمایت آمریکا، راه بی‌تفاوتی و حتی مخالفت با ارزش‌های پذیرفته‌شده جامعه ایرانی اسلامی را در پیش گرفت و بدون در نظر گرفتن نقش عمده دین در زندگی ایرانیان، اقدام ضد دینی را علیه او تحمیل کرد. دستور جلسه.

این به شکاف بین او و ملت کمک کرد. در دوران حکومت او، تلاش برای ریشه کن کردن فعالیت های مذهبی و حتی عفت عمومی در جامعه شدت گرفت. در جشنواره هنر شیراز در دهه 1350، فحاشی و بداخلاقی به حدی گسترش یافت که حتی صدای سفیر انگلیس نیز به گوش رسید و شاه را نسبت به این اعمال عفت عمومی در خیابان های شهر گوشزد کرد. پارسونز در خاطرات خود می نویسد:

«در این باره با شاه صحبت کردم و به او گفتم که اگر چنین نمایشی مثلاً در وینچستر انگلستان می شد، کارگردان و بازیگران زنده نمی ماندند. پادشاه لحظه ای خندید و چیزی نگفت. نتیجه این اقدامات همراه با فضای سرکوب و جنایات سازمان های امنیتی وی مانند ساواک، افزایش نفرت عمومی از شاه و رژیم او است. هنگامی که موج خشم ملت بالا گرفت، شاه با طوفانی مواجه شد که نتوانست در برابر آن مقاومت کند.

به همین دلیل به آمریکایی ها روی آورد تا کاری برای او انجام دهند. ژنرال هایزر حدود دو هفته قبل از فرار شاه برای طراحی کودتا به ایران آمد، اما متوجه شد که مردم ایران مردم سال 1332 نیستند و قیام آنها ساختاری و اساساً شبیه به آن قیام است.

شاه در 17 دسامبر 1978 به امید بازگشت به قدرت با حمایت آمریکا از کشور گریخت. اما این ممکن نشد و او نیز مانند پدرش در تبعید درگذشت; در حالی که ایرانیان فرار او و سقوط رژیم او را به عنوان یک پیروزی ملی جشن گرفتند.

منبع: روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید