«خاتون» به یکباره این جنجال را متوقف کرد

در دو سه هفته اخیر بسیاری از اخبار فضای مجازی در اختیار سریال «کاتون» و دلایل قطع ناگهانی پخش این سریال پرمخاطب و پرمخاطب بوده است.

درام تاریخی و عاشقانه ای که قرار بود در 4 قسمت پخش شود اما در میانه راه پس از کسب عنوان بهترین سریال حال حاضر شبکه سینمای خانگی با 70 درصد از کل آرا در نظرسنجی ها. ناگهان متوقف شد و حالا گفته می شود که قسمت های باقی مانده در قالب یک فصل دیگر منتشر می شود …

در مورد خانم

«خاتون» اولین سریال تینا پاکروان در شبکه نمایش خانگی; داستان خانواده ای را در فضایی واقع گرایانه در بستر داستانی با الهام از بخش هایی از شخصیت تعدادی از افراد واقعی تاریخی مانند بی بی مریم بهتیاری (کاتون) روایت می کند. داستانی که از اوایل شهریور 1320 و در زمان جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط متفقین آغاز می شود و سرنوشت یک خانواده و سرزمین را به تصویر می کشد.

داستان مردان و زنانی که روزگاری برای زندگی و آزادی در ایران جنگیدند. این موضوع از نظر بسیاری از کارشناسان و منتقدان عامل اصلی محبوبیت و یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این سریال است که با سریال عاشقانه-تاریخی شهرزاد در فضای مجازی و البته رسانه های رسمی مقایسه می شود. .

کتون با حضور نگار جواخریان، اشکان خطیبی، میرسعید مولویان، شبنم مقدمی، بابک حمیدیان، رضا بهبودی، ستاره پسیانی، شاهرک فورتونیان، بهناز جعفری، مهدی گوربانی، مختاب نماروخری پاروکوریهان، عتبات عالی‌رز، قایق‌بازی‌رضوایی، قربان نجفی، سروش صحت و مهران مدیری به عنوان یکی از پربازیگرترین سریال های شبکه نمایش خانگی شناخته می شوند. این شاید دلیل دیگری برای دوست داشتن مخاطب از «خاتون» باشد.

  فروش فوق العاده محصولات زامیاد از امروز / 4 محصول 90 روزه زامیاد تحویل داده می شود.

«خاتون» به یکباره این جنجال را متوقف کرد

«خاتون» با وجود موفقیت و محبوبیتش، پس از هشت قسمت اول به یکباره کنار رفت. بدون تهیه کنندگان – و پلتفرم ارائه دهنده سریال – دلیلی برای توقف پخش سریال وجود ندارد. اکنون با گذشت بیش از دو هفته از پایان سریال «خاتون»، فصل دوم این سریال هنوز در پلتفرم عرضه کننده این محصول نمایشی قرار نگرفته است و همین موضوع انتقادات، اعتراضات و البته بسیاری را در پی داشته است. ، شایعات

اما در شرایطی که صفحات و سایت های هواداران سریال خاتون سعی کردند تعلیق این سریال را به موضوعاتی مانند سانسور، ممیزی و ممنوعیت پیوند بزنند و از این حواشی برای افزایش تعداد بینندگان سریال استفاده کنند؛ انتشار اشکان خطیبی بازیگر اصلی این سریال با واکنش مخاطبان مواجه شد.

اشکان خطیبی، تا اینکه توقف ناگهانی و ناآگاهانه این سریال پس از قسمت هشتم (در حالی که قرار بود 15 قسمتی باشد) خبر و جنجال شد و هیچکس به خود زحمت نداد کوچکترین توضیحی بدهد. با ذکر نمونه هایی از چند سریال خارجی که بعد از هشت، نه قسمت تمام شد، آتش واکنش ها شدت گرفت.

خطیبی به چند سریال خارجی پرمخاطب اشاره کرد که بعد از هشت قسمت اول، مردم باید منتظر ساخت فصل دوم باشند – و تماشا کنند – و سپس به بینندگان گفت که “به خاطر شما که منتظر ادامه داستان هستید” ما سریعا فصل دوم سریال را در این شرایط کرونری گرفتیم!»

اما توضیحات و بهانه های اشکان خطیبی واکنش های تند حاضران را در پی داشت. مخاطبی که به اشکان خطیبی و دیگر سازندگان سریال یادآوری کرد که اوضاع مثل یک دهه نیست و مردم در کسری از ثانیه از همه چیز مطلع می شوند!

  اینفوگرافیک / چه ورزشی با روحیه شما سازگار است؟

از جمله اخبار دنیای حرفه ای فیلم ها و سریال ها می توان به مجوز ساخت «خاتون» اشاره کرد که به تعداد قسمت های سریال اشاره شده و هیچ جا نمی گوید این سریال 15 قسمتی باید نصف شود، به عنوان سریال تجربی هشت قسمت و تصمیم به ادامه فیلمبرداری آن گرفت.

با این توضیح که حتی اگر با چنین موردی سر و کار داشتیم، باید در پایان قسمت هشتم داستان به طور کامل تمام می شد و تکلیف شخصیت ها مشخص می شد!

جذب مخاطب با روش های غیر اخلاقی

در واقع توضیحات و بهانه های اشکان خطیبی خاتون، سازندگان و البته بستر تولید و تحویل این سریال را به گوشه رینگ رساند. به خصوص پلتفرم نماوا که متهم به جذب مخاطب با روش های تبلیغاتی غیراخلاقی و ناجوانمردانه شده است.

به گفته منتقدان، توقف ناگهانی سریال «کاتون»; دلیل این امر این است که پلتفرم ارائه دهنده محصول که منبع اصلی درآمد آن از فروش حق عضویت یک ماهه و سه ماهه است، بنابراین از مخاطبانی که حق عضویت سه ماهه را خریداری کرده اند، می خواهد که اولین مورد را تماشا کنند. سری از این سری برای انجام این کار. . برای خرید حق عضویت پلتفرم برای مدت سه ماه دیگر.

در توضیح این نوع رفتار بازاریابی می توان گفت: «افرادی که پلتفرمی را با تبلیغات زیاد برای تماشای یک سریال سه قسمتی خریداری می کنند، به عنوان اشتراک فصلی، زمانی که سریال به دلایلی در قسمت هشتم قطع می شود و ماه بین قسمت هشتم و نهم فاصله در حال کاهش است.

  جانسون: ما سلاح های مورد نیاز اوکراین را تامین خواهیم کرد

علاوه بر اینکه به خاطر ترک داستانی که هر هفته دنبال می کنند، احساس صدمه و بی احترامی می کنند، از نظر مالی نیز متضرر می شوند و باید دائما اشتراک خود را به مدت سه ماه تمدید کنند تا سرانجام داستان به پایان برسد!

این اتفاق برای سریال های زیادی در شبکه نمایش خانگی افتاده است. آخرین نمونه از این ماجرا، جنجال‌هایی است که بر سر سریال «دل» و «گیسو» به وجود آمد که در اولی سعید راد اعتراض کرد و در دومی منوچهر هادی با محمدرضا گلزار و هیومن سیدی، تهیه‌کننده سریال مخالفت کرد. سریالی که منجر به نیمه تمام شدن «گیسو» شد.

عواقب و حواشی مخربی که تنها به این دلیل رخ داد که سازندگان سریال پس از مواجه شدن با موفقیت کلی، قصد داشتند داستان را برای درآمد بیشتر به فصل ها یا قسمت های بیشتری بکشانند!

دیدگاهتان را بنویسید