حمید جبلی; آقای همیشه فیلم جذابیه

حمید جبلی در اوایل دهه 60 با «محله بروبیه» و «مدرسه موش ها» به عنوان بازیگر و صداپیشه به مخاطبان معرفی شد. در دهه شصت به طور فعال در سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی شرکت داشت. موسیقی متن کلاه قرمزی و به دنبال آن پسر عمویش نقطه عطف مهمی در حرفه او بود و صدای او برای همیشه در ذهن ما باقی خواهد ماند.

جبلی آثاری به یاد ماندنی در زمینه های بازیگری، کارگردانی، نویسندگی، صداپیشگی، عروسک گردانی، عکاسی و … دارد.

بازیگر

حمید جبلی با تجربه متفاوت در عرصه تئاتر اولین بار در سال 1360 با تئاتر آدینه به کارگردانی بهرام شاه محمدلو در تلویزیون دیده شد. رضا ژیان در همان سال در سریال «مثل آباد» جلوی دوربین رفت. پس از آن بود که در سال 1982 با مجموعه محله بوروبیا به شهرت رسید. جبلی از دهه 1960 تا 1990 نقش های مختلفی را در سینما و تلویزیون به جای گذاشت.

فیلم های «شرک» ساخته داریوش مهرجویی، «مادر» و «عشق» ساخته علی خاتمی، «مرد، خرس» ساخته مسعود جعفری گیوزانی، «دختر شیرین» و «زیر هلو» ساخته ایرج طهماسب و 2 فیلم دیگر بودند. مهمترین پروژه های او

صداپیشه و کارگردان روی عروسک ها

او در اوایل دهه شصت با کارگردانی و صداپیشگی عروسک‌های «مدرسه موش‌ها» و «شهر موش‌ها» به کارگردانی مرضی برومند به شهرت رسید. «راه برو و قدم بزن» و «خانه مادربزرگ» از جمله آثاری هستند که در همان دوره به عنوان کارگردان عروسکی در آنها ظاهر شد. آغاز دهه هفتاد با موسیقی متن کلاه قرمزی در سریال «صندوق پست» پدیده جذابی را رقم زد.

  آزمون ورودی؛ سرطان سیستم آموزشی!

بلافاصله پس از موفقیت کلاه قرمزی، پسر عموی خود را با صداها و ویژگی های متفاوت معرفی کرد. کلاه قرمزی کوچولو و پسر عمویش خیلی زود تبدیل به درخشان ترین شخصیت های عروسکی تلویزیون شدند و موفقیت آنها سال ها ادامه داشت. جبلی همچنین بازیگر آواز عروسک هایی مانند خانم جون و جیگیلی در کلاه قرمزی بود.

حمید جبلی

کارگردانی تلویزیون

حمید جبلی به عنوان کارگردان مجموعه های تلویزیونی فعالیت های مختلفی انجام داده است. در سال 1360 برنامه «ساقیک و شانه بهسار دانا» را با ایرج طهماسب ساخت. در سال 1362 به همراه طهماسب سریال دیگری به نام «جغجقه و برادرش» را کارگردانی کرد.

سه سال بعد به کارگردانی او سریال «درون و بیرون» ساخته شد. سپس به ساخت سریال عروسکی به نام ساعت کاغذی پرداخت. وی همچنین در سال های 1376 و 1377 تهیه کنندگی و کارگردانی دو اثر به نام های «روز خاص» و «آواز خوانی» را بر عهده داشت. حمید جبلی تا اواخر دهه 70 در تلویزیون به کار کارگردانی ادامه داد و بعد از آن هیچ کدام را ندیدیم.

کارگردانی فیلم

در پرونده حمید جبلی نیز ساخت دو فیلم است. او اولین فیلم خود به نام پسر مریم را در سال 1998 ساخت. او در این فیلم به موضوع روابط بین ادیان پرداخت. کاری که با فعالیت های قبلی او کاملا متفاوت بود.

در سال 2003 جبلی به ساخت دومین فیلم خود با نام رویای سفید ادامه داد. او در این فیلم بسیار به دنیایی که از او می شناسیم نزدیک شد. در رویای سفید، جبلی داستان زندگی یک دانشجوی مغازه عروس را تعریف کرد که به یک مانکن پشت شیشه چسبیده بود. بعد از «رویای سفید» دیگر سراغ ساخت فیلم نرفت.

  دومین کاهش متوالی دلار

حمید جبلی

اسکریپت

مهمترین فعالیت فیلمنامه نویسی حمید جبلی نگارش مجموعه آثار کلاه قرمزی است. او به همراه ایرج طهماسب فیلمنامه های مجموعه کلاه قرمزی و سه فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله، کلاه قرمزی و سرواناس و کلاه قرمزی و کلاه قرمزی و نوزادان را نوشت. او همچنین در نگارش فیلمنامه های «یکی یکی نبود» و «زیر هلو» طهماسب را همراهی کرد.

او در سال 1374 با همکاری فریدون حسن پور فیلمنامه ای نوشت که منجر به ساخت فیلم «تعطیلات تابستانی» شد. جبلی همچنین در سریال هایی چون «آژانس دوستی»، «خاله قورباغه»، «زیر بازار»، «تهران یازده» و 2 به عنوان نویسنده فعالیت می کند.

یک کتاب

چند نمایشنامه و مجموعه داستان از حمید جبلی منتشر شده است. یکی از آنها نمایشنامه «دوستان عاشق» است که در سال 1377 به کارگردانی رضا گیان نوشته است. نمایشنامه «عشق الاغ» نیز توسط جبلی در سال 1380 نوشته شده است.

هر دو نمایشنامه در دهه 1990 به صورت کتاب منتشر شدند. جبلی در اواخر دهه 1990 مجموعه دو جلدی داستان کوتاه به نام خاطرات یک پسر شصت ساله را منتشر کرد. خودش در مقدمه کتاب نوشته بود که بیشتر داستان های این مجموعه واقعی است و آن را به بچه های دیروز تقدیم کرده بود.

کتابی از حمید جبلی

منبع: فیلم نیوز

دیدگاهتان را بنویسید