حرکت کند دلار در کانال 30 هزار تنی

در دومین روز هفته بازار ارز به آرامش رسید و شنبه خبری از خریدهای سنگین نبود. معامله گران در این روز ترجیح دادند با احتیاط بیشتری خرید کنند که این امر باعث کاهش رشد قیمت اسکناس در آمریکا شد.

دلار که در اولین روز هفته حدود 800 تن افزایش یافت، در دومین روز هفته به 200 تن رسید. اسکناس آمریکا شنبه شب 30 هزار و 150 تن قیمت داشت و در روز یکشنبه 30 هزار و 350 تن قیمت داشت.

به گفته تعدادی از فعالان، پس از ورود دلار به کانال 30 هزار تومانی، فضای معاملات با هیجان منقبض شده است.

این موضوع از روند قیمت اسکناس های آمریکایی مشخص است. به عنوان مثال بیشترین قیمت دلار در روز گذشته در محدوده 30 هزار و 500 تن و کمترین قیمت این ارز حدود 30 هزار و 300 تن بوده است. در واقع بین سقف قیمت و کف فقط 200 تن فاصله وجود داشت.

دلار پنجشنبه گذشته در محدوده 29 هزار و 350 تن قرار داشت، اما روز شنبه توانست به راحتی از سد 30 هزار تنی عبور کند و حتی محدوده 30 هزار و 200 تن را لمس کند.

از خریدهای قبلی استفاده کنید

به گفته فعالان، یکی از دلایل کاهش قیمت ارز در روز یکشنبه، سودآوری برخی دلالان ارز است. برخی از دلالان ارز در جریان مذاکرات هسته ای اقدام به خرید ارز کرده بودند که دلار با ورود به کانال 30 هزار تومانی تعدادی خرید ارزی را فروخت و سود کرد.

این گروه از معامله گران پیش بینی می کنند در هفته جاری دوباره بتوانند کمتر از 30 هزار تن ارز خریداری کنند. با این حال گروهی دیگر از خرده فروشان معتقدند خط 30 هزار تومانی جای پایی جدیدی در بازار است که به راحتی شکسته نمی شود.

  علیرضا فغانی; من باید به ایران برگردم

تحلیلگران فنی نیز معتقدند تا زمانی که دلار بالای 30 هزار تن باشد، شانس رشد بازار بیشتر خواهد بود. برای فعال شدن بازیگران نزولی به نظر می رسد دلار باید به زیر 30 هزار تن برگردد.

نشانه پیچیده ای از بازار دلار

یکی از عواملی که به افزایش قیمت دلار در روز یکشنبه کمک کرد، افزایش قیمت حواله به درهم بود. نرخ حواله درهم دیروز توانست از مرز 8300 تن عبور کرده و به محدوده 8350 تن برسد. در این سطح از قیمت حواله به درهم، ارزش دلار در بازار داخلی حتی ممکن است از 30 هزار و 600 تن هم فراتر رود.

با توجه به اینکه ارزش اسکناس های آمریکا در بازار داخلی در حد 30 هزار و 300 جلد بود، می توان گفت عرضه ارز دیروز توسط بازارساز بالا بوده است. در واقع، عرضه پیشرو در بازار باعث شد اسکناس‌های آمریکا نتوانند با ارزش دلار مطابقت داشته باشند.

نوسانات محدود در بازار سکه

سکه امامی در نخستین روز هفته با 350 هزار تن افزایش قیمت، 13 میلیون تن تعیین شد. روز یکشنبه اما اوضاع بازار سکه آرام گرفت و این فلز گرانبها با رشد 50 هزار تنی قناعت کرد. سکه ساعت 3 بعدازظهر در محدوده 13 میلیون و 50 هزار تن بود.

دلیل اصلی افزایش قیمت سکه افزایش قیمت دلار بوده است. در صورت توقف رشد دلار، خریداران سکه به تدریج بازار را ترک خواهند کرد. این در حالی است که تا زمانی که سکه بالای 13 میلیون تومان باشد، بعید است فروشندگان بزرگ وارد بازار شوند.

روند دلار

دیدگاهتان را بنویسید